Tonik do twarzy
Tonik to istotny element pielęgnacji każdego rodzaju skóry, który niekiedy można zamienić np. z hydrolatem. Wśród podstawowych właściwości toniku jest przywrócenie fizjologicznego pH. Zależnie od składników dodatkowych tonizująca mgiełka może posiadać dodatkowe właściwości, na których skorzysta cera naczynkowa, sucha, wrażliwa, z niedokosnałościami czy trądzikiem, a także z przebarwieniami. Dlatego w tej kategorii znajdziesz preparat tonizujący dostosowany do rodzaju skóry - może to być tonik oczyszczający, nawilżający, łagodzący, rozświetlający. To jednak nie koniec właściwości preparatów tonizujących do twarzy! Coraz rzadziej spotkasz preparat tonizujący z alkoholem, który ze względu na tytułowy składnik jest tolerowany przez zdecydowanie mniejszą pulę osób. Dlatego tonik bez alkoholu to swego rodzaju standard także w przypadku cery trądzikowej.
Toniki na trądzik, do cery trądzikowej, tłustej, mieszanej
Tonik złuszczający swoje właściwości zapewnia takim składnikom jak kwasy AHA. Są to kwasy owocowe, do których zaliczamy kwas glikolowy, migdałowy czy mlekowy. W obrocie znajdziemy również toniki z kwasem salicylowym czy azelainowym. Złuszczające toniki są pomocne w pielęgnacji skóry trądzikowej. Na tym jednak nie koniec - cera z trądzikiem może wymagać innych właściwości. Dlatego produkty tonizujące jak toniki mogą pomagać w matowaniu skóry, normalizować (pracę gruczołów łojowych), zwężać pory, posiadać właściwości antybakteryjne, które wesprą zaburzony mikrobiom skóry. Składnikami toników oczyszczających, normalizujących czy zwężających rozszerzone pory są wspomniane kwasy, ale również składniki detoksykujące, olejek eteryczny z drzewa herbacianego, manuka, zielona herbata.
Toniki do cery naczynkowej
Cera naczynkowa boryka się z zaczerwienieniem, rozszerzonymi naczynkami. Wśród składników toniku do cery z problemami naczynkowymi dedykowane są z takimi składnikami jak ruszczyk, arnka, róża czy witamina C. Ich podstawowe zadanie do redukcja zaczerwienienie, wzmocnienie naczynek, ograniczenie rumienia. Część z nich sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej.
Toniki do cery suchej, odwodnionej o właściwościach nawilżających i łagodzących
Innym rodzajem toników są te o właściwościach nawilżających, silnie i dogłębnie nawadniających. Wśród składników aktywnych można spotkać glicerynę, kwas hialuronowy, łagodzący panthenol, aloes, algi czy mocznik w niższym stężeniu (typowym dla właściwości nawilżających). Oprócz tego skóra sucha cierpi z powodu potencjalnych podrażnień, dlatego część toników oprócz nawilżenia przynosi również ukojenie i złagodzenie podrażnień. W ich składzie znajdziemy takie składniki jak wspomniane wyżej aloes, panthenol, algi, ale również rumianek, nagietek czy różę.
Toniki rozjaśniające i na przebarwienia
Toniki rozjaśniające na przebarwienia mogą zawierać w sowim składzie m.in. z witaminę C, maskę perłową, lukrecję, niacynamid, kwasy owocowe. Podstawowe właściwości i zadanie toników na przebarwienia to wyrównanie kolorytu, dodanie blasku i redukcja przebarwień.
Hydrolat do twarzy, czyli wody roślinne (kwiatowe)
Ciekawym produktem do pielęgnacji skóry twarzy jest hydrolat, który znacząco zyskał na popularności ze względu na prosty skład. Co to jest hydrolat? To rodzaj ziołowego destylatu, znany również jako woda kwiatowa. Powstaje on przy destylacji olejków eterycznych. Zależnie od rośliny może być pozyskany z kwiatów / kwiatostanu. Jakie spotkamy hydrolaty-destylaty na aptecznej półce? Wybór jest pokaźny, wśród najczęściej spotykanych można wymienić hydrolat różany (np. z róży damasceńskiej łagodzi podrażnienia), lawendowy, oczarowy, ogórkowy, z czystka / kocanki piaskowej / opuncji figowej / werbeny / bzu, hydrolat oczarowy lub aloesowy. Podobnie jak w przypadku toników mogą one wspierać nawilżenie skóry (np. hydrolat aloesowy, ogórkowy - wspierają warstwę hydrolipidową), ochronę przed stresem oksydacyjnym (np. hydrolaty z surowcami flawonoidowymi jak bez). Oprócz tego mogą przywracać pH skóry - zasada ta nie dotyczy jednak wszystkich. Dlatego zastosowanie hydrolatów o pH zbliżonym do fizjologicznego może zastąpić tonik. Szukając hydrolatów natkniemy się na takie dedykowane do trądziku i cery trądzikowej (wspierają pracę gruczołów łojowych, mają właściwości przeciwbakteryjne).
Oprócz tego spora część hydrolatów (produkt uboczny przy tworzeniu asortymentu jak olejki eteryczne) może posłużyć jako wcierka do skóry głowy, a także jako produkt do zwilżania masek oczyszczających na bazie glinek.
Woda termalna do twarzy
Wody termalne na dobre zagościły już w mniej lub bardziej wyspecjalizowanych kosmetykach. Co im zawdzięczamy? Szerokie zastosowanie - pasują praktycznie do każdego rodzaju skóry. Mimo, że wiele powie, że to tylko woda, to może zaskoczyć składem i zawartością licznych mikroelementów, które wspierają regenerację skóry, koją łagodzą. Wodę termalną znajdziemy nie tylko w kremach, ale również w postaci aerozolu, który wzmacnia barierę ochronną skóry, poprawia tolerancję skóry, zmniejsza jej reaktywność. Woda termalna w sprayu sprawdzi się do skóry wrażliwej, z chorobami dermatologicznymi jak AZS (łagodzi stany zapalne), jak również po zabiegach medycyny estetycznej. Sam skład wód determinuje źródło jej wydobycia i obecne tam rozpuszczone związki metali i nie tylko. Można je stosować m.in. przed produktami nawilżającymi jak krem czy serum.
Inne produkty do pielęgnacji cery, które można używać zamiast toniku czy hydrolatu to esencja tonizująca, która jest nieco bogatszym składowo produktem niż hydrolat czy tonik m.in. ze względu na obecność np. olejków eterycznych. Zależnie od rodzaju tonizującej esencji może ona posiadać właściwości nawilżające, złuszczające.