Leki, maść, krem na grzybicę stóp i skóry - co zawierają?
Infekcja grzybicza skóry wywołana jest zazwyczaj przez patogenne drożdżaki (z rodzaju Candida) lub dermatofity. Takim zakażeniom sprzyja wzmożona potliwość stóp i stosowanie nieprzenikalnych dla powietrza tkanin. Oprócz tego rezerwuarem patogennego grzyba mogą mieć miejsca obfitujące w wilgoć i skupiska ludzi takie jak baseny i siłownie. Omawiając grzybicę skóry, należy rozważyć jej rodzaj (np. grzybica skóry gładkiej lub owłosionej). Może występować jeszcze grzybica w fałdach skórnych, na dłoniach czy skórze głowy (zobacz produkty jak szampon na łupież). Mężczyźni są dodatkowo podatni na grzybicę pachwin. Wśród substancji czynnych o działaniu zwalczającym grzyby, które spotkamy w lekach jak krem i maść przeciwgrzybicza znajdziemy: klotrimazol, mikonazol, terbinafinę, bifonazol. Substancje te nie bez powodu są składnikami leków bez recepty na grzybicę skóry - posiadają odpowiedni mechanizm działania, który zwalcza komórki grzybów odpowiedzialnych za infekcje.
Jak działają leki i maści na grzybicę skóry bez recepty?
Podstawowym mechanizmem świadczącym o skuteczności przeciwgrzybiczej jest zaburzenie syntezy błony komórkowej i/lub jej przepuszczalności, co prowadzi do rozerwania komórek grzyba. Na podobnej zasadzie działają leki na grzybicę paznokci. Różnią się jednak postacią farmaceutyczną - dla paznokci odpowiednim produktem są lakiery, które w porównaniu do maści przeciwgrzybiczych dłużej zostają na płytce paznokcia. Warto również wspomnieć, że zakażeniom grzybiczym stóp, skóry towarzyszy silne swędzenie, a czasem pieczenie. Większość leków przeciwgrzybiczych na skórę działa pośrednio przeciwświądowo przez redukcję miejscowej infekcji grzybiczej. Niektóre substancje mają działanie grzybobójcze lub grzybostatyczne, co zależy od stężenia leku jak np. w przypadku leków z klotrymazolem.
Co jest ważne przy stosowaniu leków takich jak maść przeciwgrzybicza?
Kluczem do skutecznego leczenia grzybicy skóry jest regularność w stosowaniu leków. Nie należy samodzielnie skracać okresu leczenia. Mimo polepszenia stanu skóry, zmniejszenia świądu i zaczerwienienia komórki grzyba mogą nadal bytować w tkankach. Dlatego zależnie od typu grzybicy należy zachować odpowiedni okres leczenia, który zamyka się do dwóch czy nawet ośmiu tygodni. Zaleca się, aby kontynuować terapię maścią na grzybicę jeszcze przed 14 dni od ustąpienia objawów.
Dobrze również pamiętać, że grzybica skóry ma charakter nawrotowy i może być infekcją wtórną w przypadku zakażeń bakteryjnych. Osoby z tendencją do zmian skórnych powinny pamiętać o profilaktyce, stosując odświeżające, osuszające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze środki do stóp i obuwia. Wśród nich popularnym produktem są leki na grzybicę stóp takie jak zasypki i pudry lecznicze, które oprócz osuszającego talku często posiadają naturalny składnik zwalczający grzyby, czyli olejek z drzewa herbacianego. Leki na kandydozę w postaci pudru zawierają również regenerującą alantoinę, czy kwas borny działający przeciwbakteryjnie. Profilaktycznie, przy powtarzającej się grzybicy stóp można zaopatrzyć się w dezodorant do stóp i obuwia.
Kto i co może stosować na grzybicę skóry czy stóp?
Niektóre substancje czynne stosuje się przede wszystkim w leczeniu grzybicy skóry stóp. Część z nich jak Clotrimazolum w kremie można stosować na grzybicę pachwin, zewnętrznie na narządy płciowe czy grzybicę międzypalcową. Clotrimazolum sprawdza się również w przypadku odparzeń pieluszkowych u niemowląt, za którymi mogą stać dermatofity. W przypadku podejrzenia grzybicy u najmłodszych należy najpierw skonsultować się z lekarzem, z pytaniem która maść przeciwgrzybicza dla dzieci będzie odpowiednia i bezpieczna. Do codziennego stosowania u niemowląt można używać zasypek lub pudrów.
