Leczenie osteoporozy to często konieczność stosowanie więcej niż 1 leku. Istotną chorobą związaną z kośćmi jest zrzeszotnienie kości, która znacząco wpływa na pogorszenie gęstości kości i sprzyja osteoporotycznym złamaniom, które są trudniejsze w leczeniu i wymagają więcej czasu dla pełnego wyleczenia. W przypadku leków na osteoporozę bez recepty dostępne są te, które są źródłem jonów wapnia najczęściej w połączeniu z witaminą D. Obecne są również leki i preparaty wzmacniające kości o nieco szerszych składzie - zawierają dodatkowo witaminę K oraz jony magnezu. Dlatego najnowszy lek na osteoporozę oprócz cholekalcyferolu będzie zawierał K2 MK-7.
Syropy, tabletki i leki na mocne kości u dzieci
Warto również wiedzieć, że minerały i witaminy na kości są istotne nie tylko po złamaniach i ich podejrzeniu, w czasie menopauzy u kobiet (kości mogą być bardziej kruche). To istotny preparat w czasie intensywnego wzrostu u dzieci. Dlatego wśród produktów na mocne kości skrywają się takie dedykowane dla dzieci i młodzieży do 11-12. roku życia, gdzie porcja wit. D nie przekracza zwykle 1000 j.m. Zależnie od wieku mogą być to tabletki do łykania na kości, tabletki rozpuszczalne jak musujące calcium lub syrop z jonami wapnia dla najmłodszych.
Tabletki i leki na kości po złamaniu dla dorosłych i dzieci
Leki i tabletki na szybszy zrost kości po urazie lub złamaniu będą zawierać typowe składniki dla innych preparatów wspierających układ kostny. Będą to jony wapnia, magnezu z możliwym dodatkiem cynku, a także witamin D i K. Kluczowe są tutaj składniki takich preparatów, które powinny zawierać odpowiednio rozpuszczalne i wchłanialne sole wapnia. Po preparaty jak tabletki na szybszy zrost kości sięgają osoby mające duże niedobory wapnia, witaminy D i K i innych składników o znaczeniu dla wytrzymałości mechanicznej kości i ich mineralizacji. W przypadku istotnych niedoborów wapnia i witaminy D preparaty na kości, ich wzmocnienie, odbudowę i mineralizację stosuje się zwykle 2-3 razy dziennie.
Suplementacja w takie składniki jak wapń, magnez, witaminę D i D3 i K są istotne np. w okresie menopauzy. To wtedy u kobiet można spodziewać się osłabienia struktury kości. Nic więc dziwnego, że sporą grupą docelową dla tabletek z wapniem stanowią kobiety w okresie klimakterium (zobacz tabletki na menopauzę). Jony wapnia, witaminy na kości jak witamina K i D istotne są oczywiście również w okresie intensywnego wzrostu. Kiedy dorośli stosują jeszcze tabletki na kości bez recepty? W przypadku różnego rodzaju złamań, które mogą wynikać z niedoboru jonów wapnia i/lub witaminy D czy K będące efektem niezrównoważonej diety redukcyjnej.