Emolienty silnie nawilżają, natłuszczają i zmiękczają skórę. Warto z nich korzystać przy skórze suchej, bardzo suchej, a także w przypadku chorób dermatologicznych przebiegających z nadmiernym przesuszeniem i swędzeniem naskórka.
Emolienty – produkty zmiękczające skórę
Emolienty przywracają skórze nawilżenie i komfort. Zawarte w tych kosmetykach składniki odbudowują płaszcz hydrolipidowy, który u osób ze skórą suchą i atopową często nie spełnia swojej roli. Warstwa ochronna naskórka staje się mniej szczelna i bardziej przepuszczalna. Ucieka przez nią coraz więcej wody, a jednocześnie zwiększa się kontakt z drażniącymi czynnikami zewnętrznymi. Emolienty zapobiegają tym zmianom, zapewniając wsparcie dla warstwy hydrolipidowej. Kosmetyki emoliencyjne zwiększają jej szczelność i zmniejszają podatność na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych.
Emolienty do kąpieli, do ciała, a także emolienty do włosów dedykowane są skórze suchej i bardzo suchej. Posiadacze tego typu skóry mogą zmagać się z uczuciem ściągnięcia, szorstkości, swędzeniem i zaczerwienieniem. Nałożenie na taką skórę emolientu przyniesie niemalże natychmiastowe uczucie ukojenia i otulenia. Złagodzi odczuwany świąd i pieczenie. Zmniejszy zaczerwienienie skóry i przywróci jej miękkość.
Emolienty dla dzieci i dorosłych
Emolienty dla dzieci i osób dorosłych pełnią bardzo ważną rolę w leczeniu schorzeń dermatologicznych, w przebiegu których dochodzi do pojawienia się suchości, rumienia, nasilonego świądu i zwiększonej tendencji do zmian skórnych o charakterze pęcherzyków, grudek czy też nadżerek. Aby łagodzić objawy pojawiające się w okresach zaostrzeń choroby, a także wydłużać okresy remisji, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja skóry z użyciem emolientów. Ograniczają one toczący się stan zapalny, zmniejszają dolegliwości które odczuwa pacjent i poprawiają jego komfort życia.
Emolienty do ciała i twarzy odbudowują naruszony płaszcz hydrolipidowy skóry. Tworzą na powierzchni naskórka ochronną warstwę, która odgranicza skórę od czynników zewnętrznych. Pozwala to utrzymać w jej głębszych warstwach odpowiednią wilgotność. Emolienty mają określony czas działania. Z tego powodu bardzo ważne jest ich regularne nakładanie na skórę. Najczęściej zaleca się korzystanie z emolientów 2 razy dziennie. W okresach zaostrzeń objawów choroby, konieczne może być częste stosowanie tych produktów.
Emolienty do kąpieli delikatnie oczyszczają skórę i usuwają z jej powierzchni substancje, które mogą podrażniać. Po kąpieli emoliencyjnej skóra zazwyczaj potrzebuje nałożenia emolientu do ciała, który pozostanie na jej powierzchni i zapewni jej odpowiedni poziom nawilżenia.