Zastrzyki dostawowe na zwyrodnienie stawów - zastosowanie i skład
Zastrzyki dostawowe bez recepty stosuje się w sytuacji, kiedy występuje niedostateczne nawilżenie w stawie (niedobór płynu stawowego wywołujący charakterystyczne trzeszczenie w stawie), gdy tarcie elementów stawów o siebie nawzajem jest zbyt duże, co ma miejsce przy zwyrodnieniu stawu i jest przyczyną bólu. Składnikiem zastrzyków dostawowych najczęściej jest kwas hialuronowy, który może występować w różnym stężeniu, w zależności od stosowanego preparatu. Iniekcje dostawowe z kwasem hialuronowym są stosowane są co kilka miesięcy. Wspomniane zastrzyki wykonuje wykwalifikowany personel medyczny — najczęściej lekarz ortopeda. Zastrzyk z kwasem hialuronowym zmniejsza dolegliwości bólowe (w sposób pośredni - sam nie zawiera żadnych leków przeciwbólowych ani sterydów) i sprzyja regeneracji chrząstki stawowej. Inne preparaty wspierające np. kolana to doustne preparaty z glukozaminą i kolagenem.
Iniekcje dostawowe z kwasu hialuronowego (jako hialuronian sodu) spełniają także funkcję ochronną dla stawu przed działaniem wolnych rodników tlenowych. Ile kwasu hialuronowego posiada 1 zastrzyk? Zależnie od producenta to ilość rzędu 20 mg do 80 na zastrzyk, który ma objętość 2 lub 4 ml. Najczęściej podaje się je w kolano, dlatego wiele osób szukając informacji na ich temat szuka zastrzyków z kwasu hialuronowego w kolano. W przypadku kiepskiej kondycji obu kolan, lekarz może zdecydować o iniekcji kwasu hialuronowego do każdego z nich. Oprócz tego stosuje się je również w biodro.
Zastrzyki z kwasu hialuronowego dedykowane są szczególnie dla osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, gdzie wspomagają funkcjonowanie błony maziowej w stawie. Wspomagającymi akcesoriami w leczeniu tej choroby mogą być także artykuły ortopedyczne jak opaski na staw, stabilizatory stawów, taśmy kinezjologiczne.
Zastrzyki i iniekcje dostawowe z kwasem hialuronowym - przykłady
W ofercie dostępne są zastrzyki zawierające kluczowy składnik kwas hialuronowy, dedykowany m.in. dla osób starszych, u których procesy starzenia elementów stawowych mogą być zaawansowane. Zwykle taki zastrzyk podaje się raz na pół roku (w zależności od wytycznych producenta i/lub stanu zdrowia pacjenta). Kwas hialuronowy bierze udział w utrzymaniu właściwej lepkości mazi w stawie, wspiera chrząstkę stawową i jej elastyczność. Zastrzyki z kwasu hialuronowego wspierają sprawność ruchową i ruchomość stawów. Mogą być zalecane po niektórych operacjach stawów.
Gdy zdecydujesz się na zakup preparatów kwasu hialuronowego, pamiętaj, że ten wyrób medyczny podaje lekarz specjalista, czyli najczęściej ortopeda, który takie iniekcje zleca. Zastrzyki w staw pomagają zredukować odczuwanie bólu, ponieważ poprawia się jego nawilżenie i redukcji ulega bezpośrednie tarcie wycierających się powierzchni stawowych. Wsparciem w łagodzeniu bólu i stanu zapalnego są leki na ból mięśni, kości i stawów dostępne bez recepty.