Co to jest lek przeciwgorączkowy i do czego służy?
Leki przeciwgorączkowe (kiedyś preparaty antypiretyczne) to duża grupa produktów leczniczych w aptece o zróżnicowanej budowie chemicznej. Ich podstawowym celem jest obniżenie temperatury ciała w czasie gorączki, gdzie następuje zmiana podstawowej temperatury ciała na wyższą na skutek pirogenów (bakterii, wirusów) w ośrodku termoregulacji w mózgu. Preparaty na gorączkę dla dorosłych nie obniżają fizjologicznej temperatury 36,6°C. Leki przeciwgorączkowe obniżają wysoką temperaturę ciała w przebiegu np. infekcji pochodzenia bakteryjnego lub wirusowego. Rada przy łagodzeniu podwyższonej temperatury - przeciwgorączkowe leki? Najlepiej dobierać po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą! W tej kategorii znajdziesz tabletki, saszetki i leki na zbicie gorączki bez recepty.
Najlepszy lek na gorączkę? Czytaj dalej!
Czy leki na gorączkę dla dorosłych bez recepty obniżają normalną temperaturę?
Niezależnie od przyczyn podwyższonej temperatury tabletki na zbicie gorączki powinny obniżyć w przypadku występowania niefizjologicznej wysokiej wartości, co jest typowe dla przeziębienia i grypy. Preparaty na gorączkę nie obniżają fizjologicznej temperatury 36,6°C. Warto również podkreślić fakt, że w ramach rozsądnej farmakoterapii nie należy stosować preparatów antypiretycznych na stan podgorączkowy, a tym bardziej podobnych leków z kilku różnych źródeł np. równolegle z saszetek, tabletek i kapsułek.
Lek na gorączkę dla dorosłego, czyli jaki?
Lek na zbicie gorączki dla dorosłych i osób powyżej 12. roku życia powinien działać możliwie skutecznie bez oddziaływania na organizm w postaci skutków ubocznych (działań niepożądanych np. ból brzucha). Obecnie na rynku dostępnych jest wiele leków na gorączkę - znajdziemy tabletki na gorączkę dla dorosłych i saszetki na gorączkę (zobacz produkty wieloskładnikowe na objawy przeziębienia które zawierają inne substancje np. na katar i kaszel). Preparaty na zbicie wysokiej temperatury to również leki przeciwgorączkowe w postaci saszetek, co sprawdzi się w przypadku dorosłych i młodzieży. Inne klasyczne opcje to oczywiście tabletka i kapsułki. Niejednokrotnie przy wyborze produktu na podwyższoną temperaturę wielu pacjentów kieruje się np. spotem audio-wizualnym z telewizji. Dlatego pojęcie jak popularny lek przeciwgorączkowy przestał dziwić. Niejednokrotnie pojęcie to może przełamywać inne częste wyszukiwanie jak najmocniejszy lek przeciwgorączkowy, czyli taki, które stosuje się w dalszym procesie leczenia, jeśli klasyczne leki pierwszego rzutu na gorączkę nie przyniosły określonego efektu.
Jak wybrać lek przeciw gorączce dla całej rodziny? Poniżej dowiesz się więcej.
Tabletki przeciwgorączkowe dla dorosłych - rodzaje i przykłady
Co na gorączkę znajdziemy dla osoby dorosłej? Leki przeciwgorączkowe dla dorosłych to liczne tabletki z paracetamolem (zwykle po 500 lub maksymalnie 1000 mg w jednorazowej porcji) i ibuprofenem (po 200, 400, 600 mg), ale również kwas acetylosalicylowy po 400, 500 mg (potocznie aspiryna, a wielu Pacjentom znany jako Aspirin C czy Polopiryna S) czy metamizol znany bardziej pod szyldem Pyralgina Gorączka lub tabletki Pyralgina. Wiele osób dorosłych wybiera leki do rozpuszczenia na gorączkę. Jednym z nich są saszetki z paracetamolem lub rozpuszczalna aspiryna. Doceniają oni tę formę ze względu na ciepłą i rozgrzewającą postać. Tabletki na gorączkę są jedną z najczęściej wybieranych leków wśród dorosłych - wielu dorosłych pacjentów ceni je ze względu na wygodę stosowania. Wśród nich króluje m.in. aspiryna na gorączkę, ale sporym powodzeniem cieszą się paracetamol i ibuprofen.
