Zmiany jak odleżyny powstają w wyniku niedokrwienia tkanek na skutek ucisku. Towarzyszą im trudne w gojeniu rany narażone na zakażenia. Zmianom odleżynowym sprzyja również problem z nietrzymaniem moczu lub kału, który doprowadza do maceracji skóry i łatwiejszych uszkodzeń jej wierzchniej warstwy. Dlatego w przypadku osób leżących istotne jest wprowadzenie terapii przeciwodleżynowej. Osoby leżące zaleca się obracać co dwie godziny i zaopatrzyć w specjalny materac przeciwodleżynowy. Niekiedy mimo starań zmiany te przychodzą i rodzi się pytanie czym smarować odleżyny? Do leczenia odleżyn stosuje się preparaty jak maść na odleżyny, krem czy żel. W przypadku ran, gdzie naskórek został przerwany, dobrze zastosować jałowy preparat, który będzie wspierał gojenie np. żel na odleżyny. Warto też sięgnąć po opatrunki specjalistyczne, które często zawierają bakteriobójczą formułę i wspomagają rozkład martwicy. Najlepiej zabezpieczyć się przed ranami wcześniej i przy nawet minimalnym ryzyku odleżyn zastosować profilaktyczne kremy na odleżyny, które zabezpieczą skórę i zwiększą jej elastyczność. Smaruje się je na jeszcze nie zraniony naskórek lub wokół rany, aby nawilżyć i natłuścić skórę.
Co zawierają preparaty na odleżyny bez recepty?
Jeśli chcemy przeciwdziałać powstawaniu odleżyn, możemy zastosować m.in. kremy na odleżyny z tlenkiem cynku, który działa przeciwzapalnie i zmniejsza ryzyko podrażnień. Oprócz tego maści na odleżyny zawierają nawilżającą gliceryną, mocznik, kwas mlekowy, witaminę E, regenerujący pantenol, argininę i oleje pochodzenia roślinnego (np. z lnu). Z nowszych produktów część pacjentów chwali maść na odleżyny ze srebrem (ze względu na swoje przeciwbakteryjne działanie i ułatwiające gojenie). Znajduje się ono zazwyczaj w żelach na odleżyny. Dobrze też pamiętać o odkażaniu rany odpowiednimi preparatami. Dużą grupę leków na odleżyny, które można stosować na otwartą ranę, są preparaty na bazie hydrożeli, które zapewniają wilgotne środowisko rany, wspierające gojenie.
Co jeszcze można użyć na odleżyny? Do mniej oczywistych rozwiązań wśród leków na odleżyny należą płynne drinki wspierające proces gojenia trudnych ran.Dostarczają one składników potrzebnych do odbudowy skóry - białek, tłuszczy i cukrów, ale również minerałów i witamin. Odżywiony organizm jest w stanie lepiej poradzić sobie z regeneracją tkanek i leczeniem odleżyn.
Dla odleżyn istotne znaczenie ma nadmierne zawilgocenie (potem, moczem). Dlatego ważna jest regularna pielęgnacja skóry, jej oczyszczenie i osuszenie np. z użyciem pianek myjących, chusteczek nawilżanych do pielęgnacji osób leżących. Po oczyszczeniu skórę należy zabezpieczyć w celu ochrony przed czynnikami drażniącymi - tutaj z pomocą przychodzą balsamy do ciała, kremy i maści, które zapewniają lepszą ochronę skóry. Odpowiednia higiena i pielęgnacja znacznie zmniejszają ryzyko powstawania odleżyny i jej powiększania się.