Dlaczego kobiety w ciąży i karmiące piersią stosują leki na zaparcia?
Problem z wypróżnieniem w ciąży (inaczej zatwardzenie w ciąży) występuje, kiedy częstotliwość wypróżnień wynosi maksymalnie 2 w tygodniu. Dodatkowo towarzyszy przy tym uczucie niepełnego wypróżnienia, a także niekiedy konieczność intensywnego parcia. Zaparcia w ciąży mogą pojawić się na dowolnym jej etapie, jednak najczęściej występują w II i III trymestrze. Są spowodowane m.in. zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety i przyczyniają się do osłabienia pracy jelit. Odpowiada za to przede wszystkim progesteron, który działa rozluźniająco na mięśnie przewodu pokarmowego, przez co treść pokarmowa wolniej przez niego przechodzi, a ruchy perystaltyczne są słabsze. Na występowanie zaparć w ciąży wpływ ma również powiększająca się w ciąży macica, która może niekiedy wywierać ucisk na jelita, zaburzając ich pracę i przesuwanie się tworzących się mas kałowych. Dodatkowo nieodpowiednia dieta, uboga w błonnik, ciężkostrawna, także może przyczyniać się do występowania zaparć zarówno w ciąży jak i w okresie laktacji. Problemy z wypróżnianiem w ciąży mogą powodować żylaki odbytu (zobacz leki na hemoroidy w czasie ciąży i laktacji).
Preparaty na zatwardzenie — leki przeczyszczające w ciąży bez recepty
W tej kategorii można znaleźć bezpieczne środki przeczyszczające w ciąży i w okresie karmienia piersią oraz inne preparaty ułatwiające wypróżnienie i wspomagające pracę jelit. Dostępne są jako tabletki na zaparcia w ciąży, czopki, a także syropy. Saszetki na zaparcia w ciąży w składzie zawierają przede wszystkim makrogole. Wykazują one działanie osmotyczne w jelitach, tzn. wiążą wodę, zatrzymując ją w jelicie, dzięki czemu pozwalają na rozluźnienie mas kałowych i szybsze wypróżnienie. Makrogole nie wchłaniają się z jelit do organizmu, dlatego też bezpiecznie można stosować je w ciąży i podczas laktacji. Dostępne są jako saszetki na zaparcia w ciąży z makrogolami, do rozpuszczania w wodzie - nie są to środki o szybkim początku działania. Najszybciej działające leki na zaparcia w ciąży i podczas karmienia piersią to czopki i mikrowlewki. Oprócz tego pomocna jest laktuloza dostępna w postaci syropu.
Inne preparaty na zaparcia w ciąży i zatwardzenie w okresie laktacji
W ramach wsparcia przy zaparciach kobiety ciężarne i w okresie laktacji sięgają również po probiotyki, zawierające odpowiednie szczepy bakterii (np. Bifidobacterium lactis, Lactobacillus brevis), które pomagają regulować pracę jelit, w tym także rytm wypróżnień. Inne sposoby na zaparcia w ciąży to czopki glicerynowe lub czopki musujące (stymulują ruch perystaltyczny jelita grubego), a także mikrowlewki doodbytnicze jak Melilax, które umożliwiają szybkie wypróżnienie. Również naturalne produkty takie jak błonnik, mogą pomóc uporać się z zaparciami w ciąży i podczas laktacji. Jest on dostępny w formie wygodnych kapsułek lub w postaci proszku. W trakcie jego suplementacji warto pamiętać o zwiększonej podaży wody - podobnie jak przy stosowaniu jakichkolwiek preparatów ułatwiających defekację (nie tylko w czasie ciążowych zaparć). Można postawić również za surowce śluzowe jak babka płesznik - zależnie od preferencji postać sypana dodawana do jogurtu lub postać w kapsułkach. Po ich spożyciu należy spożyć odpowiednią ilość wody. To zagwarantuje lepsze działanie na zaparcie w ciąży.