Dużym powodzeniem w aptece cieszy się również spray na grzybicę skóry, w szczególności stóp. Jest łatwy w aplikacji - działa podobnie jak dezodorant, którym można popsikać zarówno stopy, jak i wnętrze obuwia. Skład takiego sprayu na grzybicę stóp opiera się zwykle na składnikach o działaniu bakteriobójczym i grzybobójczym, np. olejku z drzewa herbacianego, który jest tradycyjnie stosowany w tej przypadłości.
W jakich postaciach występują leki przeciwgrzybicze bez recepty?
Do najpopularniejszych leków na infekcje spowodowane drożdżakami lub dermatofitami należy maść na grzybicę skóry bez recepty. Choć potocznie nazywamy tą postać maścią, w przypadku grzybicy mowa o zazwyczaj o kremie, bowiem to kremy dominują w lekach na grzybicę bez recepty. Jaka jest różnica między kremem a maścią? Maść ma tłustą, ciężką konsystencję, natomiast krem jest lekki i szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy. Krem przeciwgrzybiczy sprawdzi się w grzybicy stóp, dłoni czy pachwin.
Zainfekowane stopy możemy leczyć również aerozolami lub zasypkami, które zapobiegają poceniu i jednocześnie zwalczają komórki grzyba. Gdy grzybica zajmuje większą powierzchnię ciała, można sięgnąć po lek przeciwgrzybiczy w postaci płynu. Infekcją grzybiczą jest również popularny łupież - dochodzi do niego gdy jeden z drożdżaków naturalnie bytujących na naszej skórze, zaczyna się nadmiernie mnożyć. Maści i kremy w tym przypadku nie będą dobrą formą podania, bowiem będą zlepiać włosy. Dla takich sytuacji przeznaczony jest szampon przeciwgrzybiczy zawierający ketokonazol. Można użyć go również do leczenia łupieżu pstrego, objawiającego się plamkami najczęściej na klatce piersiowej lub plecach.
Tabletki na grzybicę są zaś niedostępne bez recepty. Stąd też jeżeli zmiany nie znikają podczas stosowania leków bez recepty na grzybicę skóry, to udaj się do dermatologa, który być może przepisze silniejsze leki jak maść grzybicza dostępna tylko z przepisu lekarza czy doustne tabletki.
Jaka jest najlepsza maść przeciwgrzybicza bez recepty?
Dobry krem przeciwgrzybiczy bez recepty powinien spełniać kilka warunków - po pierwsze zawierać składniki zwalczające grzyba, które nie powodują uczuleń i nie podrażniają skóry. Taki preparat powinien się też łatwo smarować i mieć konsystencję, która nie przeszkadza w codziennym stosowaniu. Lek przeciwgrzybiczy bez recepty powinien również zwalczać szeroką gamę grzybów, bowiem bez konsultacji z lekarzem ciężko samodzielnie stwierdzić, który patogen odpowiada za nasze zakażenie. Najczęściej będziemy potrzebować maść na drożdżaki, powiem to one zazwyczaj są przyczyną infekcji stóp, dłoni i skóry ciała - wtedy w pierwszym rzucie warto sięgnąć po klotrimazol, który powinien poradzić sobie z infekcją. Inna dobra maść antygrzybicza to terbinafina.
Szukając leku na grzybicę skóry bez recepty dobrze pamiętać, że substancje ziołowe pochodzenia naturalnego działają generalnie słabiej od substancji chemicznych. Dlatego po preparaty na grzybicę skóry na bazie ziół sięgaj raczej jak po środek wspomagający lub środek na łagodne zakażenia.
Jak długo trzeba stosować maść na grzybicę bez recepty?
To zależy od umiejscowienia zakażenia i ciężkości infekcji. Kremy i preparaty na grzybicę, choć skuteczne, wymagają regularnego stosowania. Każdy produkt używa się ciut inaczej, toteż trzeba zawsze patrzeć do ulotki. Niestety należy zaznaczyć, że grzyby to dość uparte patogeny. Nawet jeżeli działanie przeciwgrzybicze leku jest silne, to często potrzeba kilku tygodni, a nawet miesięcy aby pozbyć się problemu. Podstawowa maść antygrzybicza z klotrimazolem może być używana 2-3 razy dziennie i taką częstotliwość zaleca się pacjentom. Jeżeli po kilku tygodniach stosowania kremu na skórę objętą grzybicą nie widzisz poprawy - zapisz się na wizytę do dermatologa, który jest w stanie wytoczyć leki silniejszego kalibru.