Cera naczynkowa – charakterystyka
Cera naczynkowa – jak wygląda i czym się charakteryzuje? Skóra naczynkowa reaguje zaczerwienieniem na wiele czynników, które nie wywołują żadnej reakcji u osób, mających skórę normalną. Cera naczynkowa najczęściej jest skórą wrażliwą, skłonną do podrażnienia. Początkowo, pojawiający się rumień (zaczerwienienie) jest chwilowe i po niedługim czasie przemija. Wraz z upływem lat, rumień pozostaje na twarzy na stałe.
Charakterystyczne dla tego podtypu cery są naczynka na twarzy, tzw. teleangiektazje. Są to drobne naczynia krwionośne, określane często jako „pajączki”. Te zmiany nie znikną już samoistnie i nie da się ich usunąć stosując nawet najlepszy krem do cery naczynkowej. Można się ich pozbyć jedynie dzięki odpowiednim zabiegom, wykonywanym przez kosmetologa lub innego specjalistę.
Skóra naczynkowa w odpowiedzi na różne czynniki, często reaguje uczuciem ściągnięcia i pieczenia. Może powodować swędzenie i uczucie gorąca na twarzy. Zmiany charakterystyczne dla cery naczynkowej mogą pojawiać się też na szyi i dekolcie. Nieodpowiednia pielęgnacja cery naczynkowej może prowadzić do rozwoju trądziku różowatego, który jest trudnym w leczeniu schorzeniem dermatologicznym.
Szukasz produktów, które sprawdzą się w przypadku cery naczyniowej i trądziku różowatego? Zobacz kosmetyki na trądzik różowaty!
Skóra naczynkowa reaguje szybkim rozszerzaniem się drobnych naczyń krwionośnych i pojawieniem się zaczerwienienia pod wpływem kontaktu z czynnikami, które dla osób z cerą normalną są zupełnie obojętne.
Od czego pękają naczynka?
Naczynia krwionośne u osób z cerą naczynkową są cieńsze, mniej elastyczne i wytrzymałe. Pod wpływem wielu czynników dochodzi do nadmiernego rozszerzania się naczyń i pojawienia zaczerwienienia. Są to:
- warunki środowiskowe: promieniowanie ultrafioletowe, bardzo wysoka lub niska temperatura, wiatr, suche powietrze (również to pochodzące z klimatyzacji),
- elementy pożywienia, np. ostre przyprawy,
- alkohol,
- palenie papierosów,
- stres, odczuwanie silnych emocji,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- choroby przewlekłe,
- zaburzenia hormonalne,
- przyjmowane leki,
- nieprawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej.
Pęknięte naczynka na twarzy, stałe zaczerwienienie skóry lub rozwój trądziku różowatego stanowią duże obciążenie psychiczne dla pacjenta. Choć pojawiające się zmiany nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, w istotny sposób pogarszają jakość życia i zaburzają codzienne funkcjonowanie. U części osób, u których zmiany skórne są bardziej zaawansowane, zmniejszają one komfort życia w stopniu nie mniejszym niż wiele poważnych chorób przewlekłych, takich jak chociażby cukrzyca. Dlatego tak ważne jest zapobieganie rozwojowi zmian, charakterystycznych dla skóry naczynkowej i odpowiednie zadbanie o nią, zanim pojawiający się rumień na stałe zagości na twarzy.
Cera naczynkowa – składniki aktywne których warto szukać w kosmetykach
Cera naczynkowa – rumień, uczucie pieczenia i swędzenia skóry wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków, które jednocześnie będą działać kojąco, łagodząco, regenerująco i wzmacniająco na naczynka. Dobrze dobrane kosmetyki do cery naczynkowej przynoszą skórze uczucie komfortu, uszczelniają drobne naczynia i chronią przed ich pękaniem. Do codziennej pielęgnacji skóry naczynkowej na twarzy warto stosować produkty, dedykowane temu podtypowi cery. Ich skład oraz postać jest dostosowana do wysokich wymagań skóry naczynkowej. W kosmetykach szukajmy takich składników jak:
- ruszczyk kolczasty,
- kasztanowiec,
- arnika górska,
- miłorząb japoński,
- olej z pestek winogron,
- algi morskie,
- witamina K,
- witamina C,
- witamina PP,
- siarczan dekstranu – działa przeciwzapalnie, zwiększa elastyczność ścian naczyń krwionośnych i zapobiega teleangiektazjom,
- diosmina, hesperydyna.
