Droga inhalacyjna (wziewna) to jedna z wygodniejszych form podania leku, szczególnie w chorobach układu oddechowego. Mówi się, że substancje aktywne łatwiej trafiają do miejsca związanego z zapaleniem i infekcją podczas inhalacji. Jak zrobić inhalacje? Część osób poleci domowe parowe inhalacje z olejkami eterycznymi (np. eukaliptusowym, sosnowym, pichtowym) lub gotowymi mieszankami różnych lotnych olejków. Inni pochwalą sól do inhalacji w ampułkach (w wersji mniej lub bardziej stężonej), z której można skorzystać przy użyciu inhalatora z nebulizatorem.
Czy w tej kategorii znajdę produkty na zapalenie zatok? Tak, w ramach tej kategorii można znaleźć krople do inhalacji na zatoki jak również olejki do inhalacji na zatoki.
Co użyć do inhalacji, jaki środek do inhalacji? Wybór leku do nebulizacji bez recepty powinien zależeć od schorzenia lub od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Przykładowo - stężona sól fizjologiczna będzie dobrze rozrzedzać i "ściągać" katar wraz z kaszlem, zaś sól fizjologiczna o neutralnym stężeniu nawilży drogi oddechowe. Dobrze też pamiętać, że choć potocznie słów inhalacja i nebulizacja używa się zamiennie, to dotyczą one dwóch różnych zabiegów. Nebulizacja przebiega z użyciem nebulizatora, a roztwór jest rozbijany na maleńkie cząstki tworzące aerozol docierający głęboko do płuc. Inhalacja to wdychanie ciepłej pary wodnej, będąc pochylonym np. nad miską z aromatycznym roztworem. Nie wszystkie leki do inhalacji można używać w nebulizatorze. Należą do nich w szczególności olejki eteryczne, których użycie w nebulizatorze może prowadzić do podrażnienia oskrzeli, płuc, gardła.
Na co pomogą leki do inhalacji i roztwór do nebulizacji
Inhalacje pomagają na różne schorzenia jak katar (nieżyt błony śluzowej nosa), zapalenie gardła u dzieci, krtani, oskrzeli, płuc, zapalenie zatok, a także chrypka u młodzieży i dorosłych. Nebulizacje i inhalacje są również pomocne w przewlekłych chorobach układu oddechowego jak astma czy POChP.
Lek do inhalacji bez recepty - zalety
Można powiedzieć, że dzięki przeprowadzeniu inhalacji można "upiec dwie pieczenie na jednym ogniu". Inhalacja jest pomocna jednocześnie na kilka dolegliwości. Dzięki temu nie jest nam potrzebna osobna inhalacja na ból gardła i osobna inhalacja na katar. Ból gardła może zostać złagodzony przez intensywne nawilżenie.
Czy w tej kategorii znajdę płyny do inhalacji bez recepty? Tak, to dedykowana kategoria dla takiego asortymentu. Czytaj dalej - dowiedz się jak wykonać inhalacje!
Woda / sól fizjologiczna do inhalacji
Do jednych z najbardziej pomocnych preparatów przy chorobach układu oddechowego należą ampułki do inhalacji. Są one wypełnione solą fizjologiczną, która może mieć różne stężenia. Już jej 1 ampułka 5 ml wystarcza do nebulizacji dzieci, dorosłych czy młodzieży, co może pomóc na oddychanie w przypadku męczącego kaszlu.
Izotoniczna sól do inhalacji to roztwór neutralny. Jego użycie będzie nawilżać drogi oddechowe. Po taki środek warto sięgnąć przy suchym powietrzu, przebywaniu w klimatyzacji, a wspomagająco w przeziębieniach. Sól izotoniczna o stężeniu 0,9% wraz z preparatami na receptę otrzymanymi od lekarza, tworzy skuteczne roztwory do inhalacji.
Hipertoniczna woda do inhalacji będzie rozrzedzać wydzielinę zalegającą w płucach, gardle nosie. Dzięki temu preparaty hipertoniczne można zaliczyć w skład leków do inhalacji na kaszel i katar. Aby spotęgować efekt upłynniający na gęsty śluz, w niektórych preparatach obecna jest N-acetylocysteina.
Ampułki do inhalacji też mają nieraz rozszerzony skład - mogą zawierać kwas hialuronowy czy ektoinę. Obie te substancje mają mocno nawilżające działanie. Nierzadkie są też połączenia środków do inhalacji jak np. sól hipertoniczna + kwas hialuronowy.
Olejek eteryczny do inhalacji - co ma w składzie
Preparaty zawierające olejki to aromatyczne środki przetykające nos. Są to środki pochodzenia roślinnego takie jak m.in. olejek sosnowy, pichtowy, eukaliptusowy. Dostępne są też wieloskładnikowe mieszanki zapachowe, przygotowane specjalnie do przeprowadzenia inhalacji. Olejki eteryczne do inhalacji są często stosowane na katar i zatoki. Ich przyjemny zapach wpływa też pozytywnie na nastrój, dlatego dobrze pasują jako preparaty do aromaterapii. Kilka kropli olejku eterycznego można dodać do zapachowego kominka lub odpowiedniego nawilżacza powietrza. Umożliwi to rozprowadzenie przyjemnego zapachu po całym pomieszczeniu.
Lek do inhalacji na kaszel z olejkami eterycznymi
Olejki można spotkać w aptece w postaci kropli do inhalacji lub przyjemnie pachnących płynów do nacierania pleców czy klatki piersiowej. Jednak nie każdy olejek nadaje się do wprowadzania do dróg oddechowych. Preparaty olejkowe należy ponadto stosować ostrożnie, ponieważ w zbyt dużych dawkach mogą wywołać podrażnienie śluzówki układu oddechowego. Rada ta przyda się jeśli stosujesz olejki lotne eteryczne jako leki do inhalacji na kaszel.
Jak działa lek do nebulizacji, płyn do inhalacji czy olejek eteryczny?
Głównym zadaniem zarówno inhalacji, jak i nebulizacji jest nawilżenie dróg oddechowych oraz rozrzedzenie wydzieliny. Izotoniczna sól fizjologiczna nawadnia wyschnięte śluzówki oraz usunąć zanieczyszczenia, alergeny i patogeny osiadłe w zakamarkach układu oddechowego. Hipertoniczne ampułki do inhalacji dzięki wysokiemu stężeniu sprawiają, że płyn międzykomórkowy dociera do wnętrza nosa czy oskrzeli i tam zwiększa płynność gęstego śluzu.
Przy pomocy olejków do inhalacji można szybko uzyskać uczucie udrożnienia nosa i przepływu powietrza. Niewątpliwą zaletą olejków eterycznych do inhalacji jest ich dodatkowe działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, pomocne podczas infekcji.
Czy olejki eteryczne mogą pomóc w przypadku nieżytu nosa i kaszlu? Tak, preparaty jak krople do inhalacji na kaszel i katar z olejkami mogą pomóc, podobnie jak leki do inhalacji bez recepty na kaszel. Warto jednak pamiętać, że dla suchego i nieproduktywnego kaszlu warto zastosować nawilżające inhalacje z kwasem hialuronowym (w formie hialuronianu sodu).
Czy inhalacje są odpowiednią metodą leczenia dla dzieci i dorosłych? Tak, wiele preparatów jak fizjologiczna sól może być stosowane bez większych ograniczeń, również u najmłodszych. Są pomocne również dlatego, że do soli fizjologicznej można dodać leki rozszerzające oskrzela, które są dostępne na receptę.
Środki do inhalacji z apteki - leki, ampułki, sól fizjologiczna do nebulizacji