Lek moczopędny (diuretyk) - kiedy się je stosuje?
Diuretyki to substancje działające na nerki, które powodują wzmożone wydalanie wody i elektrolitów jak sód czy potas, co przekłada się na nasiloną produkcję oczu. Preparaty diuretyczne (szczególnie te na receptę) są stosowane w przypadku nadciśnienia jako jeden z elementów leczenia. Środki moczopędne stosuje się np. w celu pobudzenia nerek do zwiększonej produkcji moczu, co może odbarczyć "przewodniony" organizm. Wiele osób stosuje preparaty moczopędne bez recepty tzw. diuretyki w przypadku nagromadzenia wody w organizmie, co może wiązać się z fazą cyklu menstruacyjnego przed krwawieniem, a także niedoczynnością tarczycy - często szukają ich pod nazwą tabletki odwadniające. W efekcie zwiększone wydalanie płynów w postaci moczu może przyczynić się do redukcji obrzęków nóg różnego pochodzenia i ograniczyć objawy niewydolności kończyn dolnych związanych z żylakami. Z leków moczopędnych mogą korzystać osoby, które borykają się z piaskiem, kamicą nerkową lub stosują je w ramach profilaktyki, ponieważ występują obciążenia rodzinne i tendencja do tej choroby. Poza tym leczenie infekcji dróg moczowych i zapalenie pęcherza moczowego furaginą wymaga zwiększonej ilości płynów - mogą być to chociażby tabletki, zioła, herbatki moczopędne. W aptece internetowej dostępnych jest wiele leków o działaniu moczopędnym, ale wiele z nich, szczególnie tych silnie działających dostępnych jest tylko na receptę. Zdecydowana część diuretyków OTC będzie bazować na roślinnych składnikach - to nadal szeroki wybór leków stanowiące wsparcie nerek oraz układu moczowego w schorzeniach pęcherza, cewki moczowej.
Co zawierają leki moczopędne - skład i działanie
Dobre tabletki moczopędne bez recepty co tak naprawdę zawierają? To przede wszystkim różnego rodzaju zioła i ich mieszanki jak wyciągi i ekstrakty roślinne, ale również nalewki i ziołowe herbatki moczopędne. Zatem wśród składników leków wzmagających produkcję moczu bez recepty występują takie zioła jak naowocnia fasoli, kłącze perzu bez czarny, brzoza, mniszek, pokrzywa, skrzyp, mącznica lekarska, nawłoć, pietruszka, rdest ptasi. Zależnie od mechanizmu działania składniki leków moczopędnych mogą działać na różną część nefronu ograniczając zwrotne wchłanianie wody i sodu. Wiele z wymienionych surowców zawiera w swoim składzie olejki eteryczne, które "drażnią" nerki wzmagając produkcję moczu.
Najmocniejsze tabletki moczopędne bez recepty, czyli jakie?
Wśród ziół o największym potencjale diuretycznym wymienia się brzozę, perz, rdest. Warto zauważyć jednak, że na siłę leków diuretycznych wpływa standaryzacja użytych do nich składników. Zatem wybierając produkty wspierające wydalanie moczu warto zaznajomić się ze składem. Zioła to stosunkowo słabe i delikatne diuretyki - zdecydowanie silniejsze są środki RX dostępne na receptę. Zdecydowana większość z nich niesie silniejsze działanie, ale również szerszy wachlarz skutków ubocznych - przykładowy lek to np. furosemid stosowany jako wsparcie farmakoterapii nadciśnienia i do stosowania w niewydolności serca.
Preparaty i herbaty moczopędne - dawkowanie
Ziołowe środki moczopędne przyjmuje się zwykle 2-3 razy dziennie. Warto pamiętać jednak, że zastosowanie ich przed samym snem może przerywać sen przez konieczność wstania do toalety w związku z pełnym pęcherzem. Dlatego ostatnią dawkę warto przyjąć na jakiś czas przed planowanym położeniem się spać. Leków nasilających diurezę, które m.in. wzmagają filtrację kłębuszkową nie stosuje się na noc, wieczorem przed snem, nawet jeśli są wykorzystywane jako środki na nadciśnienie tętnicze. Diuretyki powinny być stosowane w ciągu dnia - rano i wczesnym popołudniem.
Najsilniejsze zioła, tabletki i leki moczopędne bez recepty
W aptece dostępne są różnego rodzaju produkty diuretyczne, które w swoim składzie zawierają wyłącznie substancje roślinne chociażby ekstrakty z dobrze znanych moczopędnych ziół. Duży odsetek tabletek moczopędnych wspierających wydzielanie moczu zawiera pokrzywę. Oprócz tabletek z pokrzywą o diuretycznych właściwościach dostępny jest również sok, zioła fix / herbatka ziołowa. W przyrodzie istnieje jeszcze wiele moczopędnych ziół, wśród których istotne znaczenie ma mniszek lekarski, brzoza, mącznica, nawłoć, rdest ptasi, skrzyp. Często w towarzystwie tych ziół można spotkać składniki chociażby jak pestki dyni (zobacz leki i tabletki na prostatę), a także żurawinę, która wspiera układ moczowy. Ciekawą opcją wśród preparatów moczopędnych jest doustna pasta zawierająca naowocnię fasoli jak np. Debelizyna i Fitolizyna. W tej kategorii znajdziesz leki i zioła moczopędne na obrzęki bez recepty, a także tabletki, których składniki wzmagają produkcję moczu i eliminację sodu. Warto wspomnieć o tradycyjnych lekach diuretycznych bez recepty jak krople i nalewki zawierające nawłoć mniszek pokrzywę i mącznicę. Na uwagę zasługuje również sok z mniszka lub pokrzywy zwyczajnej.
Leki moczopędne, zioła diuretyczne - przykłady
Najpopularniejsze dostępne bez recepty zioła w saszetkach do zaparzania to liść brzozy, korzeń mniszka, ziele skrzypu, kłącze perzu, liść mącznicy, korzeń pietruszki, ziele pokrzywy, liść borówki brusznicy, ziele nawłoci. Delikatne działanie diuretyczne zapewnia również krwawnik, lipa, ziele rumianku (przez obecność olejków eterycznych). Nie można przejść obojętnie obok ziela fiołka trójbarwnego, nasion kozieradki, ziela rdestu ptasiego, wyciąg z fasoli indyjskiej, a także lubczyk - znana przyprawa obecna w ziołowych produktach jak leki moczopędne dostępne bez recepty. Wiele z nich przyda się jako remedium na zakażenie układu moczowego (znane jako ZUM), a także w łagodnych stanach zapalnych cewki moczowej i pęcherza (zobacz leki na infekcję pęcherza i cewki moczowej), a także mogą być stosowane pomocniczo w piasku nerkowym w obrębie nerek. Jedne z najbardziej popularnych środków zwiększającycm wydalanie moczu zawierających zioła to m.in. Urosept tabletki, Nefrobonisol. Niestety nie wszystkie z nich to odpowiednie leki moczopędne na obrzęki nóg, kostek i właściwy ratunek na uczucie ciężkich oraz opuchniętych nóg. Trudno jednak obyć się bez nich w stanach zapalnych dróg moczowych u kobiet i mężczyzn też.