Przeziębienie w ciąży to jedna z obaw każdej przyszłej mamy. W tym okresie przeciwwskazane jest przyjmowanie wielu leków, po które osoby dorosłe może sięgnać. Z jakimi objawami zmagają się przeziębione kobiety w okresie ciąży czy karmienia piersią? Są to gorączka, katar, kaszel, bóle mięśniowo-kostne, spadek samopoczucia. W łagodzeniu symptomów przeziębienia i wynikających z nich dolegliwości kobiet karmiąca lub w okresie ciąży może zastosować preparaty na bazie ziół, minerałów i witamin. Wsparciem jest również odpoczynek, sen i ciepły rozgrzewający napój w dłoni.
Na katar i kaszel dla kobiety w ciąży i karmiącej piersią
W przypadku zapalenia zatok, gęstej wydzieliny lub cieknąco-wodnistego kataru pomocne będą preparaty opierające się na wodzie morskiej, które zależnie od stężenia mogą być odpowiednie do płukania nosa - to aerozole z wodą morską izotoniczną. W przypadku znacznego obrzęku śluzówki, uczucia zatkanego nosa kobieta w ciąży lub karmiąca piersią może skorzystać z hipertonicznej wody morskiej - bardziej słonej, która działając osmotycznie odbarczy obrzęknięte tkanki. Wsparciem zarówno na katar, zatoki i kaszel są inhalacje z soli fizjologicznej, które nawilżają drogi oddechowego, stwarzają warunki niekorzystne dla patogenów. Dlatego kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą skorzystać z inhalacji-nebulizacji za pomocą izotonicznego roztworu chlorku sodu. W walce z zapaleniem zatok, zatkanymi (zapchanymi) zatoki, katarem pomocne są zestawy do płukania nosa i zatok, które zawierają dobrze znane składniki z wody morskiej lub preparatów dedykowanych do nebulizacji z pomocą inhalatora.
Co na przeziębienie w ciąży — tabletki, saszetki, a może syrop?
Asortyment, który może przyjąć kobieta w ciąży i karmiąca piersią przy objawach przeziębienia jest ograniczony. Jednak wśród dostępnych produktów można sięgnąć po wiele produktów naturalnego pochodzenia np. saszetki bazie czosnku i malin. Istotne są także witamina C i cynk w celu wsparcia odporności. Niekiedy znajdziemy także takie składniki jak dzika róża, czarna porzeczka czy aronia. Jakie są inne środki na przeziębienie w ciąży? Czym powinien charakteryzować się lek na przeziębienie w ciąży? Powinien być możliwie szybki w działaniu, nie powodować skutków ubocznych i być bezpieczny dla dziecka i przyszłej mamy, a także świeżo upieczonej mamy i niemowlęcia karmionego piersią.
Na ból i zapalenie gardła na czas ciąży i nie tylko
Dolegliwości bólowe są nieprzyjemne - dobrze wiedzą o tym dzieci, dorośli i oczywiście kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, które w ramach walki z nim mają ograniczone środki do stosowania. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Na ból, zapalenie gardła, uczucie drapania warto zastosować naturalne środki opierające się na miodzie, propolisie. Oprócz tego pomocne są również zioła jak chrząśnica kędzierzawa (mech irlandzki), która zawiera powlekające składniki łagodzące błonę śluzową gardła ze stanem zapalnym i zaczerwienieniem. Pomocne w przypadku podrażnień gardła i bólu są pastylki na bazie porostu islandzkiego, alternatywnie syrop (pomocny przy suchym kaszlu).
Jakie leki na przeziębienie w ciąży? Wśród środków na przeziębienie dla kobiet ciężarnych i karmiących piersią znajdziemy ziołowe syropy, saszetki z proszkiem do rozpuszczenia np. cała seria Prenalen. Składowe wchodzące w skład preparatów na przeziębienie pomagają złagodzić niektóre objawy i wspomóc organizm w walce z chorobą. Dla kobiet z drapiącym i bolącym gardłem istnieją tabletki do ssania do stosowania w ciąży, które opierają się na łagodzącym propolisie, miodzie czy poroście islandzkim. Oprócz tego tabletki na gardło dla ciężarnych mogą nawilżać i zmniejszać podrażnienia błony śluzowej. Oprócz tego kobiety w ciąży i karmiące piersią mogą skorzystać aerozoli na bazie wody morskiej, płukania zatok i nebulizacji z solą fizjologiczną.