Leki na zapalenie pęcherza i cewki moczowej - działanie
Zapalenie pęcherza moczowego i/lub cewki moczowej najczęściej spowodowane jest bakteriami (np. Escherichia coli), które wywołują infekcję bakteryjną. Z racji budowy anatomicznej kobiety częściej doświadczają zmian jak zakażenie / zapalenie pęcherza moczowego i/lub cewki moczowej, dlatego leki na pęcherz i zapalenie cewki moczowej częściej znajdą się w kobiecej apteczce. Jak powinny zadziałać leki, tabletki i preparaty na zapalenie pęcherza bez recepty? Ich początek działania powinien być możliwie szybki, uwalniając od pieczenia, bólu, dyskomfortu podczas siusiania (najczęściej kropelkami). Do zapalenia pęcherza może niekiedy doprowadzić antybiotyk, ale niekiedy możliwe są również opcje zapalenia po stosunku, operacjach ginekologicznych czy stosowaniu cewnika, a czasem przyczynia się do tego niewystarczająca higiena. Lek na zapalenie pęcherza moczowego najlepiej, gdyby radził sobie z każdym rodzajem bakteryjnego zakażenia - niezależnie od jego źródła.
Leki na zapalenie cewki moczowej u mężczyzn oraz u kobiet zazwyczaj działają przeciwbakteryjnie. Część z nich zapobiega przyleganiu bakterii do ścianek pęcherza i przewodów moczowych, a inne nasilają oddawanie moczu. Częstsze sikanie wypłukuje patogeny z dróg moczowych i pomaga szybciej wrócić do zdrowia.
Kiedy stosuje się leki na zapalenie pęcherza moczowego, cewki moczowej i dróg moczowych?
Podstawowym wskazaniem do przyjmowania tabletek na pęcherz i cewkę moczową jest zapalenie pęcherza moczowego i/lub zakażenie dróg moczowych i cewki moczowej. Wymienionym dolegliwościom towarzyszą objawy związane z utrudnionym oddawaniem moczu. Tabletki na zapalenie pęcherza moczowego bez recepty stosuje się przede wszystkim w niepowikłanych zakażeniach dolnych dróg moczowych, zarówno w ostrych jak i przewlekłych infekcjach. Łagodne środki np. ziołowe leki na zapalenie i infekcje układu moczowego stosuje się w infekcjach o małym nasileniu objawów. Mogą one jednak stanowić wsparcie dla silnych leków na zapalenie cewki moczowej jak tabletki z furazydyną po 50 i 100 mg.
Silny lek na zapalenie pęcherza i cewki bez recepty - Furagina (Furazydyna)
Wśród mocniejszych leków na zapalenie pęcherza bez recepty większość osób zapewne skojarzy furaginę (furazydynę). Substancja czynna furagina to pochodna nitrofuranu, która wykazuje szerokie działanie przeciwbakteryjne. Obecnie leki z furaginą można dostać w dwóch dawkach tj. 50 mg (dawka odpowiednia dla małych dzieci i dorosłych) i 100 mg (dla młodzieży i dorosłych). Zależnie od niej schemat dawkowania może się nieco różnić, dlatego nie należy pozbywać się ulotki leku na drogi moczowe, pęcherz i cewkę. Podczas stosowania jakiegokolwiek leku, tabletek czy specyfiku na pęcherz kluczem do jego działania jest odpowiednia podaż płynów w ciągu dnia.
Furagina na infekcje moczowe - jak się ją stosuje?
Każdy lek, w tym tabletki z furaginą stosuje się zawsze zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zależnie od ilości furazydyny w tabletce przyjmuje się ją w różnych ilościach. Przykładowo Furagina 100 mg jest przyjmowana w późniejszym czasie 3 razy na dobę po 1 tabletce. Z kolei 50 mg po 2 tabletki na raz w przypadku dorosłych. Prowadzi to jednak do tych samych wniosków - w pierwszym dniu infekcji przyjmuje się 400 mg furaginy w podzielonych dawkach, a w kolejnych dniach po 300 mg. Objawy zapalenia pęcherza mijają szybko po furaginie, jednak trzeba ją brać przez kilka dni - minimum 5, optymalnie 7-10 dni. Daje to większą szansę, aby lek na bakterie w moczu, taki jak furazydyna usunął wszystkich niechcianych lokatorów.
Co ważne - aby taki lek na pęcherz jak furagina był skuteczny na dłużej, należy zużyć całe opakowanie leku (czyli około 25-30 tabletek wg schematu dawkowania). Pozwoli to na dokładniejsze pozbycie się bakterii i doleczenie infekcji. W innym przypadku problemy z pęcherzem będą mogły nawracać i znów konieczne będzie zażywanie leków na bakterie w moczu.
