Wybielanie zębów w domu
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym to często seria zabiegów z wykorzystaniem specjalnych nakładek wybielających, a także lamp (promieniowanie wybiela zęby). Wiele osób zanim trafi do gabinetu specjalizującego się w zabiegach rozjaśniania odcieni zębów sięga po apteczne produkty do rozjaśniania płytki zębowej. Są to preparaty bez recepty jak pasty, paski, żele i płyny wybielające zęby. Warto pamiętać, że produkty do wybielania zębów nie zastępują podstawowej higienizacji zębów i jamy ustnej.
Preparaty do wybielania zębów, przeciw osadowi i rozjaśniające zęby
Zdecydowaną przewagę wśród produktów przeznaczonych do wybielania zębów mają pasty stomatologiczne. Wiele z nich w swojej nazwie posiada określenie “white” lub “whitening”, czyli wybielanie. Zdecydowana większość past wybielających do zębów dostępnych jest w tubkach po 50 lub 75 ml, niekiedy dostępne są również tubki po 100 ml pasty. Uzupełnieniem w wybielaniu zębów jest stosowanie również właściwego płynu do płukania ust, który wspiera nie tylko walkę z próchnicą czy przebarwieniami, ale skutecznie odświeża oddech i wzmacnia wybielający efekt past. Wsparciem do utrzymania zdrowych i białych zębów jest dobra elektryczna szczoteczka do zębów z trybem wybielania.
Gotowe zestawy do wybielania zębów
Obecnie dostępnych jest wiele zestawów, które wspierają wybielanie uśmiechu, a pierwsze efekty widoczne są już po kilku dniach. Zależnie od zestawu efekt rozjaśnionych i bielszych zębów można uzyskać już po 5 dniach. Niektóre zestawy obiecują bielszy uśmiech po 10 dniach. Co wchodzi w skład zestawu do wybielania zębów w domu? Są to najczęściej pasta i żel wybielający, nakładki na zęby i niekiedy również specjalny płyn do płukania jamy ustnej. Jednym z celów takiego zestawu jest usuwanie zanieczyszczeń z powierzchni zębów bez szkody dla szkliwa. W efekcie tego zęby stają się gładsze, lśniące, jaśniejsze. Oprócz tego nie zabraknie tam elementu jak mineralizacja zębów - pasta wybielająca zawiera fluor w ilości 1000-1500 ppm.
Pasta wybielająca do zębów — co zawiera i jak działa?
Podstawowym celem każdej pasty do mycia zębów (także wybielającej) jest usunięcie zanieczyszczeń, wsparcie szkliwa, ograniczenie ilości bakterii, które są przyczyną próchnicy. Innym ważnym celem jest nadanie odpowiedniego połysku i efekt wybielania zębów (np. na drodze enzymatycznego wybielania). Dzięki temu oprócz bielszego uśmiechu oferujemy np. naszemu rozmówcy świeży, miętowy oddech. Oprócz tego zawiera często składniki, które pomagają usunąć nagromadzoną płytkę nazębną i zregenerować dziąsła, które uległy uszkodzeniu przy zbyt intensywnym szczotkowaniu. Jakie składniki zapewniają śnieżnobiały, wybielający wygląd zębów? Istotne składniki to m.in. dwutlenek tytanu, PAP (kwas ftalimido-peroksy-kapronowy) czy ostatnio modny węgiel aktywny, który łatwo rozpoznać po kolorze czarnej pasty. Oprócz tego w pastach do zębów nie zabraknie fluoru (na specjalne potrzeby dostępne są bezfluorowe pasty do zębów), składników odświeżających jamę ustną jak eukaliptus czy mięta (przy problemach z nieświeżym oddechem zajrzyj tutaj), a także składniki wspierające właściwą mikroflorę w jamie ustnej.
Typowy podział na składniki wybielające w pastach i innych preparatach do wybielania to:
- środki ścierne, których celem jest usunięcie drobnych przebarwień za pomocą wypolerowania zębów
- mieszanki wybielające opierające się na nadtlenku wodoru lub innych "peroksydach", które działają na przebarwienia i je rozjaśniają
- kwasy jak np. PAP (kwas ftalimidoperoksykaprynowy) będący organicznym kwasem nadtlenowym o właściwościach wybielających zestawiany niekiedy z nadtlenkiem wodoru, kwasy cytrynowe
- enzymy wybielające pochodzenia roślinnego jak papaina lub oksydaza glukozy
- związki chelatujące, czyli wiążące związki odpowiedzialne za przebarwienia - głównie metale.
Pasta, paseczki i inne produkty wybielająca zęby — dla kogo?
Cześć past wybielających oprócz, że wspiera fluoryzację i mineralizację zębów to pomaga również w przypadku osadów oraz przebarwień zębów. Pomocne są również w przypadku osób pijących kawę i palących papierosy, dlatego po pasty i preparaty wybielające często sięgają kawosze i osoby palące tradycyjne papierosy. Z produktów wybielających nie powinny korzystać osoby zmagające się z chorobami dziąseł, podrażnieniami w jamie ustnej. Oprócz tego środki te dedykowane są osobom dorosłym, u których proces rośnięcia, wyżynania się zębów zakończył się. Warto pamiętać, że wybielanie zębów powinno iść w parze z zabiegiem remineralizacji zębów np. przy pomocy żelu do fluoryzacji.
Produkty rozjaśniające i wybielające zęby - przykłady
Zależnie od potrzeb można zdecydować się na różne produkty wybielające do codziennego lub cyklicznego stosowania. Są to odpowiednio paski, pasty i płyny do płukania jamy ustnej. W kategorii "wybielanie zębów" znajdziesz produkty przede wszystkim dla dorosłych m.in.:
- gotowe systemy wybielające zęby w 5-10 dni
- pasty i żele do wybielania zębów
- płyny do płukania do stosowania uzupełniająco przy wybielaniu
- pasty walczące z osadem od kawy, herbaty i innych napojów, które przyciemniają zęby, a także płytką nazębną i kamieniem
- wybielające pasty dedykowane dla osób pijących kawę i herbatę, palących papierosy, u których zęby mają tendencję do żółtego odcienia.