Jakie preparaty wybrać na katar dla dziecka
Nieżyt błony śluzowej nosa, znany jako katar to jedna z tych dolegliwości podczas dziecięcego przeziębienia, który znacząco obniża jakość dnia malucha. Katar najczęściej związany jest z aktywnością wirusów i towarzyszy chorobie w sezonie infekcyjnym. Niekiedy jednak katar u dziecka może mieć podłoże bakteryjne, w którym pojawia się ropna, zielona bądź żółta wydzielina z nosa. Niezależnie od podłoża kataru w aptece dostępne są różne preparaty i leki na katar dla dzieci, które są pomocne również na uczucie przytkanych zatok.
Oprócz produktów do miejscowego stosowania alternatywą są plastry na katar nasączone olejkami eterycznymi, które znacząco podnoszą komfort oddychania np. w nocy. Inną popularnie stosowaną metodą jest dobrze znana maść majerankowa na katar dla dzieci.
Co zawierają i jak działają krople i spraye na katar dla dzieci
Krople i spray do nosa dla dzieci zawierają najczęściej jeden z dwóch składników - oksymetazolinę lub ksylometazolinę. Są to siostrzane substancje, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa i łagodzą miejscowy stan zapalny towarzyszący przeziębieniu. Dzięki temu ułatwiają dziecku oddychanie. Oksymetazolina jest składnikiem kropli do nosa dla niemowlaka, które mogą być stosowane już od 3. miesiąca życia. W leczeniu dziecięcego kataru pomocna jest też woda morska izotoniczna, która czyści nosek oraz hipertoniczna - ściągająca katar. Woda morska na katar u dzieci pomaga wypłukać zalegający zapalny śluz wraz z wirusami, bakteriami, alergenami i zanieczyszczeniami. Dla starszych dzieci dostępne są aerozole do nosa z fenylefryną, dimetindenem, difenhydraminą.
Co jeszcze pomaga na katar i zapalenie zatok u dzieci
Dla najmłodszych dzieci na katar odpowiednie będą gruszki do ociągania kataru i aspiratory w kategorii odciągacze kataru. Warto też zaopatrzyć domową apteczkę w ampułki z solą fizjologiczną do delikatnego płukania noska. Pomogą one nie tylko na katar dla niemowlaka, ale też w innych sytuacjach, np. do przemywania oczu. Pomocne przy dziecięcym katarze są maści rozgrzewające na przeziębienie, które pomogą odetkać zatkany nos dziecka. Wspomagająco można zastosować aromatyczne inhalacje na bazie olejków eterycznych, które nie tylko ułatwiają oddychanie, ale często mają też działanie zwalczające wirusy i bakterie.
Leki na zatkany nos - krople, syrop, plastry, spray do nosa na katar u dziecka
Czego można spodziewać się po kroplach na katar dla dzieci? Część produktów opiera się na wcześniej wspomnianych związkach obkurczających naczynia krwionośne, które występują w kroplach do nosa dla dzieci. Środki te działają przez kilka godzin, ułatwiają oddychanie w czasie snu, ale stosuje się je tylko kilka dni). Najczęściej stosowane formy preparatów to spray (aerozol) do nosa dla dzieci, a także kropelki. Tabletki zazwyczaj przeznaczone są dla starszych osób, dlatego nie są pierwszym wyborem w leczeniu kataru u dzieci. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje także syrop na katar. Zazwyczaj pomaga on rozrzedzić śluz w zatokach. Wartym wspomnienia dodatkiem są również plastry na katar dla dzieci, które aplikuje się na dziecięcą piżamkę, a z nich uwalniają się olejki odtykające i udrażniające drogi nosowe u dzieci.
Co na zatoki u dziecka - syrop, krople i leki na problemy z zatokami
Równolegle u dzieci obok kataru mogą występować problemy z zatokami. Podobnie jak u dorosłych są one odczuwane jako ucisk, ból. Pomocne w takich przypadkach będą środki jak syrop na zatoki dla dzieci, który pomaga pozbyć się nagromadzonego śluzu w zatokach. Oprócz tego pomocne będą krople na zatoki dla dzieci, które działają analogicznie jak te na katar. Skutecznym lekiem na zatoki dla dzieci to także doustne preparaty (krople) zawierające roślinne ekstrakty. Ich zadaniem jest rozrzedzenie gęstej wydzieliny z zatok, co ułatwia jej usuwanie. Nieustępliwy katar można usunąć również przy pomocy domowego zabiegu, jakim jest płukanie zatok u dzieci. Do tego celu służą specjalne zestawy stworzone dla małych dziecięcych nosków. Jako lek na zatoki dla dzieci używana jest też woda morska. Niektórzy producenci tworzą preparaty soli fizjologicznej do płukania nosa w pojemnikach o większym ciśnieniu, dzięki temu docierają one głębiej. Takie preparaty należy jednak stosować ostrożnie.