Infekcje intymne mogą mieć różne podłoże. Dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. W kategorii Leki na infekcje intymne znajdziesz przeciwgrzybicze kremy do stosowania w okolicach intymnych, a na specjalne potrzeby kobiet - globulki, które sprawdzą się przy kandydozie pochwy.
Globulki dopochwowe na infekcje bez recepty — kiedy są potrzebne?
Infekcje intymne u kobiet to zdecydowanie niechciana dolegliwość, której towarzyszy szereg nieprzyjemnych objawów. Wśród nich wymienia się ból, pieczenie, upławy, zaczerwienienie. Niekiedy występują one razem z zapaleniem pęcherza i cewki moczowej. Zależnie od objawów pomocny może okazać się krem dopochwowy, globulki np. o działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Oprócz tego nasiadówki w ziołowych naparach mają istotne znaczenie dla łagodzenia infekcji i stanu zapalnego. Panowie również powinni mieć się na baczności, bo zakażenie intymne zewnętrznych narządów płciowych może zdarzyć się również u nich!
Zobacz globulki dopochwowe bez recepty Lactovaginal.
Grzybica pochwy i zewnętrznych narządów płciowych — leki bez recepty
Leki na grzybicę pochwy zawierają w swoim składzie leki przeciwgrzybicze często działające na drożdżaki z rodzaju Candida. Oprócz czego część z nich wykazuje również aktywność wobec bakterii, dlatego część z nich to leki pierwszego rzutu nie tylko na grzybicę pochwy, ale również infekcje bakteryjne.
Co na infekcje intymne — bakteryjne, grzybicze czy mieszane?
Zależnie od natury zakażenia i rodzaju patogenu jaki ją wywołał istnieją różne leki na intymne infekcje do stosowania u kobiet. Dlatego wyróżnia się leki na bakteryjne zapalenie pochwy, grzybicze / drożdżakowe, a niekiedy również mieszaną infekcję. Jaki powinien być lek na infekcje intymne? Powinien mieć możliwie szerokie spektrum działania, wywoływać nieliczne skutki uboczne i aby pomógł jak najszybciej. Bardzo często leczenie infekcji intymnych trwa kilka dni, chociaż istnieją tabletki dopochwowe bez recepty 1-dawkowe jak Gynoxin UNO czy Canesten.
Infekcje intymne leki bez recepty
Warto pamiętać, że siła działania leków bez recepty na zakażenia intymne jest ograniczona. Dlatego w przypadku nasilenia objawów infekcji lub niewyleczenia należy zasięgnąć konsultacji ginekologa, który przepisze lek na infekcje intymne na receptę.
Co jest pomocne przy stosowaniu tabletek i preparatów na infekcje intymne?
Istotną rolę odgrywa właściwa higiena okolic intymnych z produktami o niskim pH, które nie sprzyja patogenom. Oprócz tego zmiany takie to często zaburzona homeostaza mikrobiomu pochwy, dlatego probiotyki ginekologiczne odgrywają istotną rolę w przypadku infekcji intymnych. Zwykle stosuje się je po skończonej terapii przeciwbakteryjnej i/lub przeciwgrzybiczej, a także profilaktycznie co kilka tygodni-miesięcy w przypadku częstych nawrotów infekcji intymnych u kobiet.