Dziecięcą gorączkę można obniżyć za pomocą takich środków jak paracetamol i ibuprofen w syropie vel zawiesina doustna. Wsparciem mogą być zioła jak syrop Lipomal lub Pyrosal o działaniu napotnym. Zastanawiasz się co podać dziecku na gorączkę - zobacz leki przeciwgorączkowe dla niemowląt i dzieci bez recepty. Dla przypomnienia - jaki leków na gorączkę dla dzieci nie wolno stosować? Są to m.in. preparaty zawierające kwas acetylosalicylowy, a lekami z wyboru nie są również np. naproksen i pyralgina (czyli metamizol sodowy / magnezowy).
Najlepsze leki przeciwgorączkowe są tylko na gorączkę?
Tabletki na gorączkę to najczęściej środki należące do NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które oprócz obniżania (zbicia) gorączki posiadają w zanadrzu działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wiele z nich wykorzystuje się nie tylko w celu zbicia temperatury, ale również w powszechnych dolegliwościach jak ból głowy i zęba, który niekiedy towarzyszy gorączce. Zatem wiele leków na gorączkę wykorzystuje się jako leki przeciwbólowe u dorosłych i osób starszych na różnego rodzaju schorzenia związane z mięśniami, chorobą stawów. Mogą pomóc również na ból gardła.
Tabletki na gorączkę dla dorosłych — co zawierają?
Oprócz substancji czynnej o działaniu przeciwgorączkowym obecne są również witamina C, wapń, substancje łagodzące katar i zapalenie zatok. Wiele substancji obniżających gorączkę to składniki wieloskładnikowych produktów leczniczych na objawy przeziębienia, grypy i innych chorób wirusowych związanych z rinowirusami.
Leki na zbicie gorączki dla dorosłych zawierają niekiedy inne substancje czynne, których dzieci nie mogą stosować - typowym przykładem jest aspiryna, która jest przeciwwskazana u osób poniżej 16. roku życia, a w niektórych krajach zarejestrowana jako lek dla dorosłych. Z powodzeniem kwas acetylosalicylowy może być stosowany u dorosłych. Podobnie jak pyralgina dedykowana na oporną na zbicie gorączkę. Inny typowy składnik do stosowania w czasie gorączki to m.in. naproksen i oczywiście dwa klasyki jak ibuprofen np. Ibuprom, Nurofen i paracetamol np. Apap, które sprawdzą się jako leki przeciwgorączkowe dla dzieci.
Lek na zbicie gorączki bez recepty zależnie od dawki mogą być odpowiednie dla osób starszych, dorosłych i młodzieży szkolnej.
Leki przeciwgorączkowe dla osób starszych
Zależnie od chorób towarzyszących warto odpowiednio dobrać lek na obniżenie gorączki np. w postaci tabletek u starszych osób i seniorów. Wynika to z gorszego funkcjonowania wątroby, żołądka, a także problemy z ciśnieniem, które mogą potęgować leki NLPZ na gorączkę. Jedną z opcji, która w mniejszym stopniu drażni żołądek są czopki na gorączkę, które są również odpowiednie jako preparat dla dzieci i dorosłych.
Leki przeciw gorączce - niezależnie od składu, przeznaczenia i grupy wiekowej należy stosować zawsze zgodnie z ulotką!
Leki napotne na gorączkę dla dorosłych
Inną grupą preparatów przeciwgorączkowych stanowią zioła o potencjale napotnym. Wśród nich warto wymienić ziołowe preparaty np. syropy z lipą, czarnym bzem i korą wierzby. Środki te wzmagają produkcję potu, który jest naturalnym mechanizmem schładzania organizmu nie tylko w czasie wysiłku fizycznego. Mocne pocenie się jest oznaką tego, że organizm chłodzi się, a proces ten można wzmocnić stosując leki napotne jak herbatka z lipą i bzem. Pamiętaj, że dobry lek przeciwgorączkowy dla dorosłych warto łączyć z produktami napotnymi, które pozwolą jeszcze szybciej wrócić do zdrowia. Jeśli chcesz sięgnąć po leki na stan podgorączkowy możesz wybrać opcję napotnej herbatki z bzem i kwiatem lipy.
Kobiety w okresie ciąży w czasie gorączki mogą posiłkować się innymi preparatami, które znajdziesz w kategorii przeziębienie w ciąży i laktacji.
Podsumowując leki na gorączkę dla dorosłych bez recepty mogą zawierać w swoim składzie następujące składniki:
- paracetamol po 500 lub 1000 mg
- kwas acetylosalicylowy, po 400, 500 lub 1 g
- ibuprofen po 200 lub 400 mg.