Dlaczego kobiety w ciąży sięgają po leki na zgagę i refluks?
Zgaga w ciąży to często spotykany problem, doświadcza jej nawet 70 % ciężarnych w 3 trymestrze ciąży (jednak zgaga na początku ciąży nie jest wielką niespodzianką). Pieczenie w gardle w ciąży oraz przełyku, a także niekiedy ból za mostkiem to możliwe objawy zgagi przed planowanym porodem. Jej występowanie związane jest ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciąży, a także powiększającą się macicą, która może uciskać na żołądek, zwłaszcza na późniejszym etapie ciąży, zatem (silna) zgaga może zyskiwać na sile wraz z rozwojem ciąży i dziecka. Refluks w ciąży utrudnia normalne funkcjonowanie w ciąży, nie pozwala na spojony sen i odpoczynek.
Jaki powinien być lek na refluks, zgagę i odbijanie w ciąży?
Lek na zgagę dla ciężarnych powinien być przede wszystkim bezpieczny zarówno dla mamy jak i jej dziecka. Nie bez przyczyny wiele przyszłych mam zadaje pytanie "co na zgagę w ciąży - jakie leki, tabletki, a może syrop czy zawiesina?". W tej kategorii znajdziesz leki i preparaty, które mogą być stosowane przez kobiety ciężarne walczące ze zgagą. Są dostępne w różnych postaciach, które powinny przypaść różnym preferencjom kobiet w ciąży.
Tabletki i leki na zgagę (nadkwaśność) w ciąży — co zawierają?
Tabletki na zgagę w ciąży w swoim składzie zawierają przede wszystkim sole magnezu i wapnia. Powodują one zobojętnienie kwasu solnego, który jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze zgagą w ciąży, jak pieczenie w gardle i przełyku. Inne związki, które również mogą stosować kobiety w ciąży to alginiany. Po dostaniu się do żołądka, zmieniają się one w żel, który uniemożliwia, wydostanie się kwaśnej treści pokarmowej z żołądka. Dostępne są również preparaty na bazie naturalnych składników: polisacharydów i flawonoidów, które mają łagodzić objawy zgagi.
Jakie są inne leki na zgagę w ciąży? Kolejną grupą bezpiecznych i skutecznych leków na zgagę w ciąży są tabletki z omeprazolem. Jest to lek należący do grupy inhibitorów pompy protonowej (IPP), czyli leków, które hamują wydzielanie kwasu solnego w żołądku.
Skuteczne leki na zgagę w ciąży - mleczko, tabletki do ssania, syrop
Apteka Galen oferuje bezpieczne leki na zgagę w ciąży. Dostępne są zarówno tabletki na zgagę dla ciężarnych do ssania jak i lek na zgagę w ciąży w postaci płynnej (tzw. mleczko na zgagę). Leki te charakteryzują się krótkim czasem działania, ale działają szybko i równie prędko uwalniają od objawów zgagi kobiety w ciąży. Dostępne są w różnych wersjach smakowych (miętowe, owocowe), w zależności od preferencji. Leki na zgagę w formie mleczka mogą okazać się przydatne dla tych kobiet, które nie tolerują tabletek i wolą przyjąć lek w formie płynnej. Tabletki do ssania na zgagę w ciąży to nie jedyne metody walki z tą dolegliwością. Niektóre kobiety stosują również siemię lniane do picia, które dzięki żelowej konsystencji tworzy powłokę ochronną przewodu pokarmowego. Niektórym pomagają także zioła na zgagę w ciąży, jak np. rumianek. Wiadomo również, że występowaniu zgagi mogą sprzyjać niektóre potrawy, dlatego przyszła mama powinna pamiętać o diecie, która nie skończy się dla niej zgagą!
Alternatywą dla tabletek do ssania i mleczek na zgagę w ciąży są tabletki z omeprazolem na zgagę. Dostępne są w formie wygodnych tabletek do połykania (są to tzw. tabletki dojelitowe). Niewątpliwie ich zaletą jest fakt, że działają znacznie dłużej niż tabletki do ssania. Zazwyczaj wystarczy przyjmować jedną tabletkę dziennie, która pozwala zniwelować objawy zgagi. Są więc idealne dla osób, które wolą połknąć tabletkę i mieć palący problem z głowy! Warto jednak mieć na uwadze, że środki tego typu mają nieco późniejszy czas działania, ale działają dłużej i nie powodują wtórnej nadprodukcji kwasu solnego.
Preparaty bez recepty na zgagę - leki zobojętniające i osłaniające wyroby medyczne
W tej kategorii znajdują się preparaty na zgagę w ciąży zarejestrowane jako leki (mogą zobojętniać kwas solny lub zmniejszać produkcję kwas solnego), ale także wyroby medyczne na zgagę (. Działają poprzez różne mechanizmy: zobojętniają kwas solny, hamują jego produkcję w żołądku lub tworzą ochronną warstwę żelową, zabezpieczając przewód pokarmowy przed szkodliwym działaniem kwasu solnego.