Lek na szumy uszne i ciśnienie w uszach - dla kogo?
Istnieje wiele potencjalnych przyczyn szumów usznych, wśród których wymienia się podróż samolotem, infekcja górnych dróg oddechowych (katar, zapalenie zatok), alergiczne zapalenie zatok lub nosa, a także pospolite przeziębienie. Sytuacja zmienia się jednak, gdy szum uszny jest obecny mimo braku infekcji. Dlatego też wiele osób szuka leku na szum uszny, któremu może towarzyszyć ucisk, pulsowanie, wrażenie dudnienia w uszach i głowie, a także uczucie łagodnego rozsadzania ucha w środku związane z ciśnieniem. Po środki na szumy w uszach sięgają osoby starsze, które wykazują problemy z krążeniem mózgowym, układem nerwowym, a także osoby, które w przeszłości często dotykała infekcja ucha oraz pracujących w środowisku zmiennego ciśnienia. Tabletki na szum w głowie to też wyposażenie apteczki osób z ubytkiem słuchu, bowiem to właśnie w takim przypadku dźwięki w uszach pojawiają się najczęściej.
Tabletki na szumy uszne - co zawierają?
Szum w uszach to doznanie dźwiękowe, odczuwane w momencie kiedy brak w okolicy jakiegokolwiek źródła dźwięku. Szumy uszne występują dosyć powszechnie, mogą pojawiać się sporadycznie, przy wykonywaniu konkretnych czynności lub towarzyszyć przez cały czas. Szum uszny to często doznanie subiektywne (subiektywne szumy uszne), dlatego też diagnoza i rozpoznanie tej dolegliwości nie zawsze jest łatwa. Przyczyny szumu usznego mogą być bardzo różne, np. zapalenia ucha środkowego, głuchota starsza, miażdżyca, niedokrwistość i ciągły hałas otoczenia. Przyczyną szumów usznych mogą być także wspomniane zaburzenia ciśnienia w uchu.
Co zastosować w przypadku szumów usznych? Preparaty bez recepty na szum w uchu w składzie najczęściej zawierają wyciąg z miłorzębu japońskiego. To znana i ceniona od lat roślina, która pomaga na objawy szumów usznych, poprzez poprawę krążenia mózgowego krwi, a także usprawnienie zaopatrzenie tkanek w tlen. Ponadto pomaga też leczyć zawroty głowy. Przed zakupem warto zajrzeć w skład preparatu, bowiem wyciąg z miłorzębu lekarskiego ma powiem różne stężenia. Czasem jest go 40 mg, a innym razem nawet 240 mg. Inne wyciągi roślinne, jakie mogą zawierać tego typu preparaty to m.in. wyciąg z ruszczyka kolczastego, diosminy, a także z nasion gryki. Dobrze pamiętać, że taka suplementacja lekarstwa zmniejszającego szumy uszne powinna trwać przez dłuższy czas, około 3 miesięcy. Przy jednorazowym podaniu preparat nie zdąży rozwinąć swojego działania.
Leczenie szumów usznych to jednak w dużej mierze leki na receptę, a czasem nawet operacje. Dlatego swoją drogę do odzyskania prawidłowego słuchu powinno rozpocząć się w gabinecie lekarskim.
Preparaty na ciśnienie i szum w głowie i uszach - rodzaje
Oprócz typowych farmaceutyków jak kapsułki lub tabletki na szum w uszach dostępny jest wyrób medyczny jak zestaw do wyrównywania ciśnienia w uszach i przewodzie słuchowym. Przyrząd ten wykorzystuje różnicę ciśnień, dzięki czemu szum będący efektem nierównego ciśnienia w uszach zostaje zlikwidowany. Innym zabiegiem, który cieszy się popularnością wśród zwolenników medycyny alternatywnej jest świecowanie uszu - wiele osób wierzy, że świecowanie pomaga usunąć zalegającą wydzielinę i korek (czop) woskowinowy, który nie tylko pogarsza zdolność słyszenia, ale może powodować uczucie szum i dudnienia w głowie. Brak jest jednak uniwersalnego leku na szum w uszach i dzwonienie, ponieważ dolegliwość ta dotyka całego szeregu różnych i często niepowiązanych ze sobą przyczyn. Dlatego podstawą jest leczenie schorzenia, które wywołało szum w uszach. Oprócz tego potencjalną przyczyną szumów są skutki uboczne niektórych leków jak popularna aspiryna i inne leki NLPZ stosowane w dużych dawkach jak ketoprofen i ibuprofen.
Wspomagające preparaty na szumy uszne