Co oznacza krew utajona w kale
Krwawienia w obrębie jelit czasem są ciężkie do wykrycia, ponieważ stolec może maskować niewielkie ilości krwi. Aby wykryć wzmożone usuwanie krwi ze stolcem, należy wykonać test na krew utajoną w kale. Taka krew najczęściej jest pochodzenia jelitowego i może być wynikiem różnych problemów zdrowotnych. Jednym z głównych powodów, dla których badanie na krew utajoną w kale jest przeprowadzane, jest możliwość wczesnego wykrycia raka jelita grubego. Jednak krew utajona w kale może również być wynikiem innych schorzeń, takich jak owrzodzenia, polipy jelita grubego czy infekcje jelitowe.
Kiedy wykonać domowy test na krew utajoną
Test na krew utajoną w kale zwykle jest zalecany osobom powyżej 50. roku życia jako działanie profilaktyczne pozwalające wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium. Jednak istnieją również inne sytuacje, w których warto rozważyć wykonanie tego badania. Należą do nich bóle brzucha, utrata masy ciała, nawracające biegunki i zaparcia. Stosowanie doraźnych tabletek na biegunkę czy syropów na zaparcia pozwala na krótkotrwałe złagodzenie objawów, jeżeli jednak przyczyną tych dolegliwości jest choroba przewodu pokarmowego, to wymagane jest często leczenie pod kontrolą lekarza.
Test na krew w kale powinny także wykonywać osoby, u których występują schorzenia jelit wśród najbliższych członków rodziny. Wiele chorób przewodu pokarmowego jest bowiem obarczona ryzykiem dziedziczności. Kontrolować obecność krwi w kale powinny również osoby, które chorowały na polipy czy raka jelita grubego. Testy kontrolne pomagają sprawdzić, czy nie nastąpił nawrót choroby.
Test na krew utajoną w kale z apteki
W aptece dostępne są testy na krew utajoną w kale, które można przeprowadzić w domu. Dzięki temu możemy samodzielnie zadbać o regularne badania kału, bez konieczności czekania na wyniki laboratorium. Testy na krew w kale są łatwe w użyciu i zazwyczaj polegają na pobraniu próbki kału przy użyciu specjalnego aplikatora. Wyniki testu są dostępne już po kilku minutach. Należy pamiętać, że pozytywny wynik domowych badań na krew w kale powinien zawsze skierować nasze kroki do lekarza.
Jak wykonać domowy test na krew utajoną w kale
Wykonanie testu na krew utajoną jest proste i nie wymaga specjalnego przeszkolenia. Wystarczy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania testu i postępować krok po kroku według jej wskazówek. Pierwszym krokiem jest zebranie próbki kału do suchego i czystego naczynia. Następnie zanurza się aplikator dołączony do opakowania w 3 różnym miejscach stolca. Nie należy zbierać dużo kału, najlepiej, żeby była to cienka warstwa. Po pobraniu próbek umieszczamy aplikator w pojemniku z roztworem, zakręcamy i mocno potrząsamy, aby wymieszać próbkę z odczynnikiem. Następnie dodajemy 2 krople tak powstałego roztworu do okienka na płytce testowej. Zwykle już po 5 minutach można odczytać wynik testu.
Wyniki testu na krew w kale
Po przeprowadzeniu testu na krew w kale, wyniki odczytujemy z płytki testowej. Jak to zwykle bywa w przypadku domowych testów, dwie kreski oznaczają wynik pozytywny, a jedna kreska wynik negatywny. Zawsze warto się jednak posiłkować instrukcją dołączoną do opakowania, aby wykluczyć, że test jest fałszywie negatywny lub pozytywny.
Należy pamiętać, że negatywny wynik na obecność krwi w kale nie wyklucza możliwości innych problemów zdrowotnych, dlatego w przypadku wątpliwości lub obecności objawów sugerujących problemy jelita grubego, najlepiej umówić się na wizytę u lekarza. W przypadku pozytywnego wyniku testu na krew utajoną w kale wizyta u lekarza jest elementem obowiązkowym, bowiem sami nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jaka choroba powoduje taki wynik. Dalsza diagnostyka, w tym kolonoskopia, może być konieczna w celu postawienia diagnozy. Regularne wykonywanie testów na krew utajoną w kale jest istotne, ponieważ może przyczynić się do wcześniejszego wykrycia ewentualnych problemów zdrowotnych związanych z jelitem grubym, co z kolei zwiększa szanse na skuteczne leczenie i powrót do pełni zdrowia.