Katar w ciąży może być objawem przeziębienia, alergii lub zmian hormonalnych. Bywa uciążliwy i negatywnie wpływa na samopoczucie kobiety ciężarnej. Co na katar w ciąży można bezpiecznie stosować? Jakie domowe sposoby na katar mogą pomóc złagodzić ten nieprzyjemny objaw?
Co powinien zawierać, jak działać krem na zimę dla dzieci i dorosłych?
Zima to trudny czas dla skóry, która w tym okresie zmaga się z suchością, podrażnieniem. Dlatego kosmetyki jak krem na zimę powinny działać wielokierunkowo i poprawiać nawilżenie, odżywienie i wspierać regenerację skóry w odbudowie warstwy hydrolipidowej. Warto mieć na uwadze, że ochrona skóry zimą obejmuje zadbanie o cerę, narażone na mróz dłonie i spierzchnięte usta. Zatem co zawiera dobry krem dla dzieci i dorosłych na okres niskiej temperatury, śniegu i mroźnego wiatru?
- Zimowa pielęgnacja skóry dłoni i twarzy
- Czym charakteryzuje się krem na zimę od zwykłych kremów?
- Krem do twarzy i dłonie na mróz i zimę z dobrym składem
- Bogatszy krem lipidowy na zimę do twarzy i dłoni
- Tłusty krem ochronny na zimę
- Dobry krem na mróz i zimę - właściwości
- Krem odżywczy do twarzy na mróz
- Krem na okres zimowy do cery naczynkowej i wrażliwej
- Zimowe kremy do rąk
Zimowa pielęgnacja skóry dłoni i twarzy
Zima to pora roku, której skóra ma prawo nie lubić - wystarczy spojrzeć na warunki atmosferyczne. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że późna jesień i zima przynoszą szereg nieprzyjemnych czynników pogodowych np. zimny wiatr, mroźne i niekiedy suche powietrze, które wystawiają na próbę płaszcz chroniący skórę oraz narażają na nadmierną utratę wody ze skóry, co potęguje suchość i prowadzi do jej łuszczenia. Dlatego wiele osób w czasie zimy zmaga się z problemami jak zaczerwienienie skóry, podrażnienie, włącznie z uczucie pieczenia skóry twarzy i dłoni. Niektórzy mogą odczuwać to jako delikatne kłucie lub szczypanie. Szczególnie dobrze znają to osoby z ceną naczynkową i wrażliwą, których zima tym bardziej nie rozpieszcza czy wręcz otula policzki mroźnym powietrzem prowadząc do utrwalonego zaczerwienienia.
Czym charakteryzuje się krem na zimę od zwykłych kremów?
Kremy na czas zimy w swoim założeniu powinny chronić skórę przed wszelkimi potencjalnie szkodliwymi i drażniącymi czynnikami zewnętrznymi. Wśród nich wymienia się oczywiście typowy dla zimy mróz. Oprócz tego to produkty protekcyjne przed negatywnym działaniem opadów atmosferycznych jak śnieg lub zamarzający deszcz. Zdecydowana większość zwykłych kremów może nie poradzić sobie z negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Co innego kremy ochronne na zimę, czyli idealny produkt do pielęgnacji skóry dłoni i twarzy w czasie temperatury poniżej i bliskie 0°C, a także gdy zrobi się ekstremalnie zimno. Skład, bogatsza konsystencja (niekiedy może nawet trochę tłustsza) to nie wszystko - szczególne znaczenie mają właściwości takich produktów jak kremy ochronne na zimę.
Warto pamiętać również o tym, że skóra oprócz wsparcia od zewnątrz potrzebuje dobrze zbilansowanej diety, w której powinny znaleźć się składniki wspierające ją od środka. Dlatego zasadna jest suplementacja kwasami omega-3 - nie tylko ze względu na skórę w czasie zimy. Kwasy omega-3 wspierają również poziom np. cholesterolu. Zobacz produkty z kwasami omega-3 w kapsułkach:
Zatem co powinien mieć w składzie krem do twarzy i do rąk dla dzieci i dorosłych do codziennej pielęgnacji w zimowe miesiące?
Krem do twarzy i dłonie na mróz i zimę z dobrym składem
Krem na mróz, wiatr i zimę powinien zawierać sprawdzone składniki, które będą się dobrze zachowywać na skórze w szczególnie niesprzyjających warunkach. Warto zadbać, aby zimowy krem odpowiadał nie tylko warunkom, ale również typowi skóry. Pielęgnacja zimowa powinna uwzględniać odżywczo - ochronne kremy na okres zimy dostosowane do rodzaju cery, w szczególności do cery wrażliwej, suchej i bardzo suchej, a także naczynkowej i dziecięcej. Warto wspomnieć również, że dobry krem do rąk i twarzy na zimę powinien być trwały, zapewniać niezmienną formulację. Nie można zapominać o osobach z tendencją do alergii - w ich przypadku odpowiednią ochronę spełnią produkty hipoalergiczne.
