Rodzaje leków Sudafed
Pod nazwą kryją się 2 rodzaje leków - donosowy i doustny.
- DO NOSA - Każda buteleczka Sudafed to 10 ml aerozolu do nosa, które różnią się stężeniem podstawowej substancji tj. ksylometazoliny oraz mogą zawierać dodatki łagodzące lub nawilżające jak kwas hialuronowy (HA), dekspantenol (DEX). Krople najczęściej są przejrzyste i bezbarwne, niekiedy lekko żółtawe.
- DOUSTNIE - tabletki zawierające 60 mg pseudoefedryny dla osób powyżej 12. roku życia i dorosłych.
Sudafed na katar w kroplach - wskazania
Lek Sudafed do nosa na katar stosuje się w przypadku objawów jak obrzęk śluzówki nosa, nadmierna produkcja wydzieliny, zapalenie zatok przynosowych, a także niedrożność w zakresie górnych dróg oddechowych tj. odcinka przewodów nosowych. To lek doleczenia objawowego w katarze i zatkanym nosie, również w przypadku zapalenia wirusowego zatok i przeziębienia. Można je stosować także w alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa.
Jak działa Sudafed do nosa przeciw katarowi?
Preparaty na katar Sudafed do nosa opierają się na substancji jak chlorowodorek ksylometazoliny, która kurczy rozszerzone naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, co w efekcie zmniejsza jej przekrwienie i związane z nią objawy jak wzmożona produkcja wydzieliny, częste kichanie, zatkany nosa, utrudnione oddychanie nosem. Lek wykazuje aktywność wobec specyficznych receptorów alfa-adrenergicznych, których pobudzenie powoduje obkurczenie naczyń i zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa.
Mechanizm działania ksylometazoliny wpływa na ułatwienie odpływu wydzieliny w zapaleniu zatok przynosowych, a także w przypadku zapaleniu trąbki słuchowej ucha środkowego połączonego z przeziębieniem.
Jak często stosuje się Sudafed Xylospray?
Lek do nosa Sudafed stosuje się zwykle 2-3 razy dziennie, co zależy od wieku pacjenta. W przypadku dorosłych lek ten stosuje się częściej 3 razy na dobę, u dzieci zwykle 2 razy na dobę, gdzie ostatnia dawka powinna być podana przed snem.
Niezależnie od wieku pacjenta spray stosuje się nie dłużej niż 5-7 dni. Długie stosowanie może prowadzić do uszkodzenia śluzówki nosa, co wiąże się z wystąpieniem wtórnego kataru lub prowadzi do zanikowego zapalenia błony śluzowej nosa.
Sudafed Xylospray do nosa - co warto wiedzieć?
- Przeciwwskazania: Sudafed do nosa nie jest odpowiedni dla osób uczulonych na ksylometazolinę, a także w przypadku obecności niektórych chorób jak jaskra (podwyższone ciśnienie śródgałkowe), przerost prostaty (rozrost gruczołu krokowego), nadczynność tarczycy.
- Osoby mające problem z ciśnieniem powinny ostrożnie stosować ten lek.
- Działania niepożądane - Stosowaniu tego preparatu do nosa może towarzyszyć szczypanie, uczucie pieczenia w nosie, rzadko krwawienie z nosa.
Sudafed tabletki a Sudafed Xylospray
Leki zawierające pseudoefedrynę (np. Sudafed 60 mg 12 tabletek) nie są dostępne w ofercie aptek internetowych. Tabletki Sudafed są stosowane do leczenia objawowego w katarze, przy obrzęku błony śluzowej nosa i zatok. Są środkami bez recepty dostępnymi w aptekach ogólnodostępnych dla pacjentów, którzy ukończyli 18 lat.
W aptece internetowej dostępne są preparaty Sudafed bazujące na chlorowodorku ksylometazoliny, który stosuje się do nosa - zależnie od stężenia dla dzieci od 2. roku życia, a także młodzieży i dorosłych np. na katar sienny.