Wkładki laktacyjne wielorazowe i jednorazowe — jakie wybrać?
Okres karmienia piersią to niezwykły czas dla każdej kobiety. Jednak aby przebiegał on komfortowo, warto się do niego odpowiednio przygotować. Z pewnością przydadzą się wkładki laktacyjne. Są to krążki, które mogą być wykonane z różnych materiałów, które zdecydowanie ułatwiają życie każdej mamie karmiącej. Wkładki laktacyjne jak używać tego wynalazku? Wystarczy umieścić je wewnątrz biustonosza, a zapewnią one komfort i higienę, pochłaniając nadmiar wyciekającego z piersi mleka.
Kobiety karmiące do wyboru mają wkładki laktacyjne jednorazowe, które po prostu wyrzuca się po zużyciu oraz wkładki wielorazowe laktacyjne. Te ostatnie zyskują na popularności. Ich zaletą jest fakt, że można używać ich wielokrotnie, ograniczając wydatki i dbając również o środowisko. Można je wygodnie prać w pralce w specjalnym woreczku, który niekiedy dołączony jest do zestawu i zapobiega ich zniszczeniu. Dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, a więc można dopasować je do aktualnego koloru bielizny. Laktacyjne wkładki, zarówno jednorazowe jak i wielorazowe są dyskretne i pozwalają zachować komfort oraz higienę w okresie karmienia piersią - niezależnie czy używasz laktatora lub dokarmiasz dziecko mlekiem zastępczym dla niemowląt.
Dlaczego warto używać wkładek laktacyjnych podczas karmienia piersią?
Wkładki laktacyjne pozwalają przede wszystkim zapewnić komfort oraz higienę mamie karmiącej. Kiedy proces laktacji nie jest jeszcze unormowany, czyli głównie na początku karmienia, mleko może wypływać z piersi samoistnie. Może dochodzić wówczas do niekomfortowych dla kobiety karmiącej sytuacji, gdy na jej ubraniu pojawiają się mokre plamy od wyciekającego pokarmu. Laktacyjne wkładki jednorazowe jak i te wielorazowe, zapobiegają takim sytuacjom, dzięki czemu mama karmiąca może czuć się pewnie w każdej sytuacji. Wkładki jednorazowe przykleja się do biustonosza, dzięki czemu nie przesuwają się one i pozostają cały czas na swoim miejscu. Należy pamiętać o regularnej ich wymianie.
Osłonki na piersi, kapturki do karmienia, nakładki silikonowe na sutki — co wybrać?
W tej kategorii można znaleźć również osłonki na brodawki (kapturki / nakładki laktacyjne). To bardzo przydatny gadżet zwłaszcza na początku okresu karmienia, kiedy piersi nie są jeszcze przystosowane do częstego ssania i mogą wystąpić podrażnienia sutków, a nawet bolesne rany. Nakładki na brodawki wykonane są najczęściej z bezpiecznego zarówno dla mamy jak i jej dziecka silikonu. Nakładki silikonowe do karmienia to niekiedy również ratunek dla tych kobiet, które mają wklęsłe sutki, gdzie dziecko może mieć problem z ich uchwyceniem. W tym przypadku nakładki na sutki do karmienia są ratunkiem i dają możliwość karmienia piersią mimo pewnych niedogodności anatomicznych. Nakładki laktacyjne mogą przydać się również w momencie, kiedy u dziecka, które jest karmione piersią, pojawiają się pierwsze zęby mleczne. Wtedy silikonowe nakładki stanowią osłonę przed ugryzieniem i niekiedy są zakładane przez mamy karmiące, aby umożliwić zagojenie powstałych wcześniej ran. Nakładki na pierś do karmienia powinny być dobrze dobrane pod względem rozmiaru. Zarówno zbyt małe jak i zbyt duże nie będą dobrze przylegać i spełniać prawidłowo swojej funkcji, dlatego warto zapoznać się z oznaczeniami rozmiarowymi producenta nakładek.
Najlepsze wkładki i nakładki laktacyjne, osłonki na piersi, brodawki i sutki dla karmiącej mamy - przykłady
W tej kategorii znajdziesz produkty jak wkładki laktacyjne (jednorazowe lub wielorazowe) i osłonki (nakładki, kapturki z silikonu w różnych rozmiarach S, M lub L) na brodawki sutkowe dedykowane podczas laktacji i kłopotliwego karmienia piersią. Ból, podrażnienie piersi i sutków złagodzą również chłodne lub cieple żelowe kompresy, które zmniejszają dolegliwości bólowe, zaczerwienienie i obrzęk. Są szczególnie przydatne podczas nawału mlecznego, gdzie piersi są przepełnione pokarmem. Oprócz tego nie zabraknie produktów jak korektor brodawek piersi, które umożliwiają prawidłowe ich formowanie - niekiedy sutki u kobiet karmiących cofają się, co utrudnia karmienie.