Preparaty i leki na mocne stawy - kiedy się je stosuje?
Na stawy składa się wiele struktur, jedną z najlepiej kojarzonych przez pacjentów jest chrząstka stawowa, która z wiekiem ulega degeneracji (staje się cieńsza, wytarta). Wiele osób szuka tabletek na stawy wzmacniających chrząstkę, ale również inne struktury stawowe jak więzadła, a także ścięgna. Zatem leki na wzmocnienie stawów stosuje się w przypadku istniejących zmian zwyrodnienionych, ale również w ramach opóźnienia tego procesu. Oprócz tego wiele z nich jest pomocnych przy zapaleniu stawów np. stanach zapalnych kolan, ponieważ niektóre preparaty i leki na stawy bez recepty zawierają składniki redukujące odczyny zapalne. Kapsułki na stawy i inne doustne preparaty na kolana znajdą zastosowanie w przypadku przeciążonych stawów, które mogą wystąpić nie tylko u sportowców, ale również osób z nadwagą i otyłością, które chcą zacząć ćwiczyć i jednocześnie zmniejszyć ryzyko urazu i/lub kontuzji.
Co zawierają saszetki, kapsułki na stawy?
Są to doustne preparaty, tabletki, saszetki z glukozaminą, chondroityną (chroni stawy), ale również kolagenem (często 10 g kolagenu w 1 saszetce lub kilkadziesiąc mg kolagenu typu I i II) - jeden z podstawowych substancji budulcowych nie tylko stawy. Najczęściej jednak składniki wspierające stawy nie ograniczają się tylko do glukozaminy. Istotną rolę na stawy odgrywają również substancje pochodzenia roślinnego jak chociażby imbir lekarski, Boswellia serrata (kadzidłowiec) standaryzowany na kwas bosweliowy, korzeń kurkumy (ostryżu długiego) z kurkuminoidami i kurkuminą. Wśród składników istotną rolę odgrywa kwas hialuronowy, który wpływa np. na maź stawową, która jest swoistą substancją smarującą staw. Kwas hialuronowy na stawy może być użyty w postaci doustnego preparatu. Alternatywą są zastrzyki na stawy z kwasem hialuronowym. Wśród składników wspomagających zginanie stawu istotne są również inne składniki jak MSM - siarka organiczna, czyli metylosulfonylometan wspierający uszkodzone struktury stawowe, które uległy urazowi, witamina C - wspiera syntezę kolagenu budującego stawy (również w formie standaryzowanego ekstraktu z owoców dzikiej róży), antyoksydanty jak cynk, miedź, mangan, aminokwasy budujące struktury białkowe w stawach. Ciekawym składnikiem jest olej awokado zawierający składniki przeciwzapalne - to jedna z substancji czynnych leku Piascledine.
Jak stosuje się regenerujące i odbudowujące leki na stawy?
Preparaty wzmacniające stawy zależnie od ich składu stosuje się raz na dobę, co ma miejsce w przypadku dużej jednorazowej dawki kolagenu w postaci saszetek. Niejednokrotnie składniki wspierające stawy należy podzielić na kilka porcji, ze względu na ilość potencjalnego proszku do spożycia. Przykładowo kapsułki z glukozaminą stosuje się często 2-3 razy dziennie. Bardzo często bywa tak, że na samym początku wiele preparatów na stawy stosuje się w nieco większej dawce - taką decyzję warto skonsultować z lekarzem ortopedą.
Preparaty na stawy - przykłady i rodzaje
Wiemy już, że składnikami wspierający funkcjonowanie stawów są glukozamina, chondroityna, kwas hialuronowy, kolagen i liczne roślinne substancje. Zależnie od potrzeb pacjent może zdecydować się na różne produkty na stawy do doustnego stosowania. Spora część pacjentów decyduje się na formy rozpuszczalne jak np. kolagen w saszetkach na stawy, który nie umniejsza tabletkom czy kapsułkom wspierającym struktury stawowe. Co daje stosowanie takich produktów jak kolagen w tabletkach, kapsułki z glukozaminą czy chondroityną? Składniki w nich zawarte korzystnie oddziałują na staw i różne jego struktury, co można odczuć dosłownie po tym jak staw pracuje - elegancko się prostuje i zgina bez większych trzasków w kolanach!
Podsumowując: co znajdziesz w kategorii “zdrowe stawy”?
-
tabletki, kapsułki, syropy i płyny, a także saszetki na stawy z takim składnikami jak glukozamina i kolagen,
Pomocne w łagodzeniu problemów ze stawami oprócz suplementów są: