Grzybica skóry to problem infekcyjny związany z inwazją określonych patologicznych grzybów. Zakażenie grzybicze może dotknąć różnych rejonów skóry, ale także być przyczyną kandydozy narządów płciowych (zobacz leki na infekcje intymne).
Leki, maść, krem na grzybicę stóp i skóry - co zawierają?
Infekcja grzybicza skóry wywołana jest przez patogenne drożdżaki (z rodzaju Candida) lub dermatofity. Takim zakażeniom sprzyja wzmożona potliwość stóp (dokucza Ci nadmierna potliwość?) i stosowanie nieprzenikalnych dla powietrza tkanin. Oprócz tego rezerwuarem patogennego grzyba mogą mieć miejsca obfitujące w wilgoć i skupiska ludzkie jak basen. Omawiając grzybicę skóry należy rozważyć jej rodzaj (np. g. skóry gładkiej lub owłosionej). Może występować jeszcze grzybica w fałdach skórnych, na dłoniach czy skórze głowy (zobacz produkty na łupież). Wśród substancji czynnych o działaniu przeciwgrzybiczym, które spotkamy w lekach, maściach, kremach czy żelach na grzybicę skóry znajdziemy: klotrimazol, mikonazol, terbinafinę, bifonazol. Substancje te nie bez powodu są składnikami leków bez recepty na grzybicę skóry - posiadają odpowiedni mechanizm działania.
Jak działają leki bez recepty przy infekcji grzybiczej skóry?
Na podobnej zasadzie działają leki na grzybicę paznokci. Różnią się jednak postacią farmaceutyczną - dla paznokci odpowiednik produktem są lakiery. Podstawowym mechanizmem świadczącym o skuteczności przeciwgrzybiczej jest zaburzenie syntezy błony komórkowej i/lub jej przepuszczalności, co prowadzi do rozerwania komórek grzyba. Warto również powiedzieć, że zakażeniom grzybiczym stóp, skóry sprzyja silny świąd. Większość leków przeciwgrzybiczych na skórę działa pośrednio przeciwświądowo przez redukcję miejscowej infekcji grzybiczej. Niektóre substancje mają działanie grzybobójcze lub grzybostatyczne, co zależy od stężenia leku jak np. w przypadku leków z klotrymazolem.
Co jest ważne przy stosowaniu leków na grzybicę skóry?
Kluczem do skutecznego leczenia grzybicy skóry jest regularność w stosowaniu leków. Nie należy również samodzielnie skracać okresu leczenia. W przypadku grzybicy mimo braku objawów jak świąd to stan taki nie zwiastuje końca infekcji. Dlatego zależnie od typu grzybicy należy zachować odpowiedni okres leczenia, który zamyka się do dwóch czy nawet ośmiu tygodni. Grzybica ma charakter nawrotowy i może być infekcją wtórną w przypadku zakażeń bakteryjnych. Osoby z tendencją do zmian skórnych mogą również pamiętać o profilaktyce stosując odświeżające, osuszające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze środki do stóp i obuwia. Wśród nich popularnym produktem są zasypki do stóp, które często posiadają naturalny składnik na grzyby, czyli olejek z drzewa herbacianego.
Kto i co może stosować na grzybicę skóry czy stóp?
Niektóre substancje czynne stosuje się przede wszystkim w leczeniu grzybicy skóry stóp. Część z nich jak Clotrimazolum w kremie można bezpiecznie stosować na grzybicę pachwin, międzypalcową czy w przypadku odparzeń pieluszkowych u niemowląt, za którymi również mogą stać dermatofity!
Zobacz także antyperspirant i dezodorant do stóp i obuwia, a także:
Dla łatwiejszej aplikacji (dla tych co nie lubią kremu czy maści przeciwgrzybiczej) istnieje alternatywa sprayów lub aerozolów.