Pas poporodowy ma wspomagać pracę osłabionych po porodzie mięśni. Zazwyczaj pełni też funkcję estetyczną – zmniejsza obwód brzucha po porodzie. Pas poporodowy powinien być stosowany jedynie na zlecenie specjalisty.
Pas poporodowy po cesarskim cięciu i porodzie naturalnym
Pas poporodowy stosowany jest w celu wspomagania powrotu organizmu kobiety do formy sprzed ciąży. Wyglądem, pas brzuszny przypomina gorset. Wyprodukowany został z elastycznego materiału, który dobrze dopasowuje się do brzucha. Pas poporodowy ma za zadanie stabilizować tułów, pomagać w utrzymaniu prawidłowej sylwetki, a także pełnić formę profilaktyki, zapobiegającą rozwojowi przepukliny. Pas brzuszny najczęściej stosowany jest jako pas poporodowy po cc, rzadziej jako pas poporodowy po porodzie naturalnym.
Pas poporodowy jest wykorzystywany przez część kobiet do zmniejszenia obwodu brzucha. Pełni on wówczas rolę pasa wyszczuplającego, który daje wrażenie szczuplejszego brzucha. Warto jednak mieć na uwadze, że pas brzuszny powinien być stosowany jedynie na zlecenie lekarza lub fizjoterapeuty. Nieumiejętne korzystanie z pasów poporodowych może przynieść więcej szkody niż pożytku. Pas brzuszny zwiększając ciśnienie w jamie brzusznej może prowadzić do nadmiernego obciążenia znajdujących się w niej elementów ciała. Jego długotrwałe stosowanie na własną rękę stwarza ryzyko dodatkowego osłabienia mięśni dna miednicy. Dlatego bardzo istotne jest to, aby pas poporodowy nosić jedynie wtedy, gdy specjalista uzna że korzyści z jego stosowania przewyższają ewentualne ryzyko.
Pas brzuszny w różnych rozmiarach
Pas poporodowy nie powinien zastępować dbania o prawidłową sylwetkę. Wręcz przeciwnie, korzystając z pasa brzusznego konieczne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, których celem jest wzmocnienie mięśni brzucha. Pas poporodowy może być zapinany na rzepy lub mieć formę ciągłego materiału, który należy założyć wciągając go przez kończyny dolne. Pas brzuszny wyposażony w rzepy jest najczęściej wygodniejszy dla pacjenta. Dodatkowo daje możliwość delikatnej regulacji rozmiaru. Pas brzuszny ma zazwyczaj cielisty kolor, przez co jest bardzo dyskretny i niewidoczny pod ubraniem.
Pas poporodowy nie powinien być stosowany jako pas wyszczuplający, który ma za zadanie pozornie zmniejszyć obwód brzucha. Ciało kobiety w okresie ciąży zmienia się przez 9 miesięcy. Warto więc dać mu czas na spokojną regenerację. Po połogu można zacząć wprowadzać ćwiczenia fizyczne, które długotrwale wpłyną na wygląd brzucha po porodzie. Pas brzuszny może stanowić jedynie element terapii i warto korzystać z niego jedynie na zlecenie specjalisty.