W jaki sposób przyspieszyć gojenie ran
W pracy, na wczasach czy w domowym zaciszu - skaleczenia lub otarcia skóry doświadczyć możemy w każdym miejscu. Osoby pracujące fizycznie są bardziej narażone na urazy jak głębokie skaleczenie palca, zaś dzieci często wracają z placu zabaw z urazem takim jak zdarte kolana i łokcie. Po naruszeniu ciągłości skóry należy zastosować preparat do odkażania ran. Można też zabezpieczyć zranione miejsce np. plastrem na rany. Część osób chce jednak zastosować jakąś maść na rany przyspieszającą gojenie. Maść czy żel na głębokie otarcia skóry i skaleczenia powinna działać zabezpieczająco i stymulować wzrost nowego naskórka. Jeżeli rana jest zakażona dobrze użyć maści dezynfekującej o działaniu przeciwbakteryjnym. Odpowiednia pielęgnacja pozwala nie tylko przyspieszyć gojenie się ran, ale również zapobiec powstawaniu blizn. Maść na otarcia pozwala również na zlikwidowanie nieprzyjemnego pieczenia i złagodzenie zaczerwienienia. Preparaty tego typu należy stosować już po zdezynfekowaniu skaleczeń. W przypadku większych urazów niezbędny będzie sterylny opatrunek, który skutecznie zabezpieczy newralgiczne miejsca. Gdy tylko rana się zasklepi, a strupek odpadnie, dobrze jest sięgnąć po maści na blizny.
Żel i maść na otarcia - jaki skład mają preparaty na rany
Wśród najczęstszych składników stosowanych maści na otarcia znajdują się neomycyna, bacytracyna i polimyksyna. Są to substancje zwalczające bakterie, sprawdzą się więc w niewielkich zakażonych ranach. Sięgnąć po nie warto gdy małe skaleczenie jest zaczerwienione, boli i posiada ropną wydzielinę. Bardziej uniwersalne żele na otarcia i rany opierają swoje działanie na hydrokoloidowym żelu, który naniesiony na zranione miejsce zapewnia wilgotne środowisko sprzyjające gojeniu. Taka maść jest rozwiązaniem na trudno gojące się rany otwarte. Również preparaty ze srebrem i nawilżającym kwasem hialuronowym wspomogą gojenie się skaleczeń. Mało znaną, a bardzo skuteczną maścią na rany jest preparat na bazie miodu manuka o wielokierunkowym działaniu. Pobudza on oczyszczanie rany, zwalcza patogenu i przyspiesza gojenie.
Podczas pielęgnacji rany równie ważne jest dbanie o skórę wokół urazu. Zalecane jest nawilżanie i natłuszczanie przy użyciu m.in. kremu na otarcia z alantoiną i pantenolem. Obie te substancje wspomagają regenerację. Pomocne mogą być też maści na otarcia na bazie oleju lnianego. Dzięki nim skóra wzmacnia swoją ochronną warstwę lipidową. Odbudowa skóry może zostać przyspieszona również przez produkty prosto z natury, które opierają swój skład na roślinach takich jak rumianek, nagietek czy arnika.
Preparat na rany z apteki - żel na otarcia, maść na rany czy spray na skaleczenia
W aptece dostępne są liczne preparaty na rany, które sprzyjają gojeniu i regeneracji naskórka. Dostępny jest m.in. żel na rany o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym, który dodatkowo zwiększa nawilżenie. Preparaty regulujące poziom wilgotności, zabezpieczają uszkodzoną skórę przed nadmiernym wysuszeniem oraz nadmierną wilgocią, utrudniającą gojenie. Bardziej tłuste maści na rany występują w wielu pojemnościach i zawierają różne składniki aktywne . Dla osób szukających lżejszej konsystencji sprawdzą się kremy na otarcia, które łatwo się smarują i nie pozostawiają tłustych plam. Domową apteczkę może zaopatrzyć maść dezynfekującą na bazie antybiotyków, której nie można jednak stosować w przypadku dużych ran. Ciekawą opcją może być również spray na rany, który tworzy ochronną warstwę w miejscu skaleczenia. Gdy gojenie się rany jest długie i naskórek nie chce się zasklepić dobrze sięgnąć także po opatrunki specjalistyczne.