Leki ograniczające symptomy alergiczno-uczuleniowe jak maść na uczulenie, krem na alergię stosuje się w objawach uczuleniowych skóry, które demonstrują się jako mocne uczucie świądu, obrzęk tkanki (np. jak po ukąszeniu komara czy innego owada), zaczerwienienie, pokrzywka lub wyprysk alergiczny skórny. Niekiedy można spotkać się z osutką polekową, której towarzyszy łuszczenie się skóry. Alergia skórna występuje niezależnie od wieku - jej ofiarą mogą paść osoby dorosłe i dzieci. W apteczce małego alergika często znajdują się już sprawdzone środki na alergie skórne, które obejmują m.in. kremy i maści na uczulenie o różnym składzie i mechanizmie działania. Niektóre kremy, żele czy maści na alergię mają potencjał chłodzący ze względu na obecność mentolu czy specjalnego podłoża “maściowego”, które wywołuje efekt chłodzenia i zmniejsza dotkliwość świądu, dając szybką ulgę.
Preparaty na alergie skórne to zróżnicowana grupa środków o różnym mechanizmie działania. Ich wspólnym celem niezależnie od sposobu działania jest zmniejszenie świądu, zaczerwienienia, obrzęku. Wysypka skórna znana jest również pod terminem osutka. Na jakim mechanizmie opierają się właściwości preparatów jak maść na wysypkę? W tej grupie znajdziemy leki jak maść przeciwhistaminowa (antyhistaminowa), która blokuje receptory H1 współodpowiedzialne za alergię. Efektem pobudzenia tych receptorów jest m.in. zwiększona przepuszczalność naczyń czy swędzenie. Inne preparaty to maść sterydowa, która wykazuje działanie przeciwzapalne, a dzięki mechanizmowi działania zmniejsza świąd. Z tej grupy produktów dostępny jest np. krem z hydrokortyzonem o stężeniu 0,5% lub 1%. Można go stosować, nakładając cienką warstwę kremu na niewielkie powierzchnie skóry. Taka terapia, stosowana nie dłużej niż 2 tygodnie daje dobre efekty i cechuje się bezpieczeństwem. Na skórę przesuszoną i podrażnioną przez alergię zaleca się regularnie aplikować emolienty, które odbudują naturalny płaszcz lipidowy naskórka, przywracając odpowiednie nawilżenie - przydadzą się na nadmierne łuszczenie i pękanie skóry związane z przewlekłymi stanami alergiczno-zapalnymi.
Kosmetyczne kremy przeciwuczuleniowe o łagodzącym i nawilżającym potencjale
Oprócz tego wiele preparatów na uczulenie w maści, kremach są wolne od klasycznych substancji jak steryd i składniki przeciwhistaminowe. Swoje działanie opierają często na opatentowanych składnikach. Łączą rolę produktu przynoszącego ulgę w przypadku swędzenia, zmniejszają uczucie towarzyszące zaczerwienieniu, są odpowiednie do stosowania miejscowego, a także mogą wspomóc gojenie. W ich składzie znalazły się składniki łagodzące, kojące, powlekające, nawilżające, redukujące łuszczenie np. starannie przebadane wyciągi roślinne z aktywnymi składnikami o potencjale p/alergicznym i p/zapalnym. Kremy i maści na alergię mogą przydać się w wielu sytuacjach.
Kiedy stosuje się maść na uczulenie i alergię na skórze?
Podstawowe wskazania do stosowania tego typu środków to uczulenie skórne, alergia skórna związana z kontaktem z alergenami jak pyłek kwiatowy, pyłki roślin drzew, krzewów i inne czynniki biologiczne np. jad owadów, a także środki chemiczne mogące uczulać jak glikole i inne związki organiczne, które mogą wywołać objawy alergii, do których zalicza się dokuczliwe uczucie świądu. Inne typowe wskazania dla maści na uczulenie to wysypka, wyprysk alergiczny, idiopatyczne zmiany alergiczne skóry. Zależnie od potrzeb w ramach tej kategorii dostępne są takie preparaty jak:
- maść na uczulenie na twarzy bez recepty
- żel, maść przeciwhistaminowa jak Fenistil
- maść, puder, krem na pokrzywkę swędzącą
- preparaty na zmiany alergiczne na inne rejony ciała - pod pachami, na rękach, dłoniach, plecach, w zgięciach łokci i kolan.
Znajdą się tutaj również preparaty na uczulenie na szyi np. od sztucznej biżuterii, a także zmiany fotoalergiczne (np. maść na uczulenie od słońca po opalaniu), spray na uczulenie od owadów po ukąszeniu. Oprócz tego w ofercie nie zabraknie produktów jak najsilniejszy lek na alergię skórną jak maści do stosowania na nasilone odczyny alergiczne i uczuleniowe np. maści i żele na alergię dostępne bez recepty.
Co zawierają leki na alergię skórną jak maść, krem i żel?
