Co to jest lewatywa (enema) i kiedy się ją stosuje
Lewatywa, znana również pod pojęciem enema, jest to zabieg, który wykonuje się w celu oczyszczenia ostatniego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego z zalegających w nim mas kałowych i gazów. Lewatywę wykonuje się podczas przygotowania do zabiegu operacyjnego, czy też niektórych badań diagnostycznych jak kolonoskopia. Enema to też jedna z metod leczenia zaparć, kiedy inne leki na zatwardzenie zawodzą. Niekiedy lewatywa służy do podawania leków, kiedy niemożliwe jest np. doustne podanie preparatu. Przyszłe mamy mogą spotkać się również z lewatywą w ciąży. Jest ona przeprowadzana przed porodem, w celu oczyszczenia jelita grubego. Lewatywa w ciąży zwiększa komfort pacjentki, ponieważ zapobiega wypróżnieniu w trakcie rodzenia.
Skuteczne roztwory do lewatywy i wlewki doodbytnicze
Część pacjentów preferuje przygotowanie domowej lewatywy, jednak bezpieczniejsze jest zastosowanie gotowego płynu do lewatywy z apteki. Roztwory do lewatywy w wygodnych butelkach, pozwalają skutecznie oczyścić jelito grube z zalegających mas kałowych i pozbyć się zaparć. Preparat do lewatywy często ma już dołączony aplikator, jednak można również zaopatrzyć się w gruszkę do lewatywy wielokrotnego użytku. Przy częstej konieczności przeprowadzania zabiegu oczyszczania jelita grubego dobrze zaopatrzyć się w zestaw do lewatywy wielokrotnego użytku. Należy jednak pamiętać, że cykliczne enemy nie są obojętne dla zdrowia - mogą trwale zaburzać ruchy perystaltyczne jelit. Dlatego najlepiej skonsultować przeprowadzanie lewatywy z lekarzem lub pielęgniarką.
Oprócz tradycyjnych roztworów do lewatywy w aptece dostępne są także mikrowlewki doodbytnicze. Ten rodzaj preparatów ma wersję zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ilość wprowadzanego do odbytu płynu w przypadku mikrowlewek jest dużo mniejsza, co może zwiększać komfort stosowania. Preparaty jak mikrowlewki doodbytnicze są od razu wyposażone w kaniulę i gotowe do natychmiastowego użytku.
Skład i działanie płynu do lewatywy (enemy)
Roztwór do lewatywy z apteki ma skład oparty na substancjach jak dwunasto- lub jednowodny fosforan disodu i wodę oczyszczoną. Płyn do lewatywy działa poprzez hamowanie wchłaniania wody w jelicie grubym, co prowadzi do zwiększenia objętości zmiękczenia mas kałowych. W efekcie zapewnia bodziec aktywujący defekację, i pomaga na zaparcia.
Dostępne wlewki doodbytnicze w składzie zawierają m.in. kompleks miodów nektarowych. Taki skład nie tylko pozwala na łatwe wypróżnienie, ale także chroni błonę śluzową odbytu. Wspomniane mikrowlewki niekiedy mogą być stosowane w leczeniu zaparć u dzieci i dorosłych z różnymi schorzeniami (jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego).
Co zawiera zestaw do lewatywy
Zestaw do lewatywy zazwyczaj zawiera podstawowe elementy wielokrotnego użytku, które umożliwiają wykonanie lewatywy. Podstawą jest worek do lewatywy o dużej pojemności (zwykle 1-2 litry). Do worka dołączony jest wąż z kranikiem, za pomocą którego można regulować szybkość przepływu roztworu do lewatywy. Do zestawu jest również dołączona kaniula doodbytnicza. Taki zestaw do lewatywy umożliwia przeprowadzenie zabiegu w warunkach domowych.
Gruszka do lewatywy - rodzaje i zastosowanie
Gruszka do lewatywy to jeden z najprostszych przyrządów do wykonania tego zabiegu. Składa się z gumowego zbiornika (gruszki) i kanki. Gruszki do lewatywy mają różne pojemności i rozmiary, co pozwala dostosować ilość płynu do indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj gruszki z kanką oznaczone są numerami 5, 7, 9, 11. Im wyższy numer, tym większa pojemność gruszki. Przed wprowadzeniem kanki do odbytu warto posmarować ją cienką warstwą wazeliny. Dzięki temu można uniknąć dyskomfortu i podrażnień.
Roztwory i zestawy do lewatywy z apteki - podsumowanie
Wykonanie lewatywy można przeprowadzić na kilka sposobów. Najprościej wybrać gotowe płyny do lewatywy, które zawierają wszystko, co potrzebne do zrobienia jednorazowej lewatywy. Przy częstszych zabiegach z pomocą przyjdą gruszki do lewatywy oraz zestawy do lewatywy, które można używać wielokrotnie (oczywiście pod warunkiem odpowiedniej higieny tych akcesoriów). Zawsze dobrze mieć na uwadze, że samodzielne wykonanie lewatywy może okazać się trudne. W miarę możliwości warto poprosić o pomoc doświadczoną pielęgniarkę, dla której takie zabiegi nie są obce.