Zapalenie pęcherza i cewki moczowej — leki, tabletki zioła
W przypadku łagodniejszych zapaleń pęcherza, cewki moczowej czy na początku wystąpienia objawów zakażenia odpowiednie mogą okazać się leki ziołowe (np. tabletki z żurawiną na pęcherz), które posiadają potencjał przeciwzapalny, moczopędny i przeciwbakteryjny (słabszy niż furagina). Zatem jakie zioła na pęcherz znajdziemy w roślinnych specyfikach na zapalenie cewki moczowej? Są to przede wszystkim zioła moczopędne jak liść brzozy, korzeń pietruszki, liść pokrzywy, ziele skrzypu, liść mącznicy, nawłoć. Wiele z nich znajdziemy w tradycyjnym leku, jakim jest Urosept - to jednocześnie tabletki na kamicę nerkową.
Żurawina na pęcherz i drogi moczowe
Jednym z ziół szeroko stosowanych przy infekcji układu moczowego jest żurawina dostępna w postaci wyciągów otrzymanych z owoców tej rośliny. Warto wiedzieć, że tabletki z żurawiną na zapalenie pęcherza lub kapsułki, soki czy syropy są jednym ze środków, jaki może pomóc w infekcji cewki i pęcherza w przypadku dzieci, a także kobiet w okresie ciąży lub karmienia. Niestety furagina - silny lek na zapalenie pęcherza bez recepty nie jest dedykowany i wskazany w leczeniu infekcji układu moczowego u dzieci i kobiet w ciąży. Furazydyna może być stosowana (zależnie od leku) dopiero od 15. roku życia. W przypadku dzieci i kobiet w ciąży infekcja pęcherza wymaga konsultacji lekarskiej. Niestety nie występuje żaden antybiotyk bez recepty na pęcherz moczowy.
Leki na zapalenie cewki moczowej u mężczyzn
Jak już wspomnieliśmy, zapalenie pęcherza zazwyczaj dotyka kobiety, ze względu na krótszą cewkę moczową, przez którą bakterie szybciej docierają do dróg moczowych pań. Jednak schorzenie to nie jest obce również wielu panom. Czy są więc dostępne leki bez recepty na zapalenie cewki moczowej u mężczyzn? Tak, w zasadzie są to te same tabletki na pęcherz moczowy, co dla kobiet. Panowie mogą sięgać po furaginę na zapalenie cewki moczowej, czy preparaty ziołowe na bazie nawłoci, skrzypu, rumianku. I tutaj znowu zwracamy uwagę, aby tabletki na zapalenie pęcherza bez recepty z furazydyną były stosowane regularnie przez około 7-10 dni. Jest to kluczem do wyleczenia infekcji.
Postacie leków na zapalenie cewki moczowej i pęcherza
Dobrą wiadomością jest, że leki bez recepty na zapalenie pęcherza występują w różnych postaciach. Dzięki temu każdy może wybrać odpowiednią formę preparatu, którą wygodnie będzie mu stosować. W aptece znajdziesz:
- tabletki na pęcherz bez recepty
- ziołowe krople doustne
- saszetki do rozpuszczania w wodzie
- lek na drogi moczowe w kapsułkach,
- doustne syropy na pęcherz,
- soki z żurawiną.
Co na zapalenie pęcherza i drogi moczowe — inne produkty
Na zapalenie pęcherza pomocne są moczopędne zioła (diuretyki), które wspierają wytwarzanie moczu i poprzez siusianie większą objętością moczu dochodzi do wypłukiwania bakterii gromadzących się w cewce moczowej i zalegających w pęcherzu moczowym. Oprócz tego podczas wzmożonej tendencji do chorego pęcherza sporo pacjentów sięga po żurawinę (najlepiej standaryzowaną na proantocyjanidyny) np. preparaty typu Urinal, Żuravit. Ponadto w tabletkach na zapalenie pęcherza bez recepty znajdziemy witaminę C, która zakwaszając mocz stwarza niekorzystne pH (kwaśne) dla rozwoju patogennej flory. Warto ją przyjmować z każdą tabletką ziołowego środka na pęcherz lub dawką furaginy na zapalenie cewki moczowej.
Niektóre osoby zamiast leków bez recepty wolą naturalne sposoby, w tym nasiadówki odkażające drogi moczowe. Co prawda działają one powierzchownie i nie penetrują w głąb układu moczowego, jednak mogą przynieść szybką ulgę. Do takich nasiadówek stosuje się rumianek, skrzyp czy korę dębu.
Podsumowując - jakie leki i preparaty znajdują się w kategorii na infekcje i zakażenia układu moczowego (cewki moczowej i pęcherza)?
-
produkty ziołowe na dolne drogi układu moczowego np. ziołowe tabletki z żurawiną na drogi moczowe, mieszanki ziołowe i pojedyncze zioła w torebkach np. Urosept FIX, soki z pokrzywą i innymi ziołami moczopędnymi
-
tabletki na zapalenie pęcherza na bazie furaginy (furazydyny) w dawce 50 i w wersji "forte lub max" po 100 mg na tabletkę po 15, 25 lub 30 tabletek.