Czy taśmy kinezjologiczne to rodzaj plastrów?
Taśmy kinezjologiczne to wyroby medyczne, które wyglądem przypominają rozciągliwy plaster bez warstwy opatrunkowej - tzw. przylepiec, który nakleja się w odpowiedni sposób na staw z kontuzją (m.in. z uwzględnieniem odpowiedniego naciągu taśmy i pozycji stawu - wyprostowany czy w zgięciu) i związana z nią metoda kinesiotaping. Metoda ta bardzo często kojarzona jest z osobami aktywnymi fizycznie, dlatego część osób szuka ich pod nazwą plastry dla sportowców. Plastry jak taśmy kinezjologiczne nie są dedykowane do podtrzymywania opatrunku - znajdują zastosowanie po urazie w okresie rekonwalescencji przy kontuzjach stawowych, mięśniowych lub stawowo-mięśniowych np. w przebiegu częściowego zerwania więzadeł w kolanie, łokcia tenisisty, po skręceniach i nadwyrężeniach mięśni. W przypadku silnych dolegliwości bólowych i zapalnych wiele osób sięga po leki przeciwbólowe oprócz tapingu.
Taśmy kinezjologiczne, kolorowe tejpy, plastry kinesio — co to jest?
Taśmy kinezjologiczne to jedna z alternatyw, na którą decydują się pacjenci borykający się z bólem stawów i/lub mięśni związanym z treningiem. Każda taśma to ok. 5 cm szerokości pasek o długości kilku metrów (zwykle 5 metrów taśmy na rolce), który zależnie od stawu odpowiednio obkleja się jednym, dwoma lub nawet trzema kawałkami pastra dynamicznego tejpa. Taśmy kinezjologiczne są pomocne nie tylko przy łagodnych urazach stawów, ale również przy bolesnym napięciu mięśni. Produkt ten dostępny jest w różnych kolorach, co odpowiada potrzebom stylistycznym w zależności od np. stroju sportowego. Tejpy to wyroby medyczne, które nie ograniczają swobody ruchów, wykonane często z materiałów o małym potencjale alergizującym. Oprócz tego warstwa klejąca taśmy kinezjologicznej (tzw. tejpów) jest trwała i umożliwia kilkudniowe noszenie oklejonego stawu mimo kąpieli, prysznicu czy potu. Dlatego z obklejonym kolanem, barkiem, ramieniem, nadgarstkiem można spokojnie wykąpać się. Dodatkowo kinezjologiczne tejpy cechują się określoną rozciągliwością, która zależna jest użytych materiałów - najczęściej to mieszanka bawełny i elastanu. Powszechnie aplikowanie taśm kinezjologicznych określa się jako tejpowanie np. kolana, barku, pleców, nadgarstka itd.
PODSUMOWUJĄC: w czym pomaga stosowanie taśm (tejpów) kinezjologicznych (fizjoterapeutycznych)?
- tejpy zmniejszają odczuwanie bólu, a w swoim składzie nie zawierają przeciwbólowych substancji czynnych - nie są lekami, a wyrobami medycznymi
- przyspieszają rekonwalescencję i regenerację stawu, a także innych uszkodzonych struktur jak mięśnie i poszczególne elementy stawowe jak więzadła
- taśmy naklejane na stawy chronią przed urazami, dlatego stosowane są przez osoby ćwiczące podczas treningu.
GDZIE nakleja się tejpy / plastry kinesio? Zależnie od stawu, czyli np.:
- wykonuje się taping kolana - tejp (taśma kinesio) na kolano
- tejpy na bark i plecy z wykorzystaniem kinezjoterapii
- taping dłoni i nadgarstka.
Kluczowa kwestia w przypadku plastrów dynamicznych jak tejpy jest ich właściwa aplikacja. Dlatego część osób może mieć na samym początku problem. Taśma kinezjologiczna - jak poprawnie naklejać są na stawy? O pomoc w tej kwestii warto zwrócić się do fizjoterapeuty, który równolegle będzie nadzorował proces leczenia i zaleci odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne. Wsparciem obok tejpów, konsultacji fizjoterapeuty i lekarza rehabilitanta są również preparaty na stawy z glukozaminą.
Taśmy kinezjologiczne na twarz, czyli kinesiotaping twarzy
Wymienione tejpy znalazły również zastosowanie w pielęgnacji urody w terapii przeciwzmarszczkowej. Właściwe obklejanie czoła tejpami może pomóc w redukcji poziomych zmarszczek i lwiej zmarszczki. Plastry kinezjologiczne nakleja się najczęściej w celach kosmetyczno-pielęgnacyjnych po masażu twarzy. Dzięki nim podtrzymywany jest efekt prostowania zmarszczek. Gdzie oprócz czoła nakleja się taśmy tejpy? M.in. na rejon bruzd wargowo-nosowych, a także skronie (kurze łapki), na żuchwę i policzki oraz szyję. Tejpny na twarz stały się zatem wsparciem dla skóry w zakresie jej gęstości, napięcia i przeciwdziałania w powstawaniu nowych i pogłębiania istniejących zmarszczek. Najczęściej do tapingu twarzy wykorzystuje się standardowe taśmy do tejpingu stawów i ciała. Łatwo można zatem znaleźć tejpy do twarzy, stawów i ciała np. w aptece.