Glukoza i badanie krzywej cukrowej
Glukoza to cukier prosty rozpuszczalny w wodzie będący źródłem energii dla organizmu. Jednak jej nadmiar jest szkodliwy i wiąże się np. z insulinoopornością, cukrzycą. Najlepiej o nie do końca słodkim wpływie glukozy na organizm przekonało się wielu cukrzyków, którzy w każdej chwili starają się o jak najbardziej stabilną jej ilość we krwi. Wiele osób wykazujących nietolerancję glukozy niekiedy doświadcza stanu, jakim jest hipoglikemia. Objawia się ona m.in. nudnościami, głodem czy nadmierną potliwością. Wtedy pod ręką dobrze jest mieć coś słodkiego czy glukozę w płynie / żelu. Glukoza do picia to także obowiązkowy punkt badania OGTT, czyli doustnego testu obciążenia glukozą. Glukoza do krzywej nie jest przygotowywana przez pacjenta - zazwyczaj to pielęgniarka rozpuszcza glukozę w proszku w wodzie i podaje do wypicia, po uprzednim pobraniu pierwszej próbki krwi.
Pewne jest to, że wiele osób uważa za kłopotliwe wypicie roztworu glukozy. Pomóc może użycie cytrynowej glukozy, uważanej powszechnie za łatwiejszą do przyjęcia. Kwaśny smak nieco maskuje dużą słodkość roztworu.
Jeżeli badania wykażą, że twój cukier jest delikatnie nieprawidłowy to możesz wspomóc swój organizm stosując tabletki na cukier bez recepty.
Krzywa cukrowa - badanie, które nie może obyć się bez glukozy
Ile kosztuje glukoza? W sporej części jest zarejestrowana jako lek bez recepty, który stosuje się w stanach obniżonego poziomu cukru, który może być związany z przedawkowaniem insuliny. Jej cena zwykle nie przekracza kilku złotych za standardową porcję tj. glukoza 75 gram. Pacjent przed testem glukozowym często jest proszony, aby samodzielnie zaopatrzył się w glukozę do badania krzywej cukrowej.
Glukoza do testu i nie tylko — zobacz produkty jak:
- glukoza o smaku cytrynowym,
- glukoza w saszetkach do badania krzywej cukrowej,
- glukoza bez recepty 75g torebka.