Lek na brodawki wirusowe i kurzajki - kiedy stosować
Kurzajki, inaczej zwane brodawkami skórnymi, to jedna z zakaźnych chorób wirusowych, która objawia się powstawaniem chropowatych guzków na powierzchni skóry. Mają one odcień szarawy lub zbliżony do koloru skóry, a na ich powierzchni można zauważyć drobne czarne plamki. Najczęściej mylone są z odciskami, które wyglądają podobnie.
Zwiększoną podatność na tego rodzaju dolegliwości mają osoby z obniżoną odpornością, bardzo często dzieci oraz starsi wiekiem. Najczęściej występują kurzajki na rękach i stopach. Zarazić się wirusem brodawczaka ludzkiego jest łatwiej na basenie oraz gdy nasza skóra cierpi na rany, otarcia i skaleczenia. Dobry preparat na kurzajki jest w tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem, gdyż w przypadku braku leczenia, brodawki mogą coraz bardziej wrastać w skórę, powodując stany zapalne i rozsiewać inne powierzchnie ciała. Lek na kurzajki bez recepty będzie więc pomocny wszystkim, którzy zarazili się wirusem HPV i zmagają się z tego typu problemami.
Lek na kurzajki – co zawiera w składzie
Preparaty do usuwania kurzajek opierają swój skład na różnych substancjach aktywnych, które mają za zadanie zniszczyć wirusa odpowiedzialnego za zmianę skórną. Zamrażacze na kurzajki posiadają w składzie eter dietylowy, propan, izobutan, a najpopularniejszy płyn na kurzajki jest połączeniem dwóch składników – kwasu salicylowego i kwasu mlekowego. Kwas salicylowy może również być jedynym składnikiem leku (taka sytuacja ma miejsce w przypadku m.in. plastrów na brodawki), podobnie jak azotan srebra.
Popularny niegdyś był także kwas monochlorooctowy na kurzajki. Środek z tą substancją nie jest już jednak dłużej dostępny na rynku. Alternatywą są aplikatory z kwasem trójchlorooctowym, który działa w podobny sposób. Gdy leki dostępne od ręki nie rozwiązują problemu zmian na skórze, dermatolog może zalecić bardzo skuteczny lek na kurzajki na stopach i dłoniach w postaci płynu. Zawiera on kwas salicylowy oraz fluorouracyl, skutecznie zwalczający wirusa.
Preparaty na kurzajki dla dzieci
Kurzajka u dziecka jest dość częstym problemem dermatologicznym. Chcąc pozbyć się zmiany, trzeba pamiętać, że nie każdy środek do usuwania brodawek może być stosowany u najmłodszych. Zazwyczaj rodzice pociech decydują się na preparat do wymrażania kurzajek, który może być stosowany od 4. roku życia. Używanie takiego sprayu na kurzajki jest proste - wystarczy przyłożyć aplikator do zmiany na skórze i przytrzymać 20-40 sekund. Gojenie po wymrażaniu jest dość szybkie - brodawka odpada po zaledwie dwóch tygodniach. U dzieci można sięgnąć również po peny z kwasem trójchlorooctowym lub sztyft z azotanem srebra.
Środek na kurzajki – plaster, wymrażacz, płyn do usuwania brodawek
Chcąc jak najszybciej pozbyć się nieestetycznych zmian, warto wdrożyć leczenie jeszcze na etapie gdy brodawki są niewielkie. W naszej aptece można znaleźć płyn na brodawki o działaniu zmiękczającym i złuszczającym czy sztyft na brodawki. Dostępny jest także zamrażacz do kurzajek, który wyróżnia się nie tylko bardzo szybkim działaniem, ale także jest w pełni bezpieczny i łatwy w użyciu nawet w przypadku kurzajki u dziecka. W ciągu kilkunastu dni od użycia preparatu skóra rozpoczyna proces gojenia po wymrażaniu, zaś brodawka samoistnie odpada. Alternatywą w leczeniu kurzajek są plastry na kurzajki, które nakleja się na noc.
Na rynku nie jest już dostępny środek na kurzajki na bazie kwasu monochlorooctowego, jednak producenci proponują teraz podobną substancję – kwas trichlorooctowy. Wykazuje on działanie żrące w stosunku do powstałej zmiany, dzięki czemu niedługo po jego zastosowaniu zostaje odrzucona przez organizm. Leki na kurzajki nadają się do stosowania zarówno na dłonie, jak i stopy, czyli miejsca, w których najczęściej pojawiają się brodawki. Są one dostępne bez recepty i wyróżniają się skutecznym działaniem.
W ramach pielęgnacji skóry zobacz również produkty na nadmierną potliwość stóp i innych części ciała.