Jak działa żelowy kompres chłodzący i rozgrzewający
Żelowe kompresy ciepło/zimno są wszechstronnym rozwiązaniem w przypadku potrzeby zarówno zimnego, jak i ciepłego okładu. Ich działanie opiera się na właściwościach żelu, który dobrze przenosi temperatury - zarówno ciepło jak i zimno. Żelowy kompres może być schładzany w zamrażarce lub lodówce. Przechowywanie go w tym miejscu sprawia, że zawsze jest gotowy pomóc w przypadku stłuczenia, bólu mięśni czy głowy. Drugą opcją jest ogrzanie kompresu ciepło/zimno. Najłatwiej zrobić to w mikrofalówce, ale alternatywą jest również ocieplenie kompresu w gotującej się wodzie.
Dużą zaletą okładów żelowych jest ich zdolność do dopasowania się do ciała. Można je niemal dowolnie wyginać, a żel w środku przesuwać. Dzięki temu ten sam kompres żelowy nadaje się na brzuch, głowę czy kolano. Jego plastyczność docenią osoby dorosłe i dzieci. Do wielu kompresów dołączone są specjalne pasy umożliwiające odpowiednie umiejscowienie kompresu / okładu.
Kiedy przydaje się kompres żelowy chłodzący lub okład żelowy rozgrzewający?
Kompres żelowy chłodzący jest pomocny w wielu sytuacjach. W przypadku kontuzji sportowych lub obrzęków, zimny kompres może pomóc zmniejszyć opuchliznę i ból. To samo tyczy się bólu głowy - zimno daje szybką ulgę. Delikatnie schłodzony okład żelowy może sprawdzić się w przypadku gorączki lub po prostu upalnej pogody. Natomiast ciepły kompres żelowy jest świetnym rozwiązaniem przy bólach mięśni, skurczach, czy okresowych dolegliwościach. Ciepło rozluźnia spięte mięśnie. Taki kompres pomaga się też ogrzać w chłodne dni. Oprócz tego chłodny / zimy kompres żelowy przyda się na oparzenia słoneczne i termiczne na skórze - dodatkowo złagodzi ból, zaczerwienienie i obrzęk. Zimny kompres przyda się również na ugryzienia owadów - zimno ogranicza odczuwane bólu.
Kompres żelowy na oczy i powieki
Kompresy żelowe na oczy są popularne w dziedzinie pielęgnacji skóry wokół oczu. Mogą pomóc zredukować obrzęki i cienie pod oczami oraz odświeżyć zmęczone spojrzenie. Chłodny okład żelowy na oczy może być sposobem na worki pod oczami. Wystarczy schłodzić kompres w lodówce, a następnie delikatnie przyłożyć go do zamkniętych oczu. Ciepły kompres na oko powinno się stosować ostrożnie. Może jednak być pomocny w przypadku zespołu suchego oka lub być wsparciem w leczeniu jęczmienia i gradówki.
Kompres i okład chłodzący z żelem wielokrotnego użytku - rodzaje
Kompresy chłodzące wielokrotnego użytku to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. Mogą być wykorzystywane wielokrotnie, co oszczędza zarówno pieniądze, jak i środowisko. Dostępne są różne rodzaje kompresów chłodzących, w tym te z żelami chłodzącymi, które utrzymują niską temperaturę przez długi czas. Zazwyczaj kompresy ciepło zimno mają różne wymiary. Najmniejsze z nich to kompresy 10 cm x 10 cm, kolejno większe to 10x20 cm mogące objąć większą powierzchnię stawu przy stłuczeniu. Największe są kompresy prostokątne, dopasowane do leczenia bólu np. karku czy kolana sięgające rozmiarami np. 20x30 cm. Okłady i kompresy żelowe często mają dołączony pokrowiec. Chroni on skórę przed dużymi zmianami temperatury - bezpośrednie przyłożenie kompresu może powodować miejscowe odmrożenie lub oparzenie. Dlatego nie bez powodu żelowy kompres należy stosować z ochronnym pokrowcem niezależnie, czy kompres żelowy jest stosowany na kolano, kostkę, nadgarstek, szyję, czoło itd.
W kategorii znajdziesz kompresy i okłady żelowe chłodzące i rozgrzewające do stosowania:
- u dzieci w kształcie i przyjaznej kolorystyce, odpowiednie na dziecięce dolegliwości
- u dorosłych i młodzieży na wypadek oparzenia w kuchni, siniaków, stłuczenia lub bólu głowy.