Neuropatia obwodowa to jedna z częstszych chorób diagnozowanych przez neurologów. Może dotyczyć jednego lub większej ilości nerwów. W zależności od ich liczby mówimy o mononeuropatii lub polineuropatii. Na chorobę cierpi nawet 8% osób powyżej 55. roku, dlatego warto dowiedzieć się o niej więcej. Jakie są objawy neuropatii? Czym grozi nieleczona neuropatia? Czy można stosować domowe sposoby na neuropatię?
Krem z mocznikiem do twarzy, pięt, stóp, ciała i jego właściwości
Kosmetyki z mocznikiem są często wybierane ze względu na właściwości nawilżające, które sprawdzą się w codziennej pielęgnacji każdego typu skóry, w tym dłoni, rąk, stóp, pięty, ciała. Mocznik to jedna z substancji aktywnych o wysokiej tolerancji. Kluczowa w kremach z tym składnikiem jest zawartość mocznika, która decyduje o miejscu jego stosowania, a także wskazaniach.
- Mocznik w kremie - właściwości
- Mocznik ogranicza keratynizację naskórka
- Krem z mocznikiem - kiedy się go stosuje?
- Kremy z mocznikiem w codziennej pielęgnacji
- Kremy mocznikowe w pielęgnacji dermatoz
- Czy stężenie mocznika w kremie ma znaczenie?
- Rodzaje kremu z mocznikiem
- Krem z mocznikiem do twarzy
- Krem z mocznikiem do pięt i stóp
- Krem mocznikowy do ciała, rąk i dłoni
- Maść z mocznikiem
- Krem z mocznikiem dla dzieci i niemowląt
- Co jeszcze zawiera złuszczający i nawilżający krem z mocznikiem?
- Krem z mocznikiem jak stosować
- Krem z mocznikiem - opinie
- Skutki uboczne po kremie z mocznikiem
Mocznik w kremie - właściwości
Mocznik (urea) to składnik kosmetyków dedykowanych do cery suchej, odwodnionej, ponieważ zastępować wodę, przez co pozytywnie wpływ na nawilżenie i integralność warstwy rogowej. Wynika to z faktu, że to składnik nawilżający - to cząsteczka higroskopijna (skupia wokół siebie cząsteczki wody). Pozwala to na zwiększenie poziomu nawodnienia w naskórku - mocznik zwiększa retencję wody, czyli ma zdolność do gromadzenia i przetrzymywania wody. Oprócz tego to jeden z naturalnych czynników nawilżających NMF, który odpowiada również za integralność naskórka. Dlatego też zwiększa odporność skóry na stres osmotyczny związany z kontaktem skóry z roztworami o innym stężeniu niż fizjologiczne. Dodatkowo mocznik w kremie ogranicza przeznaskórkową utratę wody, czyli TEWL (Transepidermal Water Loss).
Mocznik ogranicza keratynizację naskórka
Mocznik ogranicza nadmierna proliferację (namnażanie się) komórek naskórka, co może spowodować łuszczenie się skóry sprzyjając nadmiernemu rogowaceniu i świądowi. Stąd mocznik to składnik, który w sposób pośredni wygładza skórę, nawilża ją, redukuje suchość, ogranicza w sposób pośredni świąd wynikający z łuszczenia się skóry. To składnik, który zmiękcza naskórek dbając jednocześnie o barierę ochronną skóry ze względu na swoje właściwości antyproliferacyjne. Wynika to z faktu, że wpływa na produkcję białek biorącą udział w różnicowaniu się keratynocytów jak filagryna, lorykryna, inwoluktyna. Mocznik ma swój udział w ochronie skóry przed patogenami jak bakterie, ponieważ wpływa na zwiększenie syntezy peptydu przeciwdrobnoustrojowego jak katlicydyny i beta-defensyny. Oprócz tego ma znaczenie dla inwoluktyny, lorykryny i filagryny, które biorą udział w różnicowaniu się keratynocytów, zatem wspiera barierę naskórka. Wynika to z faktu, że keratynocyty posiadają transportery dla mocznika. To składnik, który zwiększa poziom lipidów we wierzchniej warstwie skóry.
Krem z mocznikiem - kiedy się go stosuje?
To składnik przepisywany w leczeniu różnych chorób skórnych o charakterze przewlekłym. Np. w przypadku patologicznie suchej skóry (np. kseroza starcza, związana z cukrzycą), łuszczącej się w przebiegu AZS, rybiej łuski, łojotokowego zapalenia skóry i łuszczycy. Oprócz tego mocznik znalazł zastosowanie w produktach jak krem na dzień do codziennej pielęgnacji. Wynika to z faktu, że rozpulchnia wierzchnią warstwę skóry, zwiększa przenikanie (penetrację) innych składników (np. substancji przeciwgrzybiczych, kortykosteroidów), co zwiększa potencjał terapeutyczny i pielęgnacyjny preparatów złożonych z mocznikiem.
