Kosmetyki na ŁZS - rodzaje
Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą i może dotyczyć cery, ciała, ale również owłosionej skóry głowy. Dlatego w ramach pielęgnacji łojotokowej skóry występują różnego rodzaju szampony, w których znajdują się składniki ograniczające produkcję łoju na skórze głowy, a także żele do mycia twarzy i ciała ograniczające nadmierną produkcję sebum. To również kosmetyki na twarz np. kremy seboregulujące oprócz produktów do specjalistycznego i codziennej pielęgnacji cery borykającej się z nadmierną produkcją sebum. Poniżej opisaliśmy kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry jak skuteczny szampon na łojotokowe zapalenie skóry i do walki z łupieżem.
Zobacz skuteczne szampony przeciwłupieżowe i leki na łupież bez recepty.
Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy
Podstawowym zadaniem szamponów na łojotokowe zapalenie skóry głowy jest dokładne oczyszczenie skóry. Wiele z nich wykazuje efekt przeciwłupieżowy, keratolityczny (złuszczający), przeciwdrożdżakowy i przeciwgrzybiczy (w kierunku Malassezia). Nie zabraknie w nich składników łagodzących, ponieważ wiele szamponów zawiera mocne składniki myjące (tzw. detergent), co wymaga zadbania o płaszcz hydrolipidowy. Podstawowe kompetencje szamponu na łojotok na skórze głowy to działanie przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i złuszczające z oczywistą właściwością pod kątem regulacji sebum i łoju. Dlatego zwykły produkt do mycia głowy nie wystarczy i potrzebny jest specjalistyczny szampon na łojotokowe problemy na skórze głowy.
Szampon na ŁZS - co zawiera?
Podstawowe składniki aktywne szampony na ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry można podzielić na te o działaniu przeciwłupieżowym jak piroktonian cynku (działa na łupież i reguluje wydzielanie łoju vel sebum), pirokton olaminy, ketokonazol i siarczek selenu. Inne składniki do skóry łojotokowej głowy to np. kwas salicylowy, który pomaga usunąć martwy naskórek z powierzchni skóry (można go spotkać również w żelach do mycia twarzy do skóry tłustej, mieszanej, trądzikowej i łojotokowej włącznie). Nie zabraknie łagodzących i kojących składników, wśród których znaczenie ma aloes, pokrzywa, mięta, które dodatkowo walczą z patologicznymi mikrobami na skórze. Inne składniki łagodzące to m.in. gliceryna (wspiera nawilżenie), alantoina (koi i łagodzi), a także przeciwbakteryjne substancje.
Szampon na objawy ŁZS głowy - ważne informacje
Wiele z szamponów na ŁZS to również produkty, które sprawdzą się na łupież, w tym łupież pstry. Dlaczego? Wiele składników jak ketokonazol działa na drożdżaki, co wspiera pielęgnację z terapię leczniczą w kierunku objawów łojotoku. W przypadku okresu remisji należy stosować 2-3 razy w tygodniu szampon dla podtrzymania efektu skóry wolnej od łojotoku i stanów zapalnych z nim związanych. Czym powinien cechować się szampon na ŁZS? Powinien odblokowywać ujścia mieszków włosowych, wspierając wzrost zdrowych włosów, a także przynosić ulgę przy swędzeniu i chronić skalp przed przesuszeniem. Dlatego powinien normalizować skórę głowy, nie podrażniać skóry, łagodzić świąd typowy dla łojotoku.
Jak szybko skóra głowy odczuje ulgę po zastosowaniu dobrego szamponu na łojotokowe zapalenie skóry?
Pierwsze efekty prawdopodobnie zauważysz już po pierwszym użyciu. Pamiętaj jednak, że składniki szamponu muszą mieć czas na zadziałanie, dlatego po wytworzeniu piany pozwól, żeby szampon pozostał na skórze przez kilka minut. Może to spotęgować efekt, który czeka na Ciebie po użyciu szamponu na ŁZS, a jest nim lepsze nawilżenie, redukcja świądu, wsparcie prawidłowej mikroflory. Dodatkowo zmniejszy się przetłuszczanie się włosów, co dla wielu osób z łojotokiem jest problemem, ponieważ jest to estetyczny widok.
Specjalistyczny krem na ŁZS
Łojotokowe zapalenie skóry twarzy dotyczy m.in. osób dorosłych. Towarzyszy temu nadmierna aktywność gruczołów łojowych produkujących sebum, co jest podobnym problemem przy łojotoku owłosionej skóry głowy, ponieważ tam wydzielanie łoju jest również wzmożone. W przypadku produktów do skóry twarzy znajdą się tutaj takie składniki jak glinka zielona i inne składniki wiążące nadmiar sebum, co ogranicza nie tylko świecenie, ale zapchanie skóry. Istotne są również substancje nawilżające tzw. humektanty, ponieważ skóra łojotokowa mimo tego, że tłusta zmaga się z odwodnieniem skóry. Dlatego składniki nawilżające i emolienty wspierające płaszcz ochronny skóry są obecne w tego typu produktach. Dodatkowo w leczeniu łojotokowego zapalenie skóry stosuje się niekiedy sterydy, ale zdecydowana większość z nich jest dostępna na receptę.
Łojotokowe zapalenie skóry kosmetyki - pytania i odpowiedzi
Pielęgnacja ŁZS jest trudna, dlatego nikogo nie dziwią pytania np. o krem na łojotokowe zapalenie skóry twarzy czy skuteczny lek na łojotokowe zapalenie skóry głowy. Obejrzyj nasze propozycje kosmetyczne o działaniu regulującym, przeciwzapalnym, do walki z łupieżem, stanem zapalnym i podrażnieniem. Zobacz skuteczny preparat np. lek na łojotokowe zapalenie skóry twarzy.
W tej kategorii znajdę kremy na łojotokowe zapalenie skóry?
Tak, to kategoria dedykowana problemowi jak łojotok skóry twarzy i owłosionej skóry głowy. Jeśli borykasz się z łojotokiem skóry twarzy lub owłosionej skóry głowy, ta kategoria jest dedykowana specjalnie dla Ciebie.
W tej kategorii znajdę szampon leczniczy na łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Tak, znajdują się tutaj produkty lecznicze jak leki na ŁZS skóry głowy, ale również dermokosmetyki i wyroby medyczne ograniczające codzienne problemy skóry łojotokowej. Znajdziesz tutaj również szampon do skóry łojotokowej i szampon na łupież łojotokowy z ketokonazolem i nie tylko.
Czy szampony na łojotokowe zapalenie skóry głowy pomagają również na łupież?
Tak, wiele z nich zawiera w swoim składzie składniki regulujące wytwarzanie łoju, a także składniki do walki z łupieżem.
Jakie są marki, które wytwarzają produkty do pielęgnacji skóry łojotokowej?
To m.in. Oliprox, Pharmaceris DS.