Katar w ciąży może być objawem przeziębienia, alergii lub zmian hormonalnych. Bywa uciążliwy i negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety ciężarnej. Co na katar w ciąży można bezpiecznie stosować? Jakie domowe sposoby na katar mogą pomóc złagodzić ten nieprzyjemny objaw?
Jak działa steryd do nosa na alergię? Odkryj leczenie alergii ze sterydem donosowym
- Co to są sterydy do nosa (donosowe)?
- Jak działają sterydy do nosa?
- Co zawierają sterydy donosowe na alergię?
- Jak dzielą się sterydy do nosa na katar alergiczny?
- Jak stosuje się steryd w sprayu na alergiczny nieżyt nosa?
- Kto nie może ich stosować?
- Czy steryd aerozol do nosa wywołuje skutki uboczne?
- Steryd do nosa na alergię - pytania i odpowiedzi
- Jak sterydy działają w przypadku alergii nosa?
- W jakich schorzeniach wykorzystuje się sterydy do nosa?
- Czym są sterydy?
- Jak szybko pacjent odczuwa pierwsze efekty działania po podaniu sterydu?
- Jakie są wady sterydów do nosa?
- Czy aerozol do nosa ze sterydem jest odpowiedni dla dzieci?
Co to są sterydy do nosa (donosowe)?
Steroidy do nosa, które są również znane jako glikokortykosteroidy lub krócej "sterydy", są lekami stosowanymi w celu zmniejszenia stanu zapalnego w nosie mogącym towarzyszyć alergii. Są one skutecznym leczeniem objawów alergicznych śluzówki nosa, ponieważ działają bezpośrednio na błonę śluzową, która jest miejscem, gdzie dochodzi do reakcji alergicznej. Stosowanie sterydów do nosa może przynieść ulgę osobom cierpiącym na alergie sezonowe, przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa związanym z nadużywaniem ksylometazoliny, a także alergiczny nieżyt nosa.
Jak działają sterydy do nosa?
Działanie sterydów do nosa polega na zmniejszeniu stanu zapalnego, który jest głównym źródłem objawów alergii. Dodatkowo, sterydy do nosa pomagają również zmniejszyć wrażliwość układu odpornościowego na substancje uczulające, co sprawia, że objawy alergii są mniej nasilone.
Steryd do nosa łagodzi klasyczne objawy kataru siennego, który obejmuje kichanie, swędzenie, wodnisty katar, obrzęk (kurczą naczynia krwionośne), zatkany nos, a także łzawienie oczu.
Co zawierają sterydy donosowe na alergię?
Substancją czynną w lekach steroidowych do nosa są glikokortykosteroidy. W ich skład wchodzą składniki pomocnicze jak woda (do wstrzykiwań), środki konserwujące i inne substancje technologiczne np. dyspersyjne, solubilizatory i składniki odpowiedzialne za gęstość kropli sterydowych.
Jak dzielą się sterydy do nosa na katar alergiczny?
Podstawowy podział sterydów do nosa można oprzeć na podstawie ich dostępności tj. na i bez recepty. Przedstawicielem OTC wśród sterydów bez recepty do nosa jest furoinian mometazonu w opakowaniach po 60 dawek.
Zdecydowana większość leków sterydowych do nosa dostępne jest na receptę (zatem z przepisu lekarza) i są to takie substancje m.in. jak:
- beklometazon
- flutikazon
- budezonid
- mometazon, ale w większych opakowaniach po 140 dawek.
Jak stosuje się steryd w sprayu na alergiczny nieżyt nosa?
Kluczowe dla bezpiecznego stosowania każdego leku jak spray do nosa ze sterydem jest zapoznanie się z treścią ulotki.
Przed aplikacją sterydu warto porządnie oczyścić nos np. wydmuchując go lub wspierając się wodą morską. W dalszej kolejności do każdej dziurki od nosa trzymając butelkę w pozycji pionowej zaaplikować odpowiednią ilość leku - zwykle pełna dawka to 2 naciśnięcia, zatem jednorazowa aplikacja to w sumie 4 naciśnięcia pompki dozującej. Lek ze sterydem do nosa na alergię aplikuje się raz dziennie i co ważne do każdego otworu nosowego.
W przypadku tej grupy leków szalenie istotny jest kierunek podawania strumienia mgiełki - końcówkę aplikatura umieszcza się w kierunku zewnętrznej ściany nosa w obrębie przedsionka nosa, nie powinna ona jednak dotykać błony śluzowej bezpośrednio.
UWAGA!