Podstawowe substancje czynne wchodzące w skład jak leki na alergie skórne dostępne bez recepty to:
- dimetynden - stary lek o działaniu przeciwhistaminowym, który stosowany na skórę nie powoduje uczucia senności w przeciwieństwie do tabletek na alergię
- hydrokortyzon - dostępny w maści, kremie i aerozolu na skórę
- benzokaina (anestezyna) - często w połączeniu z tlenkiem cynku i mentolem dostępna jako puder płynny na swędzenie skóry.
Maść na alergię skórną - rodzaje
Zależnie od substancji czynnej wyróżnia się najczęściej 3 rodzaje maści na alergię skórną, która może przyjmować również postać kremu, żelu, pudru płynnego o charakterystycznej białej barwie. Oprócz tego mogą być pomocne jako maść na pokrzywkę.
Krem, maść sterydowa na alergiczny wyprysk
To jeden z podstawowych leków na uczulenie. W ramach środków bez recepty dostępny jest krem/maść z 0,5% i 1% hydrokortyzonem. Leków tych nie stosuje się na twarz (chyba, że lekarz zaleci inaczej), a także tylko na małe powierzchnie skóry np. punktowo. Mają one opóźniony efekt terapeutyczny - pełne działanie rozwija się w ciągu kilku dni. Stosuje się je zwykle 1-2 razy na dobę na oczyszczoną skórę.
Na uczulenie i alergie skórne z dimetyndenem - Fenistil
Miejscowe preparaty na alergię z dimetyndenem to opcja bezpieczna dla dzieci. To podstawowy lek, który można określić jako maść na swędzenie u dzieci, ale nadaje się również jako maść na wysypkę alergiczną dla młodzieży i dorosłych. Dlatego sięgając po odpowiednią maść należy spojrzeć co ma w swoim składzie i dla kogo jest przeznaczona.
Puder na uczulenie i alergię bez recepty z benzokainą
Benzokaina to jedna z substancji czynnych, która obecna jest w produktach jak balsamy oraz żele na alergię. Najczęściej jest jednak kojarzona jako puder płynny z anestezyną (to synonimowa nazwa dla benzokainy), który łagodzi przebieg reakcji alergicznej - działa przeciwświądowo, ponieważ znieczula skórę, ogranicza odczuwanie bólu, uczucia pieczenia, swędzenia - potrafi redukować uciążliwy świąd. Niestety jego działanie nie jest długie, ale szybko przynosi ulgę.
Co jeszcze łagodzi uczulenie na skórze oprócz maści na uczulenie?
W łagodzeniu alergicznych objawów skóry pomocne mogą okazać się kompresy ciepło-zimno, które zredukują uczucie swędzenia. Pomocne są również chłodzące kosmetyki z mentolem, a także kremy cold-cream dostępne w aptece internetowej, które z powodzeniem stosuje się przy skórze atopowej, łuszczycowej, a także do pielęgnacji skóry objętej miejscową sterydoterapią.
Kremy na uczulenie, maść na alergię, żel antyalergiczny i przeciwhistaminowy - FAQ
Jaka maść na uczulenie na twarzy bez recepty?
Punktowo można zastosować antyhistaminowy żel z dimetyndenem. Zmniejsza on objawy uczulenia takie jak wysypki i swędzenie. Nie stosuje się lub przez bardzo krótki czas sterydową maść - tylko po konsultacji z lekarzem.
Czy można łączyć tabletki na alergie skórne z maścią na uczulenie?
Zależnie od nasilenie objawów, wieku pacjenta istnieje zasadność łączenia leku doustnego i na skórę. Na swędzenie skóry związane z uczuleniem stosuje się tabletki na alergię np. z loratadyną i 0,5-1% krem/maść z hydrokortyzonem. Żel na dłonie, ręce z objawami skórnych reakcji alergicznych np. substancją jak dimetynden można połączyć z doustnymi środkami na alergię - razem mogą pomóc na dokuczliwe swędzenie.
Czy maść na alergię można łączyć z hipoalergicznymi kosmetykami o działaniu łagodzącym i kojącym?
Nie ma przeciwwskazań dla łącznego stosowania obu tych preparatów. Stosuje się je jednak w określonej kolejności - w pierwszej kolejności krem przeciwalergiczny, a kolejno dermokosmetyk. To częste połączenie dla leczenia atopowego zapalenia skóry.
Czy maść na uczulenie pomoże na zmiany skórne z nadkażeniem bakteryjnym?
Maść na alergię, krem na uczulenie i inne produkty tego typu mogą maskować przebieg zakażenia bakteryjnego skóry. Dlatego stosuje się je w ramach leczenia objawowego, któremu powinno towarzyszyć leczenie przyczynowe jak antybiotyk w maści lub tabletkach.
Maść na uczulenie antyhistaminowa a wizyta u lekarza
Jeśli krem, maść na alergię okazuje się za słaba, rozwiązaniem są doustne leki na alergię w postaci tabletek (dostępne bez recepty lub z przepisu lekarza).