Chrapanie jest powszechnym zjawiskiem, którego doświadcza się przynajmniej raz w życiu. Trzeba jednak przyznać, że przypadłość ta, jest w większości domeną mężczyzn. Choć chrapanie w większości przypadków nie jest groźne dla zdrowia, skutecznie utrudnia zaśnięcie innym osobom, które zachęcają domownika lub współlokatora, aby poszukał coś na chrapanie.
Dlaczego chrapiemy? Wydobywające się dźwięki świadczą o utrudnionym przepływie powietrza przez gardło. Chrapaniu często towarzyszy bezdech, który może trwać nawet minutę. Zjawisko najczęściej dotyczy osób otyłych, starszych, mających problemy z nadciśnieniem oraz tych, którzy spożyli większą dawkę alkoholu przed pójściem spać. Osoby dotknięte chrapaniem często budzą się z bólem gardła i rano muszą sięgnąć po tabletki na chrypkę. Nieobce są też takie objawy jak poranny ból głowy i migrena. W takich sytuacjach dobrze zaopatrzyć się w aptece w skuteczny lek na chrapanie.
Jak działa środek na chrapanie
Każdy lek na chrapanie może mieć inne działanie. Wśród najczęściej stosowanych preparatów znajduje się spray przeciw chrapaniu, który aplikuje się na tylną ścianę gardła lub do nosa. Jego zadaniem jest usztywnianie wibrujących tkanek gardła, powodujących nieprzyjemne dźwięki. Oprócz tego spray na chrapanie usprawnia przepływ powietrza przez nos oraz nawilża i zmiękcza błonę śluzową. Produkty tego typu dobrze działają przeciw chrapaniu - mogą całkowicie wyeliminować problemy z chrapaniem lub ograniczyć częstotliwość i głośność wydobywających się dźwięków.
Istnieją również zwolennicy kropli na chrapanie, które bazują na kompozycji olejków eterycznych. Ich niewątpliwą zaletą jest przyjemny, ziołowy zapach, który działa odprężająco i pozwala się wyciszyć. Gdy zaś przyczyną chrapania jest zatkany przez przeziębienie nos, można sięgnąć po plastry na chrapanie, które naklejone na nos mechanicznie zwiększają przepływ powietrza.
Domownicy narażeni na dźwięki chrapania mogą sięgnąć po stopery, zatyczki do uszu przeciwhałasowe, które ograniczą odczucie związane z wydobywającymi się odgłosami. Pomoże to zachować spokojny, nieprzerwany sen.
Co zawierają leki przeciw chrapaniu
Najpopularniejsze składniki środków na chrapanie to substancje o działaniu nawilżającym takie jak gliceryna i kwas hialuronowy. Dla zwolenników leków roślinnych opracowane są leki na chrapanie na bazie aromatycznych olejków eterycznych czy wyciągu z mięty pieprzowej.
Jakie leki na chrapanie - spray, plastry, krople na chrapanie
Co zastosować na chrapanie? W naszej aptece można znaleźć różnego rodzaju preparaty, pomagające pozbyć się problemów z nieprzyjemnymi dźwiękami wydawanymi podczas snu. Oferujemy m.in. spray na chrapanie, odpowiedni zarówno dla osób, u których nie ustalono przyczyn problemu, jak i kobiet oraz mężczyzn zmagających się z częstym wysychaniem śluzówki. Dostępne są także plastry na nos, ułatwiające oddychanie podczas przeziębienia czy reakcji uczuleniowej. Jako środek na chrapanie doskonale sprawdzają się również krople do nosa, płyny do płukania gardła, pastylki oraz nawilżające listki doustne. Wybranie skutecznego leku na chrapanie umożliwia spokojny sen zarówno osobie chrapiącej jak i jej współlokatorom.