Tabletki i leki na skurcze i ból brzucha bez recepty - wskazania
Ból brzucha i podbrzusza może mieć różną charakterystykę, część pacjentów może opisywać go jako kłujący, skurczowy (spastyczny). Przyczyny mogą być zróżnicowane — niekiedy to problemy trawienne np. niestrawność, ból żołądka, skurcze jelit czy niemowlęca kolka. Bólom brzucha często towarzyszą stany spastyczne tj. skurczowe, które można złagodzić np. ciepłem z użyciem termoforu. Gdy metoda ta okaże się nieskuteczna można sięgnąć po takie środki jak leki rozkurczowe bez recepty — niektóre z nich są przeznaczone również dla dzieci. Zatem leki na ból brzucha o profilu rozkurczowym przyjmuje się np. przy kamicy dróg żółciowych, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, w przypadku stanu zapalnego jelit i żołądka, pomocniczo w przypadku zaparć mających skurczowy (spastyczny charakter). Są pomocne w łagodzeniu bólu brzucha w przebiegu nieswoistych chorób zapalnych jelit, a także w zespole jelita drażliwego. Zdecydowana większość preparatów z tej kategorii jest odpowiednia jako tabletki na skurczowy ból brzucha.
Leki i tabletki na ból brzucha - co zawierają?
Podstawowe leki na ból brzucha bez recepty, po które najczęściej sięgają pacjenci to drotaweryna tabletka np. No-Spa lub hioscyna (leki typu Buscopan i Scopolan w postaci tabletek i czopków). Niekiedy zachodzi potrzeba, że leki na ból brzucha łączy się z lekami przeciwbólowymi jak paracetamol lub metamizol. Zwykle w przypadku dorosłych stosuje się 500 mg paracetamolu i 1-2 tabletki leku rozkurczowego. Ciekawym przykładem połączenia leków na bolesne skurcze brzucha związane z pęcherzykiem żółciowym, a także kolką nerkową w kamicy nerkowej jest łączne stosowanie metamizolu z butylobromkiem hioscyny lub drotaweryny.
Inne leki na ból brzucha mogą zawierać takie substancje jak trimebutyna lub mebeweryna. Kiedy się je stosuje? Środki te wykazują łagodne właściwości rozkurczowe i są stosowane w przypadku bólu brzucha związanego z przejedzeniem, czemu towarzyszy uczucie pełności. Oprócz tego leki te nie zaburzają naturalnej perystaltyki jelit i mogą być stosowane pomocniczo w biegunkach i zaparciach, którym towarzyszy ból brzucha.
Niektóre bóle brzucha mogą mieć związek ze spożytym posiłkiem, dlatego tabletki na ból brzucha po jedzeniu znajdziesz również w kategorii preparaty na trawienie i niestrawność. Pomogą uporać się z ciężkostrawnym posiłkiem.
Preparaty na ból brzucha, tabletki i leki rozkurczowe - działanie
Czy leki rozkurczowe mają działanie przeciwbólowe? Nie są to typowe preparaty wpływające na przemianę kwasu arachidonowego, czyli tak jak NLPZ. Jednak bardzo silny skurcz brzucha może wywołać ból, a rozkurczenie tych mięśni ulgę. Dlatego leki rozkurczające w tabletkach mogą zmniejszyć odczuwany ból brzucha. Ich podstawowa właściwość to działanie spazmolityczne (rozkurczające). W jelitach obecnych jest wiele różnego rodzaju receptorów, a środki spazmolityczne należą do różnych grup farmakoterapeutycznych. Dlatego działają one w różny sposób. Przykładowo drotaweryna hamuje specyficzny enzym, w efekcie czego miozyna czyli kurczące się białko w mięśniach ulega rozkurczowi podobnie jak mięśnie. Z kolei hioscyna oddziałuje na receptor muskarynowy - blokuje go, co zmniejsza skurczowy ból brzucha. Z kolei mebeweryna działa bezpośrednio na mięśnie (np. kanały jonowe), a trimebutyna wykazuje pośrednio mechanizm jak hioscyna, aczkolwiek wpływa również na inny typ receptorów w przewodzie pokarmowym. Warto mieć na uwadze, że niektóre leki spazmolityczne nie zaburzają perystaltyki jelit, dlatego niektóre z nich sprawdzą się w przypadku zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, którym towarzyszą bolesne skurcze brzucha.
Na jakie struktury mięśniowe działają leki rozkurczowe? Są to przede wszystkim mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, układu moczowego i rozrodczego. Zatem leki rozkurczowe dostępne bez recepty nie będą działać na skurcze mięśni szkieletowych - nie pomogą w przypadku skurczu łydek.
Preparaty rozkurczające dla dzieci oraz dorosłych od bólu brzucha - rodzaje i przykłady
Typowe środki na ból brzucha to wymienione wyżej tabletki jak No-Spa, Buscopan, Scopolan, Tribux czy Duspatalin. Istotne znaczenie mają również zioła, a wśród nich rumianek lub mięta. Środki te stosuje się najczęściej w postaci ciepłego naparu (herbatki), ponieważ ciepło działa kojąco na mięśnie i pomaga je rozluźnić (podobnie jak działają maści rozgrzewające).
Co może pomóc na ból brzucha u dzieci? Ból brzucha u bardzo małych dzieci może być związany ze wzdęciem i kolką niemowlęcą. W tym wypadku pomogą krople na ból brzucha. U nieco starszych dzieci można podać leki na bazie drotaweryny - od 6. roku życia, z kolei Buscopan i jego odpowiedniki dopiero u dzieci od 12 lat.
Leki na ból brzucha dla dorosłych to wszystkie wymienione wyżej leki jak np. No-Spa Max zawierająca 80 mg drotaweryny na tabletkę, gdzie jej podstawowa opcja to 40 mg. Inne tabletki na ból brzucha bez recepty dla dorosłych to Scopolan, leki z trimebutyną lub mebeweryną.
Co na ból brzucha przy okresie? Tutaj również pomocne okażą się leki rozkurczowe, warto ich szukać w kategorii leki na bóle menstruacyjne.