Stłuczenia tkanek miękkich, siniaki na nogach czy kolanach albo drobne urazy to nieodłączny element nie do końca ostrożnej dziecięcej zabawy. Osoby dorosłe również padają ofiarą siniaków chociażby zimową porą, gdzie łatwo można się poślizgnąć na lodzie przykrytym śniegiem. Co można stosować na siniaki, stłuczenia i urazy u dzieci, a co u dorosłych?
Co zawiera maść na siniaki i stłuczenia dla dzieci i dorosłych?
Jedna z bardziej uniwersalnych substancji stosowanych już u dzieci od 3. roku życia na siniaki, stłuczenia jest octowinian glinu, znany bardziej pod nazwą Altacet. Zależnie od preferencji pacjenta pomocne są okłady z octowinianu lub aplikacja grubej warstwy żelu. Alternatywą dla stłuczeń dla dzieci są kompresy ciepło-zimno, które odpowiednie schłodzone zmniejszają obrzęk, łagodzą dolegliwości bólowe, przyspieszają wchłanianie się krwiaków podskórnych. Niekiedy w przypadku dzieci dostępne są łagodzące stłuczenia i siniaki żele / kremy na bazie roślinnej z oczarem wirginijskim czy wąkrotką, a także kasztanowcem i alantoiną. Zdecydowanie największą pulę preparatów do wyboru mają osoby, które ukończyły 12 lat - mogą one w przypadku siniaków zastosować maść na bazie arniki i np. nagietka, a także połączenie żelu przeciwbólowego z substancjami przeciwobrzękowymi na stłuczenia i siniaki. Oprócz tego nieoceniona jest heparyna w żelu, która pomaga w przypadku nieco bardziej rozległych siniaków.
Dokucza Ci uraz stawu? Zobacz opaski i stabilizatory na stawy wielokrotnego użytku - bawełniane, neoprenowe!
Pierwsza pomoc na urazy - maść, żel, aerozol a może kompres lub okład?
Najważniejsza w przypadku urazu jest udzielenie pomocy - najbardziej w pierwszych chwilach pomocne są chłodne okłady (np. z kostkami lodu lub napar z arniki), zimne żelowe kompresy (chłodzone w lodówce czy zamrażalniku) czy aerozole chłodzące. W pierwszej dobie od urazu istotne jest stosowanie terapii zimnem, która zmniejszy ryzyko utworzenia się podskórnego krwiaka i nieco załagodzi wygląd siniaków (częściowo może również uchronić przed jej wystąpieniem). Zatem co jest pomocne w pierwszej pomocy w przypadku urazu, gdzie nie doszło do przerwania ciągłości naskórka? Zimny kompres lub okład, a także chłodzący aerozol. W drugiej i kolejnej dobie istotne jest stosowanie maści i żeli, które zmniejszą obrzęk - mogą być one na bazie heparyny, arniki.
Różne rozmiary żelowych kompresów ciepło-zimno znajdziesz tutaj.
Maść z arniką, żel z heparyną, krem z kasztanowcem, a może tabletki?
Zależnie od rozległości obrzęku, stłuczenia, zasinienia czy urazu stosuje się łączoną terapię, która obejmuje np. chłodzące preparaty jak kompres żelowy, produkty do smarowania na skórę i miejsce urazu bazie heparyny, a także doustne tabletki wspierające krążenie na bazie escyny, kasztanowca, rutozydu, hesperydyny. Warto również wiedzieć, że wiele produktów przeciwdziałających obrzękom stosowane jest w lekach, tabletkach na żylaki i ciężkie nogi. Dlatego niektóre z nich mogą być pomocne w przypadku stłuczeń, uczucia ciężkich i obolałych nóg, a także na niespodziewane urazy wieńczące siniakiem.
Podsumowując: co znajdziesz w kategorii siniaki, stłuczenia i urazy?
- maść na siniaki i stłuczenia (dla dzieci i dorosłych),
- łagodzący żel na stłuczenia czy siniaki na twarzy,
- okłady (gotowe lub ziołowe) na urazy (dla młodszych i starszych)
- spray i aerozol na siniaki, stłuczenia i urazy.