Wśród składników kremów na czas zimy można wymienić m.in.:
-
emolienty, które są pomocne w pielęgnacji skóry łuszczycowej i atopowej, a wiele z nich zawiera składniki odpowiadające zimowym warunkom i potrzebom skóry niemowlęcej, dziecięcej i osób dorosłych
-
składniki okluzyjne (nieprzepuszczalne dla wody chroniące przed jej odparowaniem) np. lanolina, parafina, wazelina biała
-
składniki nawilżające (tzw. humektanty) np. mocznik w stężeniu do 10%, kwas hialuronowy, panthenol
-
substancje odżywcze - witaminy A i E, lipidy jak kwasy omega-3
-
składniki łagodzące np. aloes, alantoina i panthenol, które potrafią zmiękczać skórę
- filtry przeciwsłoneczne SPF.
Wiele składników w produktach na zimę do smarowania sprzyja ochronie skóry przed przesuszeniem twarzy i ciała oraz dłoni. Są to składniki emolientowe, okluzyjne i nawilżające. To również składniki jak lipidy, które łagodzą podrażnienia i powinny znaleźć się w pielęgnacji twarzy z cerą suchą, bardzo suchą i uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym. Kremy bez dodatku wody na czas zimy to już przeszłość - dzisiejsze formulacje pozwalają na jej dodatek w kremie, a jej obecność nie wiąże się ze zmniejszoną trwałością lub drażniącym działaniem. Jakiej wody warto szukać w składzie kosmetyku? Z pewnością będzie to woda termalna lub wulkaniczna bogata w pierwiastki śladowe.
Bogatszy krem lipidowy na zimę do twarzy i dłoni
W przypadku skóry suchej i nie tylko warto postawić na bogatszy krem, który dostarczy składników lipidowych do odbudowy płaszcza ochronnego skóry - często wiele osób szuka go pod nazwą lipidowy krem ochronny. Oprócz tego kluczowe są odżywcze składniki do których zaliczamy witaminy A i E oraz wspomniane kwasy omega, które pomagają odbudować płaszcz ochronny skóry. Oleje roślinne zawierające kwasy tłuszczowe to źródła lipidów, zatem odpowiadają za ochronę, regenerację skóry wymagającej dodatkowej bariery - stąd też zimą popularne są tzw. kremy barierowe.
Tłusty krem ochronny na zimę
Produkty do pielęgnacji skóry twarzy i rąk mogą zawierać tłustsze składniki jak roślinne tłuszcze na zimę np. masło shea, masło kakaowe, awokado, kokosowy, słonecznikowy, macadamia. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę, że nie może zbraknąć odpowiedniego nawilżenia, dlatego kluczowe znaczenie ma gliceryna, kwas hialuronowy, które wiążą wodę, zatrzymują ją w skórze i chronią przed jej ucieczką. Z pewnością usłyszymy, że chłodną pogodę pomocny jest tłusty krem na zimę. Warto jednak wziąć pod uwagę, aby odpowiednio chronił i nie pozostawiał nieprzyjemnej lepkiej warstwy. Oprócz tego warto szukać kremów na bazie np. wosku pszczelego i wspomnianych olejów, ale mając na uwadze to, jak krem na mróz będzie zachowywał się na skórze. Inne składniki mogące pojawić się w kremach na zimę to:
-
woda termalna - ze względu na potencjał kojący, regenerujący i brak szczypania skóry
-
olej migdałowy i lniany - często widziane w produktach na zimę dla dzieci i niemowląt
-
filtry przeciwsłoneczne rzędu SPF20-50.
Zobacz kojące wody termalne do twarzy, które warto zapewnić skórze wrażliwej:
Dobry krem na mróz i zimę - właściwości
Kluczowe właściwości, jakie powinien wykazywać krem na czas zimy to zapewnienie odpowiedniego odżywienia i regeneracji. Dlatego w składzie spotkamy się ze składnikami jak alantoina, panthenol, a także ceramidy. Jak wiadomo mróz wyciąga ze skóry wilgoć, dlatego zimowe kremy ochronne do twarzy i rąk idealnie wpasują się i pomogą dbać o skórę zimą. W okresie jesienno-zimowym nie można zapominać, że produkt do pielęgnacji powinien działać ochronnie, tworzyć na skórze aktywną barierę (film na skórze), która będzie "nieprzepuszczalna" dla niesprzyjających czynników. Dla osób z wrażliwą skórą i tendencją do uczulenia korzystny może okazać się krem do twarzy i dłoni bez zapachu. Wymieniona cecha jest również pożądana w przypadku kremów na zimę dla dzieci i niemowląt, które warto aby były wolne od barwników i jakichkolwiek składników mogących podrażniać skórę.