Czego unikać mają naczynkową cerę? Unikajmy produktów z alkoholem, mentolem i glikolem propylenowym, ponieważ mogą one powodować zaczerwienienie skóry i jej podrażnienie.
Indywidualnie dobrane kosmetyki do cery naczynkowej wzmacniają drobne naczynka krwionośne, zwiększają napięcie ich ścian i poprawiają elastyczność. Działają też kojąco, regenerująco i nawilżająco.
Pielęgnacja cery naczynkowej – oczyszczanie
Cera naczynkowa – pielęgnacja ma bardzo duży wpływ na wygląd i kondycję skóry. Do oczyszczania twarzy można zastosować mleczko. Jest ono delikatne. Dobrze oczyszcza i odświeża skórę, jednocześnie działając na nią kojąco. Mleczko powinno dobrze sprawdzić się przy cerze suchej, normalnej i mieszanej. Przykładowym kosmetykiem jest mleczko oczyszczające Avene Antirougeurs. Wiele osób z cerą naczynkową chętnie stosuje do oczyszczania twarzy piankę. Ta forma kosmetyku również jest bardzo delikatna. Dobrym składem wyróżnia się pianka wzmacniająca naczynka Pharmaceris N Puri-Capiliqmusse.
Mając cerę naczynkową i tłustą, lepiej wybrać żel myjący, np. żel kojący zaczerwienienia Pharmaceris N Puri-Capilium lub żel myjący do twarzy Rosadia. Ten ostatni produkt zawiera hydrolat z róży damasceńskiej, olej z wiesiołka i kwas migdałowy. Nie tylko oczyszcza skórę, ale również wzmacnia jej mechanizmy obronne i wspiera procesy regeneracji.
Aby przywrócić skórze odpowiednie pH po jej umyciu, warto sięgnąć po tonik. Przy twarzy naczynkowej można zastosować łagodzący tonik-mgiełkę do twarzy Vianek, który zawiera alantoinę o działaniu łagodzącym, a także substancje wspierające barierę naskórka.
Krem na naczynka na twarzy – jaki wybrać?
Co na naczynka na twarzy warto stosować? Wybierając krem kierujmy się takimi samymi zasadami, jak te wymienione wyżej. Szukajmy produktu, zawierającego składniki o korzystnym działaniu na skórę naczynkową. Krem kojący do skóry naczynkowej Avene Antirougeurs Jour zawiera wodę termalną o działaniu łagodzącym i regenerującym skórę, a także siarczan dekstranu, który obkurcza naczynia krwionośne i chroni przed ich pękaniem. Posiada też filtr SPF30. Wodę termalną i wiele innych składników aktywnych poprawiających funkcjonowanie skóry naczynkowej zawiera również krem Uriage Roseliane CC SPF50+. W jego składzie znajdują się też pigmenty, które maskują zaczerwienienie i zmniejszają widoczność drobnych, popękanych naczynek. Krem do cery naczynkowej dojrzałej to np. wzmacniający krem przeciwzmarszczkowy Tołpa Dermo Face Rosacal SPF15. Działa on dwukierunkowo – zmniejsza zaczerwienienie skóry, a także ją ujędrnia i opóźnia pojawianie się zmarszczek.
Na noc warto zastosować krem wzmacniający naczynka, który nie posiada filtrów przeciwsłonecznych. Może być to wzmacniający krem do twarzy na noc Vianek. Zawarty w nim ekstrakt z kasztanowca zwiększa napięcie ścian naczyń krwionośnych i zapobiega ich nadmiernemu rozszerzaniu. Sprawdzony krem na naczynka to również wzmacniający krem regenerujący Tołpa Dermo Face Rosacal. Zawiera on arnikę, kasztanowiec, bluszcz, masło Shea i wiele innych substancji o ochronnym wpływie na naczynia krwionośne.
