Krople do oczu na alergię - co zawierają i jak działają?
Oczy dotknięte alergią szczypią, są przekrwione, łzawią. Częstym objawem jest również uporczywe swędzenie, którego nie można się pozbyć. Jak temu zaradzić? Odpowiedzią są odpowiednio dobrane do objawów krople do oczu na alergię bez recepty. Jakie są inne objawy alergii ocznej? Mogą wystąpić opuchnięte powieki, które można złagodzić domowymi sposobami lub okładami ze świetlika. Krople do oczu o przeciwalergicznym działaniu zwykle zawierają środki konserwujące - dzięki temu są one dłużej ważne od otwarcia. Wyjątkiem są krople na alergię w postaci tzw. minimsów - jednodawkowych pojemniczków. Krople przeciwalergiczne do oczu działają w obrębie receptora histaminowego, który jest odpowiedzialny za objawy alergii jak łzawienie, zaczerwienienie, swędzenie. W czasie stosowania tych kropli zaleca się czasowo zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Krople do oczu przeciwalergiczne stosuje się zwykle 2 razy dziennie - rano i wieczorem. W przypadku wrażliwych oczu pomocne mogą okazać się krople na alergię bez konserwantów, które również dzięki specjalnej buteleczce można stosować stosunkowo długo np. 3 miesiące od pierwszego użycia. Do wzmocnienia efektu przeciwalergicznego można jednocześnie zastosować tabletki na alergię.
Jak zakrapiać oczy przy pomocy kropli na alergię?
Aby krople na swędzące oczy działały skutecznie i były bezpieczne ważna jest technika zakrapiania oczu. Pierwszym krokiem jest przyłożenie palca do zewnętrznej strony dolnej powieki i delikatne jej odciągnięcie. To utworzy kieszonkę, do której powinny trafić kropla. Następnie należy na chwilę zamknąć oczy, aby lek rozprowadził się po powierzchni oka.
Czego unikać przy zakrapianiu oka? Nie powinno się umieszczać kropel w kąciku oka. Choć jest to łatwy sposób na zakraplanie, to płyn zamiast utrzymać się na powierzchni oka, może ściekać do kanalików łzowych, które mają ujście właśnie w tym miejscu. Ważne jest również aby buteleczka kropli do oczu na alergię nie stykała się z powierzchnią oka. Pozwala zachować to odpowiednią higienę zarówno leku, jak i oczu.
Krople przeciwalergiczne do oczu - przykładowe preparaty na alergię oczną
W tej kategorii znajdziemy zarówno krople dla alergików bez recepty na uczulenie oczu jak i wyroby medyczne w postaci kropli. Ich celem jest łagodzenie objawów alergii. Mogą zawierać różne substancje. Krople na alergię do oczu zawierają ektoinę - bakteryjnego pochodzenia, substancję, która stabilizuje błonę śluzową, zmniejsza jej przepuszczalność, co w efekcie łagodzi objawy alergii. Uzupełnieniem działania ektoiny jest obecność hialuronianu sodu (który powszechnie występuje w nawilżających kroplach do oczu), który nawilża powierzchnię oka, tworzy barierę ochronną. W lekach na alergie oczne znajdują się związki o przeciwhistaminowym działaniu jak olopatadyna, kromoglikan sodowy czy azelastyna. W przypadku ich stosowania miejscowego istnieje znikoma szansa senności jak w przypadku doustnym tabletek na alergię. Łagodząco na przekrwienia oczu stosuje się krople z tetryzoliną, która obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk i zaczerwienienie oczu, należy jednak pamiętać, że te krople nie powinno się stosować dłużej niż kilka dni. W tej kategorii znajdziemy krople na opuchnięte powieki, do oczu dla alergików czy łagodzące objawy przeciwalergiczne krople bez recepty.
Pomocne przy intensywnej alergii oczu mogą być chusteczki do powiek, które usuwają alergeny z okolicy oczu.
Jakie krople do oczu dla dzieci wybrać? Przed kupieniem kropelek dla dzieci należy upewnić się, że produkt może być używany przez najmłodszych. Już od 4. roku życia można sięgnąć po preparaty z azelastyną. Pomocne będą również krople oczne z łagodzącą ektoiną i nawilżającym hialuronianem sodu.
Pomocniczo, przy suchych oczach zmęczonych alergią, można stosować nawilżające krople do oczu. Ich składniki są bezpieczne nawet przez długi czas stosowania.