Słodziki i substancje słodzące zamiast cukru
Wiele osób w wyniku prowadzonej diety, ograniczonej aktywności w ciągu dnia z biegiem lat zaczyna odczuwać problem np. otyłości brzusznej czy insulinooporności. U wielu osób rodzi się pytanie - co zamiast cukru (nie tylko dla cukrzyka), czym słodzić herbatę i kawę (nawet jeśli nie mamy cukrzycy)? Odpowiedź jest jedna i są nią słodziki, które mają zdecydowanie niższy indeks glikemiczny niż biały słodki kryształ. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych słodziw i wybór naturalnego słodzika nie stanowi większego problemu. Dla fanów mniej naturalnych słodzików pozostaje stary dobry aspartam, sacharynian sodu. Słodziki mogą pomóc osobom, które oprócz preparatów na odchudzanie, chcą zmniejszyć ilość przyjmowanych kalorii.
Niektórzy cenią słodziki ze względu na wygodny system dozowania - występują najczęściej w tabletkach, gdzie 1 tabletka zastępuje kilka gramów cukru. Dużo mniejsza gramatura daje więc taką samą słodkość co niezdrowy w dużych ilościach cukier. Zmieniając cukier na słodzik nie trzeba rezygnować również z ulubionych wypieków - zawsze można skorzystać ze słodziku w proszku.
Słodziki dla cukrzyków - alternatywa dla cukru
Grupą osób, dla których słodziki mają szczególne znaczenie, są diabetycy. Słodziki dla cukrzyków powinny mieć jak najniższy indeks glikemiczny, aby nie wpływać negatywnie na poziom cukru we krwi. Do najlepszych słodzików dla cukrzyka należą erytrytol, stewia oraz ksylitol. Jak to jednak zwykle bywa - ze wszystkim potrzebny jest umiar. Duży nadmiar niektórych słodzików może powodować wzdęcia, nudności czy biegunki.
Ksylitol, erytrytol, stewia - rodzaje słodzików
Z dobrodziejstwa naturalnych substancji słodzących mogą korzystać nie tylko cukrzycy, ale również osoby pragnące być FIT czy chociażby te będące na diecie ograniczającej proste węglowodany. Również osoby z problemami z próchnicą docenią słodziki, które obok past do zębów na próchnicę są rozwiązaniem ograniczającym rozwój bakterii próchniczych.
Co można powiedzieć o erytrytolu czy ksylitolu (tzw. cukier brzozowy)? To pewnego rodzaju słodzik w proszku, który nadaje się nie tylko do słodzenia kawy, herbaty, ale również do wypieków. Niektórym osobom może kojarzyć się to z “czystą chemią”. Nie jest to jednak prawda - erytrytol może być syntetyzowany przez drożdże określonych gatunków, z kolei ksylitol również pochodzi prosto z natury, co podpowiada jego synonimowa nazwa, czyli cukier brzozowy. Na końcu pozostaje roślina Stewia (stevia), która swój słodki smak zawdzięcza związkom jak glikozydy stewiolowe. Wiele osób poszukuje takich produktów jak stewia w płynie, tabletkach ze względu na wygodę stosowania. Czy erytrytol i ksylitol są tak samo słodkie jak cukier? Wiele osób, które wypróbowało oba słodziwa potwierdzi nieco mniej słodki smak, ale nadal wystarczający, aby tradycyjny cukier zastąpić alternatywami o niższym indeksie glikemicznym.
Zobacz produkty o niższym IG jak:
- słodzik(i) w tabletkach ze stewią, aspartamem / sacharynianem,
- ksylitol i erytrytol (sypki) w proszku zamiast cukru.