Dolegliwości bólowe (np. ból krzyża, ból kręgosłupa i inne), zdarzają się bardzo często i niekiedy nie tak łatwo się ich pozbyć stosując leki przeciwbólowe. Dlatego pacjenci poszukują dodatkowych środków, które mogą, dodatkowo wspomóc leczenie bólu, złagodzić obrzęk, zredukować stan zapalny. Niekiedy w przypadku bólu nie tylko leki przeciwbólowe mogą okazać się skuteczne - wielu pacjentów wykorzystuje terapię ciepłem lub zimnem zależnie od rodzaju urazu. W tym celu wielu sięga po ciepłe termofory, kompresy rozgrzewające lub chłodzące, a także plastry i maści o wspomnianym profilu działania. Wiele osób może sięgnąć po wyroby medyczne, których celem jest np. schłodzenie miejsca, które świeżo uległo urazowi. Pomocny będzie spray chłodzący, który umożliwia natychmiastowe schłodzenie skóry.
Co zawierają produkty uzupełniające leczenie bólu?
Warto wspomnieć tutaj o olejkach eterycznych (zawartych w takich produktach jak np. Amol, czyli spirytusowych roztworach połączonych z olejkami), które wykazują wielokierunkowe działanie. Dzięki miejscowemu przekrwieniu skóry, które powodują, można stosować je np. w przypadku bólu mięśni, który występuje jako objaw przeziębienia i grypy. Wspomniane olejki to m.in. olejek goździkowy, cynamonowy, lawendowy, cedrowy, eukaliptusowy, z sosny nadmorskiej. To również mentol oraz kamfora (dostępna również jako olejek kamforowy).
Na uwagę zasługują również zioła, które niejednokrotnie uzupełniają farmakoterapię nie tylko w przypadku łagodzenia bólu. Występują one szeroko w maściach ziołowych na ból, czyli tradycyjnych preparatach rozgrzewających z wyciągiem z ostrej papryczki zawierającej kapsaicynę. Nie zabraknie również wyciągu z imbiru, konopi, arniki, nagietka, żywokostu, lawendy, czarciego pazura, jałowca.
Preparaty łagodzące ból - przykłady
Jakie preparaty są obecne w tej kategorii? Dostępne są tutaj również preparaty na bazie borowiny, jak np. pasta borowinowa. Działanie borowiny od lat wykorzystuje się wspomagająco w leczeniu bólu i stanu zapalnego różnego pochodzenia np. w przebiegu stanów zapalnych stawów, a także w bólu po kontuzjach i urazach. Alternatywą dla pasty jest wodny żel z wyciągiem borowinowym. Pomocne są również kapsułki na bazie oleju z awokado i oleju sojowego, które zaleca się do stosowania w przypadku bólu i stanu zapalnego związanego z chorobą reumatyczną. Obok nich warto wymienić tradycyjne leki jak kapsułki z hakoroślą rozesłaną pomocne m.in. w chorobie reumatycznej, podobnie jak wyciąg z kory wierzby, . Dodatkowo w tej kategorii można znaleźć również preparaty na bazie mentolu czy też kamfory, takie jak żele czy też roztwory, które poprzez działanie na zakończenia nerwów czuciowych, pozwalają złagodzić dolegliwości bólowe. Efekt rozgrzania na bolące miejsca zapewni również spirytus kamforowy i spirytus mrówczany. Wsparciem są również ziołowe maści, kremy i żele np. maści rozgrzewające końskie, a także preparaty na bazie diabelskiego pazura. Do rozważenia są również mineralne kąpiele np. w soli bocheńskiej, co może pomóc zmniejszyć ryzyko zakwasów. Pomocne są również żele mineralne np. z minerałami z Morza Martwego - Biszolin zawierający biszofit lub rodzimy Bals Sulphur opierający się na wodzie chlorkowo-sodowej, siarczkowej, jodkowej.
Podsumowując - wsparciem w leczeniu bólu i stanu zapalnego są:
- maści ziołowe, mineralne i mineralno-ziołowe, a także z olejkami eterycznymi oraz preparaty łagodzące stłuczenie i urazy
- spirytusowe roztwory do smarowania na skórę
- ziołowe tabletki z wierzbą lub czarcim pazurem.