Co zawierają tabletki i leki uspokajające bez recepty
Leki na uspokojenie to częsta grupa produktów spotykana w kobiecej apteczce. Są ku temu powody natury fizjologicznej jak nieco bardziej specyficzny układ hormonalny. Po środki i preparaty uspokajające sięgają również panowie - mimo twardej zewnętrznej powłoki, narzuconej nieraz przez kulturę i wychowanie, ich też dopada stres oraz zdenerwowanie. Tabletki, leki uspokajające w dużej mierze opierają się na roślinnych składnikach jak melisa, kozłek lekarski (waleriana), chmiel, męczennica (passiflora), lawenda, serdecznik czy dziurawiec. Występują one również w formie płynnej jako syrop na uspokojenie. Obok nich równolegle mogą wystąpić witaminy i minerały jak witaminy z grupy B, które wspomagają układ nerwowy, a także magnez, którego niedobór może objawiać się jako łagodne stany depresyjne.
Jak działają środki uspokajające
Jak zatem działają preparaty, na uspokojenie? Jak sama nazwa wskazuje, pomagają w przypadku napięcia nerwowego związanego ze stresem, intensywnym przeżyciem czy uczuciem niepokoju. Zioła uspokajające wpływają na różne struktury mózgu oraz zmieniają przekaźnictwo neuroprzekaźników, odpowiadających za nastrój, sen czy emocje. Wsparciem w działaniu ziół uspokajających i na uspokojenie są tabletki z magnezem, który wspiera funkcjonowanie układu nerwowego.
Leki, tabletki uspokajające — na co trzeba uważać i o czym pamiętać?
Wybierając tabletki na uspokojenie, warto pamiętać, że ich podstawowemu działaniu terapeutycznemu towarzyszy niekiedy obniżenie sprawności psychomotorycznej. Wszelkie zaburzenia skupienia, spowolniona motoryka ciała, osłabione funkcje psychologiczne to niepożądane cechy przy prowadzeniu samochodu. Dlatego osoby stosujące leki uspokajające bez recepty powinny pamiętać o ich niekorzystnym wpływie na zdolność prowadzenia pojazdów czy obsługiwania maszyn. W przypadku tabletek uspokajających nie warto stosować podwójnej zalecanej dawki, której celem jest przyspieszenie działania. Nadmierne przyjmowanie może prowadzić do wzmożonej senności, która niekiedy jest przyczyną wypadków. Oprócz tego tabletki (nawet ziołowe) uspokajające wchodzą w interakcje z alkoholem - nie należy ich łączyć ze sobą. Większość środków na uspokojenie przeznaczone jest do krótkiego stosowania. Jeśli mimo ich zażywania nie odczuwamy ulgi, dobrze rozważyć wizytę u lekarza.
Zmagasz się w pracy lub domu z nerwową atmosferą, która nie pozwala spokojnie zasnąć? Zobacz preparaty, krople, tabletki i leki na sen i spanie.
Najmocniejszy lek na uspokojenie bez recepty z apteki
Jaki jest najmocniejszy lek na uspokojenie dostępny bez recepty? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Dużo zależy, chociażby od wrażliwości na dane substancje czynne. Zazwyczaj tabletki uspokajające wywołują równoczesny efekt nasenny, więc najlepiej wypróbować kilka preparatów i sprawdzić, który najlepiej sprawdza się w naszym przypadku.
Tabletki na uspokojenie, które nie otumaniają
Ze względu na powszechną komponentę nasenną w lekach uspokajających, część osób może mieć problem, szukając tabletek na uspokojenie, które nie otumaniają. Jeżeli zależy nam na przytomności umysłu, to w pierwszej kolejności sięgnąć można po magnez, którego niedobory mogą objawiać się niepokojem i nasilonym stresem. Szukając leku na uspokojenie, który nie otumania, warto również zacząć od preparatów, które mają niższą zawartość substancji czynnej. Choć efekt uspokajający będzie nieco słabszy, to równocześnie niewielki będzie efekt nasenny. Wśród substancji roślinnych można sięgnąć po rumianek, passiflorę czy ashwagandhę obecną w preparatach adaptogennych.
Zioła, roślinne tabletki, syrop, krople na uspokojenie — preparaty
W aptece znajduje się szereg produktów, które pomogą zadbać o układ nerwowy, a także przyniosą ukojenie w stresującej sytuacji. Zależnie od potrzeb czy wskazań część osób może sięgnąć po tradycyjne leki na uspokojenie takie jak krople walerianowe, a także leki złożone, w skład których wchodzi wiele ziół i ekstraktów. Częstym gościem w środkach uspokajających jest głóg, który pozwala unormować szybkość bicia serca, które “bije jak szalone” w czasie stresu (tutaj znajdziesz więcej preparatów jak tabletki na serce z głogiem bez recepty).
Preparaty uspokajające występują w różnych postaciach. Spora pula osób będzie szukała syropu na uspokojenie, jednak prym wiodą tabletki na uspokojenie, które często wchodzą w skład domowej apteczki. Osoby gustujące w smaku ziół mogą sięgnąć po roślinne herbatki uspokajające na bazie m.in. melisy i rumianku. Ich przyjemny zapach i aromat dodatkowo łagodzi napięcie i stres. Środki uspokajające można również znaleźć w postaci pastylek do ssania i kropli.