W zdrowiu kobiety istotna oprócz flory bakteryjnej jelit, skóry, jest również mikrobiom pochwy, który chroni przed różnymi infekcjami intymnymi. Warto wiedzieć, że ginekologiczne probiotyki (np. dopochwowe) nie są jedynie na czas zakażenia - można je stosować w ramach profilaktyki.
Probiotyki dopochwowe - nie tylko po infekcji intymnej!
Okolice intymne i narządu płciowe żeńskie to miejsce bytowania flory bakteryjnej, w skład której wchodzą bakterie kwasu mlekowego. Zapewniają one właściwe pH w okolicach intymnych, co nie sprzyja tworzeniu się infekcji - patogeny preferują nieco bardziej zasadowe pH. Probiotyki dopochwowe zawierają pałeczki kwasu mlekowego, czyli bakterie które naturalnie zasiedlają np. pochwę. Wśród cennych składników ginekologicznych probiotyków dopochwowych wymienia się kwas mlekowy, który tworzy niesprzyjające środowisko dla infekcji. Probiotyki ginekologiczne można również stosować w początkowym okresie infekcji intymnych u kobiet.
Co zawiera probiotyk dopochwowy?
Podstawowym składnikiem są pałeczki kwasu mlekowego. Niektóre gatunki bakterii jak Lactobacillus rhamnosus czy L. plantarum występują również w typowych probiotykach, które wspierają florę jelitową brzucha np. po biegunkach. Dodatkowo probiotyki dopochwowe mogą mieć postać globulek - najczęściej kapsułek dopochwowych. Ile zawierają bakterii? Część dopochwowych probiotyków w 1 dawce zawiera jeden, dwa, niekiedy trzy szczepy bakteryjne. Zależnie od szczepu mogą być to ilości nie mniej niż 108 CFU, a także 109 (gdzie CFU to jednostka tworząca kolonię).
Doustne probiotyki ginekologiczne dla kobiet - składniki
W doustnych probiotykach również można spodziewać się bakterii (pałeczek) kwasu mlekowego. Bakterie te wspierają mikroflorę układu moczowo-płciowego. Produkty te mogą stosować kobiety przed, w trakcie i po menstruacji, a także w okresie ciąży czy połogu (w przeciwieństwie do wersji dopochwowej probiotyku, który pod tym względem ma swoje ograniczenia - nie w czasie okresu). W doustnych probiotykach można spotkać po 5 szczepów bakteryjnych.
Jak wspomóc florę bakteryjną okolic intymnych?
Istotnym aspektem jest właściwa higiena intymna, w której nie powinno zabraknąć płynu do mycia okolic narządów płciowych. Cechą typową dla takich produktów jest kwaśne pH, a także liczne dodatki roślinne w postaci nagietka, kory dębu, substancji o działaniu przeciwbakteryjnym czy grzybiczym. Poza tym probiotyki ginekologiczne można stosować profilaktycznie - seria kilku kapsułek co 3-4-6 miesięcy.
Zobacz:
Jeśli równolegle dokucza Ci zapalenie pęcherza zobacz produkty na bazie furazydyny czy żurawiny!