Szukasz dermokosmetyków do wymagającej cery naczyniowej? Zobacz dedykowane linie jak:
Cennym uzupełnieniem pielęgnacji może być serum, które stanowi dodatkową porcję witamin lub innych składników uszczelniających naczynia krwionośne, poprawiających ich elastyczność i wpływających na stan cery. Przykładowym kosmetykiem, który warto nałożyć na oczyszczoną skórę po toniku jest koncentrat z witaminą C Pharmaceris N C-Capilix. Duża dawka witaminy C wzmacnia naczynia krwionośne. Zawarte w koncentracie olejki roślinne przywracają skórze odpowiedni poziom nawilżenia.
Przy dużej skłonności do zaczerwienienia skóry i pękania naczyń, uzupełnieniem pielęgnacji zewnętrznej mogą być doustne preparaty poprawiające krążenie krwi z diosminą, hesperydyną, kasztanowcem lub ruszczykiem.
Jak dbać o cerę naczynkową?
Cera naczyniowa wymaga uważnej, dobrze dobranej pielęgnacji. Nie mniej ważny od stosowanych kosmetyków jest prowadzony styl życia. Warto unikać czynników, które prowadzą do nasilania się zmian skórnych. Korzystne jest mycie twarzy chłodną lub letnią wodą. Gorąca woda powoduje rozszerzanie się naczyń, a także pieczenie skóry. Zaleca się też ograniczyć lub zupełnie wyeliminować gorące kąpiele. Ważne jest również delikatne osuszanie skóry twarzy po myciu, bez jej mocnego tarcia.
Skóra naczynkowa jest bardzo wrażliwa na czynniki środowiskowe. Można starać się ograniczać ich negatywny wpływ na stan cery. Przede wszystkim warto unikać długotrwałego wystawiania skóry na działanie promieniowania słonecznego. Podczas wyjść z domu, korzystajmy z kosmetyków do cery naczynkowej z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Solarium również nie jest wskazane. Starajmy się też nie przebywać przez dłuższy czas w bliskiej odległości od nawiewu powietrza. Dotyczy to zarówno pory letniej, kiedy to w coraz większej ilości miejsc prężnie działa klimatyzacja, jak również okresu zimowego, kiedy na skórę kierowane jest ciepłe, suche powietrze.
Unikajmy także innych czynników, po których zauważamy zaczerwienienie na twarzy. U każdej osoby inne bodźce mogą powodować wystąpienie rumienia. Z czasem, coraz łatwiej jest je dostrzec i przewidzieć reakcję skóry po kontakcie z różnymi czynnikami, nie tylko zewnętrznymi, ale również wewnętrznymi (np. określonymi składnikami pożywienia).
Twarz naczynkowa wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Jeśli jest ona dobrze dobrana do potrzeb cery, skóra staje się mniej reaktywna i skłonna do zaczerwienienia. Jest dobrze nawilżona, elastyczna i zdrowa. Prawidłowa pielęgnacja cery naczynkowej wpływa też korzystnie na odczuwany komfort. Skóra nie piecze, nie swędzi i nie powoduje uczucia ściągnięcia. Odpowiednie zadbanie o skórę naczynkową chroni też przed rozwojem trądziku różowatego, który niejednokrotnie prowadzi do ograniczenia życia towarzyskiego i znacząco obniża pewność siebie.
Wsparciem pielęgnacyjnym będą również linie kosmetyczne jak:
Bibliografia:
- Krysiak-Zielonka W., Kałużna O., Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, Kosmetologia Estetyczna, 2019, 4, 8, 427-432.
- Szczepańska E., Adamczyk K., Garncarczyk A., Przegląd dostępnych na polskim rynku dermokosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery naczyniowej, Farm Pol, 2019, 75 (1), 12-16.
- Janda K., Lach O., Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 2014, 1 (38), 48-54.