Kiedy wykonać test na Helicobacter
Zakażenie Helicobacter często przebiega bezobjawowo. Jednak mimo braków dolegliwości, w naszym organizmie rozwija się przewlekły stan zapalny, który z czasem może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Sięgnięcie po test na Helicobacter pylori (czy to z krwi czy z kału) może być uzasadnione jako element profilaktyki i dbania o swój układ pokarmowy. Z czasem jednak zapalenie może prowadzić do wrzodów żołądka i wtedy pojawiają się pierwsze objawy. Używanie standardowych leków na wrzody i innych środków zazwyczaj nie daje długotrwałej ulgi. Należy być wyczulonym na dolegliwości takie jak bóle brzucha, zgaga, nudności, wymioty, wzdęcia, uczucie pełności po posiłku. To jest sygnał, że warto wykonać test na obecność Helicobacter pylori. Te objawy mogą bowiem wskazywać na choroby żołądka związane z tą bakterią. Test na helicobakter warto wykonać również jeśli wcześniej byłeś leczony z powodu infekcji Helicobacter pylori. Przeprowadzanie testu pozwala ocenić, czy bakteria została skutecznie wyeliminowana z organizmu.
Testy na Helicobacter pylori z apteki - rodzaje
W aptekach dostępne są różne rodzaje testów na Helicobacter pylori. Wśród nich wyróżniamy testy z kału i testy z krwi.
- Test na Helicobacter z kału: Ten rodzaj testu polega na pobraniu próbki kału i jej przetestowaniu pod kątem obecności antygenów Helicobacter pylori. Jest to prosty i bezbolesny sposób na diagnozowanie infekcji, szczególnie u dzieci.
- Test na Helicobacter z krwi: Ten test polega na pobraniu próbki krwi i sprawdzeniu jej również pod kątem obecności przeciwciał skierowanych przeciwko Helicobacter pylori. Jest to bardziej ogólny test, który może wykryć przeciwciała nawet w przypadku wcześniejszej infekcji, niekoniecznie aktywnej. Wyniki testu z krwi są dostępne po kilku dniach.
Jak wykonać test na helikobacter z krwi
W standardowym zestawie do testu na Helicobacter z krwi znajdziemy sterylny lancet do nakłucia palca, pipetę do pobrania krwi, płyn kontrolny oraz płytkę testową.
Wykonując test na Helicobacter z krwi, należy postępować zgodnie z określonymi krokami. Najpierw konieczne jest odkażenie palca i nakłucie opuszki palca przy użyciu lanceta. Następnie, za pomocą pipety, pobieramy krew do badania. Krew tę należy nałożyć na odpowiednie pole testowe na kasetce testowej, a następnie zakroplić je płynem testowym.
Po wykonaniu tych czynności oczekujemy przez kilka lub kilkanaście minut, zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu testu na helicoabkter, aż wynik badania będzie gotowy do odczytu. Ważne jest, aby przestrzegać podanych przez producenta przedziałów czasowych m.in.czasu, który ma upłynąć między nałożeniem krwi na pole testowe a dodaniem płynu kontrolnego oraz czasu, po którym wynik należy odczytać.
Jak wykonać test na helikobacter z kału
Zestawy do badania obecności Helicobacter pylori w kale wyposażone są najczęściej w plytkę testową, pojemnik z roztworem ekstrakcyjnym oraz aplikator do pobrania próbki kału. Wykonując test na Helicobacter z kału, procedura jest następująca: należy pobrać próbkę kału za pomocą specjalnego aplikatora. Ważne aby pobrana próbka była cienka, mało obfita. Aplikator z pobraną próbką kału wprowadzamy do pojemnika z płynem, który jest częścią zestawu do badania. Po zakręceniu pojemnika mocno go wytrząsamy.
Następnie przygotowany materiał z kałem nakładamy na odpowiednie pole testowe na kasetce testowej. Po upływie czasu, który jest wskazany w instrukcji testu na Helicobacter, możemy przystąpić do odczytu wyniku. Ważne jest, aby przestrzegać podanego czasu oczekiwania, zwykle wynoszącego około 5 minut, zanim wynik zostanie odczytany.
Czy test z apteki na Helicobacter jest wiarygodny
Wykonanie testu na Helicobacter pylori z apteki zgodnie z instrukcją daje zwykle wiarygodne wyniki. Jednak, tak jak w przypadku każdego testu na wyniki może wpływać nieumiejętne przeprowadzenie badania. Błędy użytkownika takie jak nieprzestrzeganie czasu testowania czy użycie zbyt dużych próbek kału mogą zafałszować wynik testu Helicobacter pylori. Także część leków jak środki na zgagę czy antybiotyki zaburza testowanie. Stąd przed badaniem trzeba zaprzestać stosowania takich medykamentów.
Wyniki testu na Helicobacter pylori
- Wynik dodatni: Oznaczony jest dwoma kreskami - w polu testowym i kontrolnym. Jeśli test na Helicobacter pylori daje wynik pozytywny, oznacza to, że bakteria jest obecna w organizmie. W takim przypadku ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu omówienia dalszych kroków, takich jak leczenie lub kontrola infekcji.
- Wynik ujemny: Oznaczony jest jedną kreską w polu kontrolnym. Wynik ujemny oznacza brak wykrywalnych śladów Helicobacter pylori w pobranej próbce. Jednak w razie wątpliwości co do wyników testu dobrze wykonać dodatkowe badania w laboratorium.
Właściwie bez względu na wynik testu, zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu pełnej oceny sytuacji i określenia, czy konieczne jest leczenie lub dalsze badania. Lekarz może skierować nas na testy oddechowe, czy gastroskopię, bowiem wykonanie domowego testu na Helicobacter pylori z kału lub z krwi nie wystarcza do postawienia diagnozy. Niemniej apteczne testy mogą stanowić wartościową wskazówkę podczas diagnostyki Helicobacter.