Kremy z mocznikiem w codziennej pielęgnacji
Produkty z mocznikiem znajdują zastosowanie w pielęgnacji skóry twarzy i ciała, a niekiedy przyjmują postać jak krem pod oczy, ponieważ ograniczają reaktywność skóry na czynniki drażniące jak SLS. Krem z mocznikiem stosuje się na:
- na suchą skórę twarzy, dłoni, rąk, łokci, kolan i stóp w przypadku osób dorosłych, dzieci, a także u diabetyków, którzy chcą zadbać o właściwą kondycję skóry stóp przeciwdziałając stopie cukrzycowej (kremy na stopę cukrzycową TUTAJ)
- na popękane i spierzchnięte pięty, zrogowaciałą skórę stóp, ponieważ ogranicza suchość i wpływ czynników drażniących
- na rogowacenie okołomieszkowe depilowanej skóry
- na depilowaną skórę np. po goleniu
- skórę w ramach rutynowej pielęgnacji np. w balsamach nawilżających po kąpieli.
Kremy mocznikowe w pielęgnacji dermatoz
Mocznik zapobiega utracie wody - to fakt, jednak jego zastosowanie nie kończy się jedynie na codziennej pielęgnacji. Jak się okazuje mocznik w kosmetyce doskonale odnalazł się w łagodzeniu, zapobieganiu, podtrzymaniu skóry w remisji dla wielu przewlekłych schorzeń dermatologicznych jak AZS, łuszczyca, ŁZS, kseroza u niemowląt, dzieci, dorosłych i osób starszych. To również nieodłączny element w pielęgnacji skóry cukrzyka, w szczególności stopy cukrzycowej.
Krem z mocznikiem zapobiega utracie wody, ale jaką dokładnie pełni rolę w dermatozach? Działanie mocznika i kremów mocznikowych wygląda następująco:
- w AZS (atopowym zapaleniu skóry) mocznik ogranicza ucieczkę wody związaną z dysfunkcją bariery naskórkowej, oprócz tego łagodzi wyprysk alergiczny towarzyszący AZS, pomocne są kremy o stężeniu od 4% (zobacz kosmetyki do skóry atopowej - kliknij TUTAJ)
- w kserozie (przebiegających z nadmierną suchością) - pomocne są przede wszystkim stężenia w granicach 5-10%
- przy stopie cukrzycowej - szczególnie, gdy mocznik łączony jest z karnozyną i argininą
- w rybiej łusce - ogranicza łuszczenie, lepiej nawadnia i wspiera normalizację komórek naskórka
- w zmianach łuszczycowych - preparaty częściej o wysokim stężeniu 40-50%, szczególnie w miejscach, gdzie dominują blaszki łuszczycowe, preparaty z mocznikiem na łuszczycę mogą poprawić nawilżenie warstwy rogowej naskórka i jej zdolność do zatrzymywania wody oraz zmniejszyć TEWL; niekiedy stosuje się mniejsze stężenie (5-12%) w połączeniu ze sterydami (gotowa pielęgnacja przy łuszczycy? Kliknij)
- w ŁZS - ze względu na potencjał przeciwbakteryjny, przeciwgrzybiczy, a także działanie nawilżające połączone z usuwaniem naskórka, często w połączeniu z ichtiolem, kwasem salicylowym
- w łagodzeniu podrażnienia skóry poddanej radioterapii (połączenie z kwasem hialuronowym), zespołu ręka-stopa (zmiany skórne mogące towarzyszyć chemioterapii).
Czy stężenie mocznika w kremie ma znaczenie?
W doborze odpowiedniego preparatu mocznikowego kluczowa jest zawartość tego składnika w kremie. Dlaczego?
- małe stężenie rzędu 2-10% są wskazane przede wszystkim do nawilżenia skóry, wsparcia bariery skórnej
- średnia zawartość mocznika powyżej 10 do 30% są wskazane do nawilżenia i częściowo jako środek złuszczający
- wysokie stężenie powyżej 30% dedykowane są przede wszystkim jako środek złuszczający, a także jako wsparcie do oczyszczania skóry z tkanek martwiczych.
Kiedy dokładnie stosuje się poszczególne preparaty z mocznikiem? To prezentuje tabela poniżej.
Tabela. Stężenie mocznika w kremach - przykłady, zastosowanie i właściwości.
Rodzaje kremu z mocznikiem
Mocznik występuje w kosmetykach w różnych stężeniach. Zależnie od tego można spotkać kilka typów, które zostały omówione niżej.
Krem z mocznikiem do twarzy
Nawilżający krem do twarzy z mocznikiem to jeden z częściej wybieranych produktów do cery normalnej, suchej, przesuszonej, a także wrażliwej. Wynika to z faktu, że produkty te chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Oprócz tego wspierają napięcie skóry i co ważne są odpowiednie do każdego rodzaju skóry twarzy. Krem nawilżający z mocznikiem 10 procent ma niewielkie właściwości złuszczające. Wiele osób wykorzystuje go w łagodzeniu zmian trądzikowych jako dodatek.
