Katar w ciąży może być objawem przeziębienia, alergii lub zmian hormonalnych. Bywa uciążliwy i negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety ciężarnej. Co na katar w ciąży można bezpiecznie stosować? Jakie domowe sposoby na katar mogą pomóc złagodzić ten nieprzyjemny objaw?
Cera wrażliwa - czego unikać, a co jej służy?
Skóra wrażliwa jest dość wymagająca w codziennej pielęgnacji. Jakie czynniki mogą prowadzić do nadreaktywności skóry? Jak rozpoznać cerę wrażliwą i jak o nią prawidłowo zadbać?
- Cera wrażliwa - charakterystyka
- Skóra wrażliwa - jakie są jej przyczyny?
- Cera wrażliwa - co jej szkodzi?
- Skóra wrażliwa - co jej służy?
- Pielęgnacja cery wrażliwej - jakie kosmetyki wybrać?
Cera wrażliwa - charakterystyka
Skórę wrażliwą określa się też jako skórę nadreaktywną. Charakteryzuje się ona nasiloną reakcją na bodźce, które nie powinny wywołać żadnych objawów. W odpowiedzi na taki czynnik, skóra wrażliwa staje się zaczerwieniona i piekąca. Pojawia się uczucie ściągnięcia i dyskomfortu. Może wystąpić też szorstkość i łuszczenie się naskórka. Czynnikami, które mogą wywołać taką reakcję są na przykład:
- wysoka lub bardzo niska temperatura,
- silny wiatr,
- promieniowanie słoneczne,
- nieodpowiednio dobrane kosmetyki dla skóry wrażliwej, których składniki działają na nią drażniąco,
- alkohol, ostre przyprawy, gorące posiłki,
- zmiany hormonalne do których dochodzi np. podczas miesiączki,
- stres,
- tarcie skóry.
Cera wrażliwa dotyczy znacznej części społeczeństwa. Jest bardziej typowa dla kobiet niż dla mężczyzn. Częściej występuje też u osób, zmagających się z chorobami dermatologicznymi, takimi jak łojotokowe zapalenie skóry lub atopowe zapalenie skóry.
Skóra wrażliwa reaguje zaczerwienieniem, ściągnięciem i pieczeniem na czynniki, które powinny być dla niej obojętne. Może powodować to silny dyskomfort i negatywnie wpływać na samoocenę u osób, będących posiadaczami tego typu skóry.
Skóra wrażliwa - jakie są jej przyczyny?
Osoby z cerą wrażliwą mają zaburzoną funkcję ochronną skóry. Skóra normalna, funkcjonująca prawidłowo, pokryta jest płaszczem hydrolipidowym. Jest on niejako tarczą, która ogranicza dostęp czynników zewnętrznych, mogących wywołać podrażnienie skóry. Odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry i chroni przed jej przesuszeniem. W istotny sposób wpływa na kondycję i wygląd skóry. Przy cerze wrażliwej, bariera naskórkowa nie działa prawidłowo. Czynniki szkodliwe łatwiej przenikają do powierzchni komórek, a sama skóra zazwyczaj nie ma odpowiedniego poziomu nawilżenia. W efekcie, łatwiej i szybciej dochodzi do jej podrażnienia.
Wrażliwą skórę można mieć od urodzenia. Jest ona cieńsza, a naczynia krwionośne ułożone są płycej. Wiąże się to z większą tendencją do pojawienia się zaczerwienienia i pieczenia. Wiele osób "nabywa" cerę wrażliwą na dalszym etapie życia. Prowadzony styl życia i narażenie na czynniki drażniące mogą z czasem uwrażliwiać skórę na różnego rodzaje bodźce i prowadzić do jej nadreaktywności. Uważa się, że wpływ na rozwój wrażliwości skóry mogą mieć m.in. zanieczyszczenia środowiska, urbanizacja, a także poddawanie skór zbyt intensywnym zabiegom kosmetologicznym oraz błędy w codziennej pielęgnacji skóry. Wtedy niezbędne może okazać się zastosowanie maści na podrażnienie skóry.
Cera wrażliwa - co jej szkodzi?
