Opaska na kolano, kostkę, nadgarstek - wskazania
Zależnie od nasilenia dolegliwości stawowych pacjenci stosują opaski ortopedyczne do celów rehabilitacyjnych, a także przy treningu (cel sportowo-profilaktyczny przy intensywnych sportach jak siatkówka, rugby, podnoszenie ciężarów). Oprócz upadków, urazów z udziałem stawów część starszych pacjentów wspomaga się ortopedycznymi opaskami na stawy przy schorzeniach zwyrodnieniowych, przewlekłych zmianach reumatycznych. Opaski stawowe pomogą również w powrocie do pełnej sprawności stawu m.in. po okresie stosowania stałego usztywnienia jak gips. Opaska na kolano podobnie jak na inne stawy może być wykonana z różnych materiałów, największe znaczenie mają opaski bawełniane, które najrzadziej powodują podrażnienia skóry, występują w kolorze białym lub beżowym - mogą jednak nieco bardziej uciskać skórę i powodować obrzęk w porównaniu do opasek neoprenowych na stawy. Opaska neoprenowa - najczęściej czarna ogranicza często swobodną wymianę gazową między otoczeniem i skórą, ale nie powoduje takich obrzęków, jest jednak mniej elastyczna - słabiej rozciąga się w porównaniu do opasek bawełnianych w skład których wchodzi często elastan i inne rozciągliwe tkaniny. Pacjenci najczęściej w przypadku opasek wybierają np. opaskę na kolano (z zabudowaną rzepką) lub staw skokowy (w postaci krótkiej lub długiej skarpetki z dodatkowym pasem stabilizującym). Istotny to podkreślenia fakt jest taki, że opaski nie nadają się skręcenia stawów, którym często towarzyszy obrzęk.
Warto pamiętać, że ortezy, stabilizatory czy opaski to często zalecany element po operacjach stawowych przez ortopedów, ale również polecany do ćwiczeń rehabilitacyjnych pod okiem fizjoterapeutów. Wsparciem w procesie leczenia są również preparaty jak tabletki na stawy z glukozaminą.
Stabilizator stawów - kiedy się go stosuje?
Zależnie od potrzeb, charakterystyki urazu i rodzaju stawu można zdecydować się na opaskę na staw lub jego wzmocnioną wersję, czyli np. stabilizator stawu skokowego. W porównaniu z opaską stabilizator stawu jest sztywniejszym wyrobem, który lepiej dociska poszczególne struktury stawowe np. rzepkę w przypadku kolana, ponieważ wiele z nich zawiera specjalne usztywnienie wokół rzepki. Niejednokrotnie stabilizatory mają większy poziom regulacji w porównaniu do opasek ortopedycznych, które dobiera się na podstawie rozmiaru np. obwodu nadgarstka (np. dla stabilizacji urazów kciuka), uda (dla opasek na kolano), ramienia (dla opaski na łokieć) itd. Niejednokrotnie stabilizator na kolano posiada tzw. szynę, która lepiej usztywnia staw, zapewnia lepszą kompresję i stabilizację m.in. boczną. W przypadku lekkich urazów stawów wystarczająca może okazać się opaska, jeśli jednak towarzyszy istotne uszkodzenie więzadeł bardziej sprawdzi się stabilizator stawu lub wręcz orteza (np. w przypadku skręcenia 3-go stopnia, a także złamań kości). Najczęściej wybierany stabilizator jest na łokieć i staw skokowy.
Orteza — zastosowanie
Zależnie od złożoności urazu stawowego pomocne mogą okazać się najzwyklejsze opaski elastyczne / bawełniane / neoprenowe zakładane na staw. Niekiedy jednak staw wymaga zdecydowanie większego usztywnienia - nie chodzi jednak o zakładanie gipsu. Zdecydowanie stabilniejszą opcją dla bolącego kolana, nadgarstka są ortezy, które są nieco inaczej skonstruowane niż standardowe opaski i sztywniejsze stabilizatory. Często posiadają dodatkowe usztywnienie (zrobione z twardszych materiałów), inny sposób zapięcia oraz szersze możliwości dopasowania. Co zapewnia noszenie usztywnienia na stawie? Staw taki dzięk ortezom jest bardziej stabilny - wspiera on więzadła stawowe, pomaga zredukować opuchliznę i wspomóc regenerację stawu. Warto pamiętać, że ortezy mogą pomóc stabilizować również wybrane odcinki kręgosłupa, czego nie będą w stanie zapewnić ani opaska ani stabilizator stawowy. Dlatego w ofercie apteki Galen obecne są ortezy lędźwiowo-krzyżowe, ale również prostsza ortezy na pojedyczne stawy jak orteza na kostkę, kolano, nadgarstek z kciukiem, łokieć, rękę. Nieodzownym wsparciem w gaszeniu stanu zapalnego i łagodzeniu bólu są leki przeciwzapalne na ból stawów bez recepty.
Mając na uwadze ortezy, stabilizatory stawów i opaski warto wytypować kilka istotnych różnic między nimi:
- opaski są miękką stabilizacją stawu, stabilizator jest sztywniejszy, a najtwardsza i najmniej elastyczna jest orteza stawowa
- opaski sprawdzą się przy małych i nieznacznych urazach, z kolei stabilizatory będą odpowiedniejsze przy bardziej zaawansowanych urazach, które jednak nie wymagają jeszcze stosowania ortezy, a wspomniana orteza to najbardziej stabilizujący artykuł ortopedyczny przewyższający możliwości opaski i stabilizatora włącznie
- opaska najmniej będzie ograniczać możliwość ruchu, nieco mniej stabilizator, a najwięcej orteza, która niejednokrotnie odgrywa rolę opaski gipsowej - dlatego do aktywności fizycznej najbardziej sprawdzi się opaska lub stabilizator do biegania
Przykładowe ortezy, stabilizatory i opaski na stawy
Co znajdziesz w kategorii opaski i ortezy na stawy oraz stabilizatory ortopedyczne?
- opaski (ortopedyczne) wciągane na stawy wykonane z bawełny i neoprenu
- usztywnienie na kolano, nadgarstek (opaska krótka / długa), staw skokowy typu stabilizator stawu
- elastyczne opaski ortopedyczne na inne stawy np. łokieć w postaci stabilizującej taśmy do owijania
- taśmy usztywniające na kostkę / łokieć zapinane na rzep
- ortezy zapewniające największy stopień usztywnienia w porównaniu do opasek i stabilizatorów stawu - stosuje się przy poważnych urazach, gdzie ani opaska ani stabilizator nie znajdują zastosowania i są przeciwwskazane.
Warto pamiętać, że ortezy, stabilizatory stawów oraz opaski na kolano, nadgarstek, staw skokowy, łokieć to wyroby medyczne, które należy stosować zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.