Kiedy stosuje się melatoninę?
Melatonina to składnik, który w przypadku leków pomaga na zaburzenia rytmu snu i czuwania np. u osób pracujących w trybie zmianowym, osobom, które zmieniły strefy czasowe, a także u pacjentów niewidomych.
W przypadku suplementów diety melatonina wspiera fizjologiczny proces zasypiania i podtrzymuje naturalny sen.
Jak działa melaonina?
Melatonina to składnik naturalnie produkowany w mózgu przez szyszynkę. Jest rodzajem neurohormonu, który reguluje zegar biologiczny w zakresie snu i czuwania (tzw. rytm okołodobowy). W ciągu dnia poziom melatoninym jest niski i rośnie wieczorem, a najwyższe stężenie ma w nocy, co wiąże się z tym, że jej wydzielanie jest zależne od światła słonecznego. To również składnik produktów jak tabletki na sen.
Melatonina wykazuje dwa główne kierunki działania w leczeniu zaburzeń snu. Po pierwsze, powoduje bezpośredni efekt nasenny, który jest prawdopodobnie wynikiem interakcji z ośrodkowym układem GABA-ergicznym. Po drugie, wykazuje działanie chronobiologiczne, dostosowując zmiany w zakresie rytmu snu i czuwania do zmian oświetlenia i długości trwania dnia i nocy.
Melatonina działa na specyficzne receptory melatoninowe jak MT1 i MT2.
Jak dawkować melatoninę?
Dawkowanie melatoniny zależy od wskazań i wieku pacjenta.
W przypadku dorosłych przykładowy schemat dawkowania dla leku zamieszczono niżej:
- 2-3 mg na dobę przy zmianie strefy czasowej
- 1-5 mg w zaburzeniach snu związanymi z pracą zmianową
- 0,5-5 mg u osób niewidomych.
Pełne działanie jest widoczne po kilkunastu dniach stosowania.
Przeciwwskazania dla melatoniny
Nie stosować w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik technologiczny leków i innych preparatów z melatoniną.
Skutki uboczne po melatoninie
Pacjenci stosujący melatoninę skarżyli się na następujące działania niepożądane po melatoninie jak:
- bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, splątanie, sedacja
- wysypka, pokrzywka
- tachykardia.
Istotne informacje nt. melatoniny
Melatonina nie powinna być stosować w czasie ciąży, laktacji, a także łącznie z alkoholem - etanol osłabia działanie melatoniny.
Osoby chorujące na depresję, epilepsję, zaburzenia czynności wątroby powinny zachować ostrożność stosując melatoninę.
Melatonina może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami jak fluwoksamina, estrogenami, citalopramem, omeprazolem, karbamazepina. Leki te mogą zaburzać poziom metaloniny (zawyżać lub zaniżać jego poziom).
Lek może zaburzać prowadzenie pojazdów, ponieważ może wywołać uczucie senności.
Żelki z melatoniną na sen
Coraz większą popularność na aptecznych i internetowych półkach zyskuje melatonina na sen w żelkach. Jest to niezwykle wygodna forma preparatu, która chętnie jest przyjmowana przez nawet wybredne osoby. Żelki oprócz melatoniny zawierają też inne składniki jak witamina B6 pomocna na zmęczenie, waleriana ułatwiające zasypianie, czy relaksująca lawenda.
Żelki na spanie z melatoniną stosuje się tak samo jak preparaty w tabletkach - wystarczy zjeść jedną żelkę na około 30 minut przed snem. W aptekach dostępne są różne smaki takich żelek m.in. owoce leśne, mango i banan, lawendowo-różany.