Krem z mocznikiem do pięt i stóp
Kremy do stóp mogą być wzbogacone również o inne składniki nawilżające skórę niż mocznik jak gliceryna (glicerol). Poziom mocznika jest zależy od równolegle występujących składników, w przypadku kosmetyków do stóp i pięt mogą być to złuszczające kwasy owocowe AHA, kwas salicylowy. Jednym z częściej wybieranych produktów spierzchnięte pięty jest krem z mocznikiem 30 procent. Taki poziom urea jest typowy również w kremach do rąk i stóp.
Zobacz najlepsze kremy z mocznikiem na stopy i pięty oraz do ciała!
Krem mocznikowy do ciała, rąk i dłoni
Mocznik to częsty składnik w kremach do rąk i dłoni, które przez cały rok są narażone na szereg czynników drażniących. Nie inaczej w przypadku balsamów, emulsji bazujących do pielęgnacji ciała, które może wykazywać zwiększoną suchość w przypadku dużego narażenia na silne detergenty lub częste mycie dłoni.
Maść z mocznikiem
Mocznik ma działanie złuszczające, dlatego korzysta się z niej w przypadku istotnych zgrubień naskórka np. odcisków na stopach i dłoniach. Niejednokrotnie można spotkać się z tym, że to produkt zarejestrowany jako lek dermatologiczny. Produkty te mają wysokie stężenie urea i należy je stosować z dala od oczu i błon śluzowych.
Krem z mocznikiem dla dzieci i niemowląt
Produkty z mocznikiem jak krem, balsam, maść to preparaty sprawdzające się do codziennej pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci. Stosuje się je w ramach prewencji jak i do łagodzenia dermatoz dotykających dzieci jak AZS. Wynika to z faktu, że krem z mocznikiem wspiera odżywienie i odbudowę skóry wraz z jej regenerację. Dodatkowo silnie nawilża, łagodzi podrażnienia, pomaga w usuwaniu martwego naskórka.
Co jeszcze zawiera złuszczający i nawilżający krem z mocznikiem?
Krem z mocznikiem może stanowić samodzielny preparat lub w jego składzie mogą znaleźć się inne składniki. Wymienia się wśród nich:
- oleje roślinne np. konopny, masło shea wspierają nawilżenie, zmiękczenie
- kwas salicylowy i kwasy AHA, kwas mlekowy wspierają działanie złuszczające
- kwas hialuronowy uzupełnia potencjał nawilżający mocznika
- pantenol i alantoina wsparcie w nawilżeniu i łagodzeniu
- witaminy A i E do skóry suchej wymagającej odżywienia
- ichtiol i dziegć w przypadku zmian łuszczycowych.
Krem z mocznikiem jak stosować
Krem z mocznikiem stosuje się zgodnie z ich podstawowych przeznaczeniem. Nakłada się je na oczyszczoną skórę, w przypadku cery dodatkowo stonizowaną. Kolejno na jeszcze wilgotną lub osuszoną skórę aplikuje się krem, który delikatnie wmasowuje się. W przypadku szczególnie suchych zmian krem z mocznikiem można zastosować na wilgotną skórę np. w przypadku odcisków, co może wesprzeć działanie.
Krem z mocznikiem - opinie
Mocznik jest składnikiem dobrze tolerowanym, co potwierdza szeroki zakres stosowania tego składnika w chorobach skóry o charakterze przewlekłym. "Ryzyko" skutków ubocznych rośnie w przypadku dużych stężeń mocznika. Jakie są ich zalety
Kremy z mocznikiem są praktycznie wolne od zapachu. Mocznik to składnik łatwo rozpuszczający się w wodzie, co czyni go przydatnym w preparatach dermatologicznych jak kremy, a także balsamy, emolienty i maść z mocznikiem. Dzięki temu, że to hydrofilowy (rozpuszczalny w wodzie) składnik umożliwia stworzenie lekkiej konsystencji.
Wiele osób chwali skuteczność nawilżającą, redukcję szorstkości już po kilku dniach stosowania. Można go bezpiecznie stosować w miejsca szczególnie jak łokcie, a także pomaga w przewlekłych dermatozach, a także w stopie cukrzycowej.
Zatem - czy krem z mocznikiem jest dobry, czy to przydatny kosmetyk w codziennej lub okresowej pielęgnacji? Tak i tak i tak.
Skutki uboczne po kremie z mocznikiem
Mocznik stanowi naturalny składnik nawilżający, dlatego lekki krem z mocznikiem, gdzie stężenie nie przekracza kilku-kilkunastu procent jest bardzo dobrze tolerowany. Prawdopodobieństwo podrażnienia po kremie, szczypania rośnie w przypadku dużych stężeń dochodzących do 50%. Mimo wszystko to sytuacje bardzo rzadkie, a ewentualne podrażnienie może być związane z innym składnikiem będącym składową kremu mocznikowego np. substancja konserwująca. Działania niepożądane są nieznaczne, tymczasowe, ustępują samoistnie.
Bibliografia
- https://www.laroche-posay.pl/article/kto-powinien-korzystac-z-kremow-z-dodatkiem-mocznika
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8611129/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9664912/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8251990/