Probiotyki dopochwowe - kiedy się je stosuje?
Okolice intymne i narządu płciowe żeńskie to miejsce bytowania flory bakteryjnej, w skład której wchodzą bakterie kwasu mlekowego. Zapewniają one właściwe pH w okolicach intymnych, co chroni przed infekcją - patogeny preferują nieco bardziej zasadowe pH. Dobre probiotyki dopochwowe zawierają pałeczki kwasu mlekowego, czyli bakterie które naturalnie zasiedlają np. pochwę. Wśród cennych składników ginekologicznych probiotyków dopochwowych wymienia się kwas mlekowy, który tworzy niesprzyjające środowisko dla patogenów mogących wywołać zakażenie pochwy. Probiotyki ginekologiczne można również stosować w początkowym okresie infekcji intymnych u kobiet i szczególnie w okresie po terapii przeciwbakteryjnej i przeciwgrzybiczej pochwy. Część probiotyków dla kobiet może być dostępna w postaci żeli do stosowania na okolice intymne. Środki dopochwowe z probiotykami stosuje się najczęściej wieczorem, w przypadku dużej suchości niekiedy 2 razy dziennie - rano i wieczorem. Za każdym razem umieszcza się je głęboko w pochwie np. w pozycji leżącej. Probiotyki dopochwowe w formie kapsułek nie przenikają do krążenia ogólnego. Stosuje się je zwykle przez minimum tydzień - szczególnie po infekcji lub zakażeniu. Warto wiedzieć, że środki te stosuje się również profilaktycznie (zwykle 1 kapsułka co kilka dni), nie tylko w stanach zapalnych wywołanych nie tylko leczeniem w kierunku bakteryjnej waginozy, kandydozy, ale również rzęsistkowicy. To jeden ze środków, który można stosować w przypadku upławów. Szukając dobrego probiotyku dopochwowego warto wziąć pod uwagę jeden ze szczepów np. Lactobacillus rhamnosus 573, który wykazuje oporność w kierunku leków ginekologicznych z metronidazolem i kotrimoksazolem. Dopochwowe leki probiotyczne można stosować również w przebiegu ciąży - warto robić to po konsultacji z lekarzem. Z możliwości probiotyków dopochwowych mogą skorzystać również dziewczęta powyżej 16. roku życia, które już miesiączkują.
Co zawiera ginekologiczny probiotyk dopochwowy?
Podstawowym składnikiem probiotyków stosowanych do pochwy są pałeczki kwasu mlekowego. Niektóre gatunki bakterii jak Lactobacillus rhamnosus czy L. plantarum występują również w typowych probiotykach, które wspierają florę jelitową brzucha np. po biegunkach. Dodatkowo probiotyki dopochwowe mogą mieć postać globulek - najczęściej kapsułek dopochwowych. Ile bakterii zawierają kapsułki dopochwowe z probiotykami? Część dopochwowych probiotyków w 1 dawce zawiera jeden, dwa, niekiedy trzy szczepy bakteryjne. Zależnie od szczepu mogą być to ilości nie mniej niż 108 lub 109 CFU (jednostka tworząca kolonię). Alternatywą dla klasycznych probiotyków dopochwowych w formie tabletki lub kapsułki są probiotyczne tampony, które są jednym z nielicznych środków o potencjale probiotycznych do stosowania w czasie menstruacji.
Doustne probiotyki ginekologiczne dla kobiet - składniki
W doustnych probiotykach również można spodziewać się bakterii (pałeczek) kwasu mlekowego. Bakterie te wspierają mikroflorę układu moczowo-płciowego. Produkty te mogą stosować kobiety przed, w trakcie i po menstruacji, a także w okresie ciąży czy połogu (w przeciwieństwie do wersji dopochwowej probiotyku, który pod tym względem ma swoje ograniczenia - nie w czasie okresu). W doustnych probiotykach ginekologicznych można spotkać po kilka szczepów bakteryjnych. Najczęściej są to preparaty zarejestrowane jako suplementy diety, a ich składnikami są dobre bakterie kwasu mlekowego, obok nich występuje bardzo często składnik prebiotyczny. Typowe szczepy w doustnych probiotykach ginekologicznych to Lactobacillus rhamnosus, reuteri, acidophilus i L. gasseri.
Jak wspomóc kobiecą florę bakteryjną okolic intymnych?
Istotnym aspektem jest właściwa higiena intymna, w której nie powinno zabraknąć płynu do mycia okolic narządów płciowych. Cechą typową dla takich produktów jest kwaśne pH, a także liczne dodatki roślinne w postaci nagietka, kory dębu, substancji o działaniu przeciwbakteryjnym czy grzybiczym. Warto rozważyć również odpowiednią dietę, w której miłym dodatkiem będą kiszonki (naturalne źródło bakterii probiotycznych), jadłospis oparty o błonnik i mniejsze ilości cukrów prostych.
Częste infekcje intymne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zakażenia układu moczowego - zobacz leki na zapalenie pęcherza moczowego i cewki.