Przed każdorazowym użyciem należy wstrząsnąć buteleczką w celu wymieszania kropli - leki sterydowe do nosa mają postać bardzo drobnej zawiesiny.
Kto nie może ich stosować?
Podstawowym przeciwwskazaniem do ich stosowania jest uczulenie na substancję czynną i/lub składniki pomocnicze. Steryd do nosa nie powinien być stosowany do leczenia niektórych chorób wirusowych jak opryszczka. Ostrożność powinni zachować pacjenci, którzy w niedawnym czasie przeszli operacje w powodu urazów nosa, ponieważ sterydy spowalniają gojenie.
Czy steryd aerozol do nosa wywołuje skutki uboczne?
Działania niepożądane mogą mieć miejsce w trakcie stosowania tego leku. Lek działa przede wszystkim miejscowo w obrębie śluzówki nosa, jeśli jest stosowany zgodnie z ulotką lub zaleceniami lekarza. Lokalne skutki uboczne to przykładowo pieczenie, podrażnienie błony śluzowej nosa. Mogą dochodzić objawy jak krwawienie z nosa, zmiana w odczuwaniu zapachów. Skutki uboczne ogólnoustrojowe są rzadkie i ich prawdopodobieństwo rośnie przy stosowaniu leku częstszym niż to wskazane. Mogą pojawić się bóle głowy, podwyższone ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, a w przypadku dzieci ryzyko zaburzonego wzrostu.
SZUKASZ innych leków na uczulenie jak klasyczne tabletki na alergię? Zobacz poniższe propozycje ⤵️ lub kliknij TUTAJ.
Steryd do nosa na alergię - pytania i odpowiedzi
Jak sterydy działają w przypadku alergii nosa?
Sterydy posiadają potencjał przeciwzapalny i przeciwalergiczny. Dzięki temu ograniczają typowe objawy nieżytu nosa pochodzenia alergicznego związanego z sezonowym pyleniem lub całoroczną ekspozycją na kurz. Ich potencjał wykorzystuje się również w zapaleniu zatok o charakterze ostrym i przewlekłym.
W jakich schorzeniach wykorzystuje się sterydy do nosa?
Wykorzystuje się je w leczeniu polipów nosa, mogą być leczeniem pomocniczym w objawach alergicznego zapalenia spojówek razem np. z kroplami do oczu na bazie ektoiny lub świetlika. Wśród chorób wymienia się również ostre lub przewlekłe zapalenie zatok, w tym wirusowe zapalenie zatok przynosowych.
Czym są sterydy?
Sterydy to grupa leków dostępna w różnych postaciach farmaceutycznych jak maści, kremy, spraye do nosa, krople do oczu, leki wziewne i tabletki. Wykazują działanie przeciwzapalne, co wynika z hamowania uwalniania mediatorów reakcji zapalnych, a także alergicznych.
Jak szybko pacjent odczuwa pierwsze efekty działania po podaniu sterydu?
Pełne działanie leku jest widoczne po 24 godzinach lub dłużej. Pierwszą ulgę zależnie od zaawansowania alergii pacjent może odczuć po kilkunastu godzinach.
Jakie są wady sterydów do nosa?
To leki w formie aerozolu do nosa o opóźnionym początku działania, jednak można je stosować długotrwale w porównaniu do środków jak sympatykomimetyki do nosa np. ksylometazolina.
Czy aerozol do nosa ze sterydem jest odpowiedni dla dzieci?
Wszystkie dostępne bez recepty sterydy do nosa są zarejestrowane wyłącznie dla osób dorosłych. Leki te znajdują zastosowanie w leczeniu alergii u dzieci, ale o ich stosowaniu decyduje lekarz, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa stosowania sterydów do nosa dla dzieci.
Jeśli szukasz innych preparatów na alergię do nosa zobacz kategorię krople na katar sienny bez recepty.
Bibliografia
- Chong LY, Head K, Hopkins C, Philpott C, Burton MJ, Schilder AG. Different types of intranasal steroids for chronic rhinosinusitis. Cochrane Database Syst Rev. 2016 Apr 26;4(4):CD011993
- Daley-Yates, P.T. et al. (2021) “Intranasal corticosteroids: Topical potency, systemic activity and therapeutic index,” Journal of Asthma and Allergy, Volume 14, pp. 1093–1104
- Rot, P., Rapiejko, P. and Jurkiewicz, D. (2020) “Intranasal steroid therapy – EPOS 2020,” Otolaryngologia Polska, 74(3), pp. 41–49
- https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000404.htm