Co zawierają oleje i olejki kosmetyczne?
Zawierają wiele cennych składników jak nienasycone kwasy tłuszczowe stanowiące uzupełniający składnik lipidowy potrzebny np. w odbudowie wierzchniej warstwy skóry. Wśród tłustych składników olejów i olejków wymienia się kwasy omega-3, omega-6, kwas oleinowy i kwasy nasycone np. laurynowy i palmitynowy. Oprócz tego roślinne i naturalne oleje i olejki kosmetyczna zawierają całą gamę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach jak witamina E (tokoferole) będąca antyoksydantem. Zawierają również witaminę A i jej prekursor czyli beta-karoten, a także witaminy z grupy B, które wspierają stan skóry, włosów i paznokci opóźniające oznaki starzenia. Inne związki z olejów i olejków roślinnych stosowanych do samodzielnej pielęgnacji to sterole roślinne, czyli fitosterole o potencjale ochronnym, przeciwzapalnym np. beta-sitosterol. To również minerały - cynk, magnez, miedź, żelazo, potas.
Jak działają oleje i olejki kosmetyczne?
Główne działanie i właściwości olejów kosmetycznych pochodzenia naturalnego i roślinnego to wsparcie nawilżenia skóry i włosów ze względu na składniki emolientowe i okluzyjne, które zapobiegają przed ucieczką wody. Oprócz tego to składniki odżywcze - w składzie olejków kosmetycznych można znaleźć takie związki jak kwasy omega 3 i 6, witaminy A, E i D, a także składniki mineralne. Wiele z nich posiada pewien potencjał przeciwko promieniowaniu UV, są zatem naturalnymi filtrami przeciwsłonecznymi, które mogą pomóc w procesie opalania. Wiele olejów i olejków kosmetycznych chroni przed czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, mróz i innymi niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, a także zanieczyszczeniami środowiska oraz wolnymi rodnikami. Ze względu na swój skład wiele z nich posiada działanie odbudowujące, odżywcze i regenerują - to cenne źródło składników lipidowych, witamin, steroli. Oleje i olejki kosmetyczne dbają o elastyczność, miękkość, gładkość skóry, włosów i paznokci. Przekłada się to na łatwe w rozczesywaniu włosy o naturalnym blasku, skórę wolną od zmarszczek i szorstkości, a paznokcie stają się mniej łamliwe oraz skórki wokół paznokci nie będą suche.
Jak stosuje się oleje i olejki w codziennej pielęgnacji skóry, włosów i paznokci?
Wiele roślinnych, ziołowych i naturalnych olejów i olejków ma uniwersalne zastosowanie, sprawia to, że mogą być stosowane zarówno do olejowania włosów, skóry i paznokci. Jak należy stosować zewnętrznie oleje i olejki w celach pielęgnacyjnych? Oleje te stosuje się na skórę:
- do masażu (zwykle kilka kropli) np. na suche rejony, szorstkie obszary
- po prysznicu w ramach nawilżenia i zabezpieczenia skóry przed ucieczką wody, a także w ramach jej delikatnego natłuszczenia, wsparcia bariery hydrolipidowej, a także uelastycznienia
- przed kremem na skórę twarzy w ramach skoncentrowanego produktu jak serum.
Oleje te można stosować do włosów do tzw. olejowania włosów. Zabieg ten odżywia, nawilża włosy, pełni rolę odżywki i maski do włosów (2w1), a także serum lub może posłużyć jako dodatek do klasycznych i gotowych produktów do włosów. Nie należy zapominać, że olejki i oleje roślinne są stosowane w celach kosmetycznych do pielęgnacji paznokci i skórek wokół nich. Produkt taki nakłada się na paznokciu jak lakier, pamiętając, że olej może trafić nie tylko na płytkę paznokcia, ale również skórki. Olej można wykorzystać również do olejowania skóry dłoni, na czym skorzystają paznokcie i skórki.