Syrop wykrztuśny na kaszel mokry — jak działa?
Kaszel mokry (inaczej produktywny) to rodzaj kaszlu, któremu towarzyszy zaleganie gęstej, zapalnej flegmy w drogach oskrzelowych. Największym wyzwaniem jest odkrztuszenie wydzieliny zmagazynowanej w drogach oddechowych. Rozwiązaniem jest lek wykrztuśny na mokry kaszel, który pomoże uporać się z flegmą, która jest lepka, gęsta i prowokuje odruch kaszlowy. Jak zatem działają leki na mokry kaszel? Jednym z ich mechanizmów jest wzmożona produkcja bardziej wodnistej wydzieliny, która w efekcie zmniejsza lepkość gęstej i zgromadzonej w oskrzelach. Poza tym substancje wykrztuśne jak ambroksol, bromheksyna pobudzają aktywność nabłonka rzęskowego w drogach oddechowych, co sprzyja transportowi śluzu. Niektóre z nich wpływają korzystnie na układ surfaktantu płucnego. Podsumowując: syrop na kaszel mokry pomaga pozbyć się zalegającej flegmy.
Kiedy stosuje się lek mukolityczny i preparaty typu expectorans?
Syrop typu expectorans to nic innego jak syrop odkrztuśny (wykrztuśny). Podstawowym wskazaniem do ich stosowania są ostre lub przewlekłe stany zapalne oskrzeli, którym towarzyszy nadprodukcja śluzu i jego utrudniony transport. Podobne wskazania dotyczą syropów i preparatów mukolitycznych, których zadaniem jest rozrzedzenie śluzu poprzez wpływ na zawartość glikoprotein śluzowych. Co na mokry kaszel? Zależnie od wieku bądź nasilenia pomocny może okazać się ziołowy wykrztuśny produkt, a niekiedy dobre są np. inhalacje. Pewne jest to, że leki jak syrop na odrywającą się flegmę nie powinny być stosowane w kaszlu suchym.
Tabletki, syrop na mokry kaszel — co zawierają?
Produkty wykrztuśne, mukolityczne, sekretomotoryczne mogą zawierać ziołowe składniki jak również takie specjalnie zsyntetyzowane na kaszel mokry. Ziołowe syropy na kaszel mokry i tabletki wykrztuśne zawierają takie zioła jak tymianek, a także surowce saponinowe jak bluszcz pospolity (który łagodnie rozszerza oskrzela) i pierwiosnek. W drugiej grupie produktów znajdziemy 6 różnych substancji, a są nimi sulfogwajakol, gwajafenezyna, ambroksol, bromheksyna, acetylocysteina i karbocysteina. Niezależnie od stosowanego leku wykrztuśnego dla dorosłych, młodzieży czy dzieci istotne jest, aby w ciągu dnia przyjmować odpowiednie ilości wody, które wesprą działanie terapeutyczne leku. Sporo osób może mieć wątpliwość w dobraniu odpowiedniego leku ze względu na zmienny charakter kaszlu - czasem suchy, czasem mokry. Częściowym rozwiązaniem może być syrop na kaszel mokry i suchy, które znajdziesz również w tej kategorii (np. Herbapect).
Zobacz tabletki na kaszel mokry jak ACC Optima (lek z acetylocysteiną), Deflegmin 75 kapsułki (z ambroksolem).
Alternatywa w saszetkach na mokry kaszel to Erdomed MUKO
Leki wykrztuśne bez recepty dla dorosłych dostępne jako syrop to np.
Warto wiedzieć, że produktywny kaszel może przejść w kaszel suchy.