Podsumowując - krem w okresie jesienno-zimowym powinien pełnić szereg funkcji w zakresie odżywczym, ochronnym, regenerującym, łagodzącym, nawilżającym i natłuszczającym. Nieobce powinna mu być rola w redukcji podrażnień, suchości i odbudowy tłustej i wodnej warstwy ochronnej, która łącznie tworzy płaszcz hydrolipidowy skóry.
Zobacz najlepsze kremy do twarzy na zimę do dziecięcej i niemowlęcej skóry dłoni i twarzy na niesprzyjające warunki pogodowe:
Krem odżywczy do twarzy na mróz
Dobry krem na zimę do twarzy powinien uwzględniać rodzaj posiadanej cery. Dlatego podczas doboru kremu należy wziąć pod uwagę składniki potrzebne na mroźne dni, które będą współgrać z typem skóry. Osoby z cerą suchą sięgnąć po bogatszy krem na zimę z nieco tłustszymi składnikami (np. parafiną w przypadku bardzo suchej skóry), które pomogą odbudować skórę i ją nawilżyć. Z kolei cera tłusta i mieszana powinna szukać lżejszych formulacji kremów do twarzy, w których znajdą się niezbędne składniki jak olejki roślinne np. jojoba, a także składniki nawilżające (gliceryna i kwas hialuronowy). Ochronny krem na zimę do twarzy powinien zawierać również filtr przeciwsłoneczny, ponieważ ochrona przed promieniowaniem UV jest istotna również w okresie jesienno-zimowym. Warto pamiętać, że po krem odżywczo - pielęgnacyjny dla dzieci i dorosłych sięgną osoby, które na zimowe ferie planują odwiedzić śnieżne rejony lub spędzić czas na sankach. To również odpowiedni produkt jako zabezpieczający skórę krem na wyjazd w góry.
Krem na okres zimowy do cery naczynkowej i wrażliwej
Rozważając produkty zabezpieczające skórę zimą warto wziąć pod uwagę nie tylko formuły kremów, ale również typ cery. Dlaczego? Oprócz skupiania się na nawilżeniu, ochronie, regeneracji skóry warto wziąć pod uwagę inne rodzaje skóry. Dlatego krem zimowy na naczynka w dalszym ciągu powinien zawierać składniki wzmacniające drobne naczynia krwionośne chroniąc przed zmianami jak zaczerwienienie i pajączki. Zima jest czynnikiem, gdzie łatwo o zaostrzenie rumienia i zaczerwienienia - nie tylko tymczasowo, ale również na stałe. Podobną prawidłowość widać w przypadku produktów zimowych np. jak dermokosmetyki do cery wrażliwej, gdzie składniki będą tworzyć warstwę okluzyjną i chronić przed działaniem niekorzystnych czynników.
Zobacz kremy na zimę dla dorosłych do twarzy do skóry suchej, normalnej, i wrażliwej:
Zimowe kremy do rąk
Idealny krem na zimę do rąk i dłoni powinien uwzględniać to, że są one narażone na największą utratę ciepła, a także wody. Dlatego krem w okresie jesienno-zimowym powinien chronić przed efektem suchych dłoni, spierzchnięcia, zaczerwienienia. Zainteresowaniem będzie cieszyć się zimowy krem lipidowy do dłoni np. ze skwalanem, w którym nie zabraknie nawilżenia (zagwarantuje to gliceryna, kwas hialuronowy, panthenol), regeneracji (witamina A,E i F, alantoina, ceramidy), wsparcia warstwy lipidowej płaszcza ochronnego skóry (oleje roślinne jak masło shea, olej słonecznikowy, lniany, awokado). Inne kosmetyki jak maski, kremy i balsamy do dłoni i rąk znajdziesz w tej kategorii. Zatem kremy do dłoni na czas mrozów w podobny sposób powinny chronić jak w przypadku produktów do twarzy. Kluczowa jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, szczególnie, że wiele osób w czasie zimy nie pamięta o rękawiczkach.
Na zimowa pielęgnację składa się nie tylko krem do twarzy, ale również produkty do rąk. Niezależnie od przeznaczenie cenione są produkty o naturalnym składzie, na bazie olejów, zatem nieco cięższe niż kremy stosowane np. wiosną. Warto mieć na uwadze, że kremy na zimę nie powinny blokować porów, co jeszcze szczególnie istotne przy cerze tłustej i mieszanej.
Zobacz kremy ochronne do dłoni przeciw suchej skórze będącej efektem mrozu i wiatru:
Bibliografia
- https://www.healthline.com/health/winter-dry-skin
- https://www.healthline.com/health/skin-disorders/winter-eczema-treatment
- https://www.cetaphil.pl/porady-pielegnacyjne/jaki-krem-do-twarzy-na-zime-sprawdzi-sie-najlepiej.html