Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Tantum Rosa stosuje się dopochwowo oraz/lub na błonę śluzową zewnętrznych narządów płciowych.
Zalecana dawka Tantum Rosa to od 1 do 2 saszetek w ciągu doby, w zależności od nasilenia dolegliwości.
Zawartość jednej saszetki rozpuścić w 0,5 litra przegotowanej i ostudzonej wody, bezpośrednio przed zastosowaniem.
Każdorazowo należy przygotować nowy roztwór z jednej saszetki (np. rano i wieczorem).
Leczenie dolegliwości i objawów zapalenia zewnętrznych narządów płciowych (okolicy krocza i sromu) współistniejącego z zapaleniem pochwy i (lub) szyjki macicy: płukać pochwę roztworem otrzymanym z jednej saszetki od 1 do 2 razy na dobę, o ile lekarz nie zaleci inaczej.
Do płukania (irygacji) pochwy należy wykorzystać specjalny irygator, który dostępny jest w aptekach bez recepty. Roztwór przygotowany z proszku Tantum Rosa i wody o temperaturze ciała należy wlać do czystego pojemnika irygatora. Końcówkę zbiornika należy wprowadzić głęboko do pochwy i wycisnąć całą zawartość pojemnika, a następnie odczekać, aż płyn wypłynie z pochwy. Płukanie pochwy najlepiej wykonywać w pozycji leżącej w pustej wannie lub na stojąco pod prysznicem. Szczegółowe informacje jak wykonać irygację pochwy można znaleźć w ulotce dołączonej do irygatora.
Leczenie dolegliwości i objawów zapalenia zewnętrznych narządów płciowych (okolicy krocza i sromu) oraz w połogowych dolegliwościach okolicy krocza: przemywać okolice krocza i sromu roztworem otrzymanym z jednej saszetki od 1 do 2 razy na dobę.
Przygotowanym roztworem należy powoli polewać zewnętrzne okolice krocza i sromu, pomocny w tym przypadku może być dodatkowy czysty pojemnik lub butelka. Przemywanie warto wykonywać w pozycji leżącej lub półsiedzącej, w pustej wannie, pod prysznicem lub nad miednicą.
Profilaktyka przed- i pooperacyjna w ginekologii: lekarz zadecyduje o właściwym stosowaniu leku.
W przypadku samodzielnego rozpoczęcia leczenia nie należy, nieprzerwanie, stosować leku dłużej niż 7 dni, a o jego ewentualnym przedłużeniu powinien zadecydować lekarz.
W celu uzyskania poprawy, leczenie nie powinno trwać krócej niż 3 dni.