Jak dbać o cerę wrażliwą, aby poprawić jej kondycję i wygląd? Czego unikać w codziennej pielęgnacji cery wrażliwej? Najłatwiej można powiedzieć, że osoba ze skórą wrażliwą powinna unikać czynników, które zwiększają nadreaktywność skóry. Nie zawsze jednak udaje się wskazać konkretne bodźce, które przyczyniają się do wystąpienia zaczerwienienia, pieczenia i dyskomfortu. Warto jednak obserwować skórę i sprawdzać jej reakcję na różnorodne czynniki, z którymi ma kontakt. Pomocne może być prowadzenie dzienniczka i zapisywanie w nim reakcji skóry na dany kosmetyk, posiłek lub chociażby aktualny stan emocjonalny.
W przypadku skóry wrażliwej dobre efekty może przynieść unikanie:
- kontaktu z promieniowaniem UV - regularne stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych dla cery wrażliwej, noszenie czapek, kapeluszy i okularów ochronnych ogranicza kontakt skóry z promieniowaniem słonecznym,
- narażenia skóry na bardzo niskie temperatury - podczas mroźnych dni, warto zabezpieczyć skórę odpowiednim kosmetykiem, przeznaczonym do pielęgnacji skóry podczas zimy - jest on pozbawiony lub zawiera niewielką ilość wody,
- narażenia skóry na bezpośredni nawiew powietrza - podczas przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych warto szukać miejsca, w okolicy którego nie ma bezpośredniego nawiewu chłodnego powietrza,
- gorących kąpieli, przebywania w saunach,
- pocierania skóry - warto osuszać ją delikatnie poprzez przykładanie miękkiego ręcznika do kolejnych jej fragmentów,
- peelingów mechanicznych - u większości osób mających skórę wrażliwą peelingi gruboziarniste i średnioziarniste przyniosą więcej szkody niż pożytku,
- kosmetyków zawierających składniki takie jak np. alkohol, sztuczne barwniki, substancje zapachowe, konserwanty, a także mydło - mają one stosunkowo wysoki potencjał drażniący. Ich obecność w kosmetykach może wywołać podrażnienie, swędzenie i zaczerwienienie u osób ze skórą wrażliwą.
Wybierając kosmetyki do wrażliwej skóry należy ostrożnie podchodzić również do produktów zawierających wyciągi lub ekstrakty roślinne. Nierzadko zdarza się, że skóra wrażliwa reaguje nadmiernie na składniki aktywne zawarte w rumianku lub nagietku. Naturalne, roślinne kosmetyki nie dla wszystkich osób z cerą wrażliwą okazują się dobrym wyborem.
Skóra wrażliwa - co jej służy?
Wiemy już czego nie lubi skóra wrażliwa. Przejdźmy więc do czynników, które jej służą i które przywracają jej stan równowagi. Warto dodać, że proces ten jest długofalowy. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich zasad pielęgnacji i unikaniu czynników drażniących, stan skóry stopniowo będzie się poprawiał. Dobrze jest zadbać o skórę nadreaktywną kompleksowo, poprzez:
- systematyczne oczyszczanie skóry wrażliwej przy pomocy łagodnych produktów myjących (w niewielkiej ilości), pozbawionych mydła, alkoholu i konserwantów,
- delikatne osuszanie skóry miękkim ręcznikiem,
- stosowanie kosmetyków dedykowanych skórze wrażliwej, które są dobrze tolerowane przez daną osobę i przywracają skórze komfort. Dla ułatwienia - im krótszy skład kosmetyku tym lepiej. W produktach do codziennej pielęgnacji cery wrażliwej warto szukać takich składników jak woda termalna, alantoina, pantenol, hialuronian sodu, aloes i ceramidy,
- zwracanie uwagi na jedzenie - zróżnicowane i zdrowe posiłki są bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania skóry i utrzymania jej odpowiedniego wyglądu,
- picie odpowiedniej ilości wody - niedostateczna ilość płynów wpływa na stan skóry i poziom jej nawilżenia. Im gorsza jest kondycja skóry, tym łatwiej dochodzi do jej podrażnienia,
- ograniczenie narażenia na stres - stres wpływa negatywnie na stan skóry, obniżając jej nawilżenie, napięcie i przyspieszając procesy starzenia. Warto poznać różne techniki służące relaksacji, rozluźnieniu, obniżeniu poziomu stresu i wybrać taką lub takie z nich, które najbardziej odpowiadają danej osobie,
- zadbanie o regularną dawkę ruchu - aktywność fizyczna ma dobry wpływ na skórę. Dzięki niej, komórki otrzymują odpowiednią ilość tlenu i składników odżywczych. Dodatkowo, sport obniża poziom stresu. Warto wybrać taką formę aktywności, która jest lubiana i dostosowana do możliwości oraz stanu zdrowia. Jeśli masz skórę wrażliwą, bardzo intensywne sporty, wymagającego dużego wysiłku mogą prowadzić do nasilenia zaczerwienienia i dyskomfortu skóry
Mając skórę wrażliwą, warto wiedzieć jak ją prawidłowo pielęgnować, jakich czynników unikać, a które jej służą. Uważna obserwacja skóry pomaga rozpoznać te bodźce. Regularnie dbając o stan skóry wrażliwej, możemy stopniowo przywrócić jej stan równowagi, a w konsekwencji - poprawić jej kondycję i wygląd.
