Maść przeciwalergiczna (antyhistaminowa) na uczulenie skórne
Leki jak maść na uczulenie, krem na alergię stosuje się w objawach uczuleniowych skóry, które demonstrują się jako mocne uczucie świądu, obrzęk tkanki (np. jak po ukąszeniu komara czy innego owada), zaczerwienienie, pokrzywka. Niekiedy można spotkać się z osutką polekową, której towarzyszy łuszczenie się skóry. Alergia skórna występuje niezależnie od wieku. Jej ofiarą mogą paść osoby dorosłe i dzieci. W apteczce małego alergika często znajdują się już sprawdzone środki na alergie, które obejmują m.in. kremy i maści na uczulenie o różnych sposobach i mechanizmie działania. Niektóre kremy, żele czy maści na alergię mają potencjał chłodzący ze względu na obecność mentolu czy specjalnego podłoża “maściowego”, które wywołuje efekt chłodzenia i zmniejsza dotkliwość świądu, dając szybką ulgę.
Jaka maść na uczulenie na twarzy bez recepty? Punktowo można zastosować antyhistaminowy żel z dimetyndenem. Zmniejsza on objawy uczulenia takie jak wysypki i swędzenie.
Jak działają leki na alergie skórne jak maść, krem czy żel?
Preparaty na alergie skórne to zróżnicowana grupa środków o różnym mechanizmie działania. Ich wspólnym celem niezależnie od sposobu działania jest zmniejszenie świądu, zaczerwienienia, obrzęku. Wysypka skórna znana jest również pod terminem osutka. Na jakim mechanizmie opierają się właściwości preparatów jak maść na wysypkę? W tej grupie znajdziemy leki jak maść przeciwhistaminowa (antyhistaminowa), która blokuje receptory H1 współodpowiedzialne za alergię. Efektem pobudzenia tych receptorów jest m.in. zwiększona przepuszczalność naczyń czy swędzenie. Inne preparaty to maść sterydowa, która wykazuje działanie przeciwzapalne, a dzięki mechanizmowi działania zmniejsza świąd. Z tej grupy produktów dostępny jest np. krem z hydrokortyzonem o stężeniu 0,5% lub 1%. Można go stosować, nakładając cienką warstwę kremu na niewielkie powierzchnie skóry. Taka terapia, stosowana nie dłużej niż 2 tygodnie daje dobre efekty i cechuje się bezpieczeństwem.
Na skórę przesuszoną i podrażnioną przez alergię zaleca się regularnie aplikować emolienty, które odbudują naturalny płaszcz lipidowy naskórka, przywracając odpowiednie nawilżenie.
Krem, maść, żel na uczulenie — jak wybrać?
Niezależnie od zespołu objawów maść na uczulenie skóry powinna zadziałać szybko, nie podrażniać skóry i cechować się szerokim indeksem terapeutycznym. W zależności od wieku niektóre środki nie powinny być stosowane, np. maści sterydowe bez konsultacji z lekarzem. Ograniczenie to wynika z budowy dziecięcej skóry i wrażliwości na niektóre substancje jak glikokortykosteroidy. Dla dzieci istnieją jednak rozwiązania jak żel z dimetyndenem.
W łagodzeniu alergicznych objawów skóry pomocne mogą okazać się kompresy ciepło-zimno, które zredukują uczucie swędzenia.
Jeśli krem, maść na alergię okazuje się za słaba, rozwiązaniem są doustne leki na alergię w postaci tabletek (dostępne bez recepty lub z przepisu lekarza).