Antyperspirant - kulka (roll-on), sztyft
Spora rzesza osób jest gorącym zwolennikiem antyperspirantów. Są one cenione za nutę zapachową, możliwość codziennego stosowania, a przede wszystkim antyperspirant zmniejsza wydzielanie potu. Składnikiem odpowiedzialnym za zmniejszoną aktywność gruczołów potowych jest chlorek glinu (często określana jako sól aluminium), który w antyperspirantach występuje w nieco mniejszym stężeniu niż w przypadku blokerów potu. Sporą popularnością cieszy się antyperspirant roll-on (inaczej w kulce), oprócz tego do wyboru są również wersje w postaci aerozolu (sprayu), a niekiedy również w sztyfcie lub kremie. Niektóre antyperspiranty pozbawione są zapachu i skupiają się na problemie pocenia np. antyperspiranty do nóg czy dłoni. W naturalnym antyperspirancie obecne są składniki adsorbujące pot jak glinka biała lub zielona.
Bloker potu w kulce przeciw poceniu
Jak inaczej wytłumaczyć czym jest bloker potu? To taki jakby mocniejszy antyperspirant. Z czego to wynika? Ze stężenia substancji oddziałujących na gruczoły potowe oraz sposób stosowania - większość z nich stosuje się przez 2-3 dni w tygodniu najlepiej wieczorem, a kolejno cyklicznie dla podtrzymania efektu suchej pachy. Z produktów jak blokery potu korzystają osoby, które zmagają się z nadpotliwością pach. Oprócz tego bloker zmniejsza wydzielanie potu. Dostępny jest najczęściej w postali kulki (roll-on), niekiedy dostępne są spraye. Często po takie produkty sięgają kobiety chorujące na menopauzę czy nadczynność tarczycy.
Antyperspiranty a bloker potu na skórę pach
Na czym polega zasadnicza różnica? Antyperspirant stosujemy codziennie (dodatkowo ma nutę zapachową, jest wersja dla kobiet, mężczyzn, osób aktywnych), bloker potu - cyklicznie co klika dni i wieczorem! Z blokerów potu nie powinny korzystać osoby, które nie mają problemów z nadpotliwością - w ich przypadku antyperspirant okaże się raczej wystarczający. Oprócz, że w obu może występować sól aluminium, to większe prawdopodobieństwo, że w blokerze znajdziemy alkohol.
Dezodoranty w sprayu i kremie
Inną możliwością na łagodne pocenie się i wydzielającą się nieprzyjemną woń są dezodoranty, które w dużej mierze słabo oddziałują na gruczołu potowe, a ich głównym zadaniem jest odświeżenie skóry pod pachami. Zatem dezodorant to kosmetyk, który nadaje uczucie świeżości, ale ich działanie skupia się również na redukcji bakterii, które odpowiadają za charakterystyczny zapaszek ☺. Często wyróżniamy dezodoranty dla kobiet, mężczyzn, a także do wrażliwej skóry pod pachami. Na popularności zyskują także dezodoranty w kremie (posiadają np. bazę kokosową i zapach słodkich migdałów), a także produkty naturalne jak dezodorant ziołowy, które przyciągają uwagę zwolenników naturalnych kosmetyków wolnych od związków glinu obecnych w antyperspirantach. Oprócz tego opinie produktów jak dezodorant w kremie są wśród zwolenników bardzo pozytywne. Jednym z powodów jest to, jak są tworzone - często z myślą o przyszłości planety. Dodatkowo część osób może przekonywać cytrusowo-ziołowy zapach dezodorantu w kremie.
Dlaczego człowiek się poci i po co mu dezodorant lub antyperspirant?
Zdolność wydzielania potu to jedna z fizjologicznych mechanizmów regulacji temperatury ciała człowieka. Kiedy się pocimy? Różnie - w stresie, upalne lato, przy stosowaniu środków napotnych w gorączce, a także w trakcie ćwiczeń fizycznych. Część osób odczuwa w związku z poceniem się dyskomfort - nie chodzi tylko o mokre plamy pod pachami czy na plecach - kluczowy jest tutaj nieprzyjemny zapach potu. Zatem jak pocić się mniej albo pocić się bez nieprzyjemnego zapachu? A może towarzyszy Ci nadmierna potliwość? Jest kilka możliwości aby (nie)pocić się, ale oferować jednocześnie przyjemną dla nosa nutę zapachową. Zależnie od potrzeb, preferencji, wrażliwości skóry pod pachami możesz zdecydować się na antyperspirant, bloker potu albo dezodorant, które pomogą w problemie nadmierne pocenie.
PODSUMOWUJĄC - co znajdziesz w tej kategorii?
Antyperspiranty dla osób z wrażliwą skórą, bez alkoholu czy soli aluminium, dezodoranty Vichy w kulce, preparaty pod pachy w takiej formie jak spray, żel, roll-on, krem, a nawet chusteczki. Dla osób z nadpotliwością - blokery potu pod pachy, na dłonie i stopy.