Pielęgnacja cery wrażliwej - jakie kosmetyki wybrać?
W pielęgnacji skóry wrażliwej zazwyczaj dobrze sprawdzają się kosmetyki, które są jej dedykowane. Dostępne są linie kosmetyczne mniej i bardziej popularnych marek, których skład i formuła przystosowana jest do specjalnych potrzeb skóry nadreaktywnej, np. Pharmaceris A, Bioderma Sensibio, Avene Tolerance i Iwostin Hydro Sensitia. Nie zawsze udaje się już za pierwszym razem dobrać odpowiedni kosmetyk do cery wrażliwej. Decydując się jednak na wysokiej jakości produkt z odpowiednim składem, szansa na znalezienie kosmetyku który dobrze działa na skórę, nie podrażnia jej i stopniowo przywraca jej stan równowagi, jest większa.
Aby zadbać o swoją skórę jak najlepiej, warto sięgać po delikatne preparaty do mycia, pozbawione mydła. W przypadku cery wrażliwej dobrze powinna sprawdzić się np. łagodząca pianka myjąca Pharmaceris A Puri-Sensilium. Po oczyszczeniu twarzy można zastosować krem pielęgnacyjny z tej samej linii. Kosmetykiem dedykowanym cerze wrażliwej jest też krem intensywnie kojący i nawilżający Bioderma Sensibio Forte. Przynosi on skórze szybkie uczucie ukojenia i nawilżenia. 1-2 razy w tygodniu można sięgnąć po maseczkę do twarzy, która działa wzmacniająco na barierę ochronną skóry. Może być to maseczka kojąca Avene Antirougeurs Calm. W okresach większego nasłonecznienia, warto natomiast wybrać kosmetyk z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, który jednocześnie dostosowany jest do potrzeb skóry wrażliwej. Przykładowym produktem, posiadającym te cechy jest Iwostin Solecrin Sensitive Emulsja ochronna SPF50.
Intensywne zaczerwienienie, pieczenie i napięcie skóry może negatywnie wpływać na samoocenę, a także komfort życia. Odpowiednia, indywidualnie dostosowana pielęgnacja cery wrażliwej jest niezbędna dla poprawy kondycji skóry. Dobrze dobrane kosmetyki do skóry wrażliwej, a także zadbanie o inne aspekty, takie jak dieta, redukcja stresu i ochrona przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, są kluczowe dla przywrócenia skórze stanu równowagi i poprawy jej wyglądu.
Bibliografia:
- Farage M.A., The Prevalence of Sensitive Skin. Front Med (Lausanne) 2019; 6: 98, doi: 10.3389/fmed.2019.00098.
- Duarte I., Silveira J.E.P.S., Hafner M.F.S., Toyota R., Pedroso D.M.M., Sensitive skin: review of an ascending concept. An Bras Dermatol 2017; 92 (4): 521-525, doi: 10.1590/abd1806-4841.201756111.